Díky spolupráci Biopekárny Zemanka a mamacoffee se z desítek kilogramů kávové sedliny stane každý měsíc surovina pro pečení sušenek

Praha, 19. dubna 2022 – Biopekárna Zemanka oznamuje další cirkulární spolupráci, tentokrát s mamacoffee. Nové společné kávové sušenky najdou zákazníci už od března v Kauflandu, od poloviny dubna jsou dostupné také v nově otevřené prodejně Zemanky v centru Prahy. Nová spolupráce s mamacoffee navazuje na úspěšné spojení Zemanky a UGO. Z toho vznikly cirkulární sušenky a krekry, které lze nyní zakoupit v Albertu, Globusu a dm drogerii.

Sušenky z kávové sedliny jsou evropským unikátem, a nápad na ně ocenili také na nizozemské výstavě Free From. Partnerská spolupráce v duchu cirkulární ekonomiky byla na tomto veletrhu přijata jako úplná novinka. V Česku přitom Zemanka vede už několik projektů, kdy zbytkovou surovinu z výroby partnerské firmy vnímá jako vstupní surovinu pro pečení vlastních sušenek a krekrů.

„Našim posláním je vyrábět potraviny, které jsou zdravé pro přírodu a chutné pro lidi. Proto od našeho založení pečeme z certifikovaných bio surovin a v posledních dvou letech rozšiřujeme naše portfolio také o cirkulární produkty. Díky tomu už jsme dokázali našim partnerům zpracovat více než tunu kvalitní a chutné druhotné suroviny,” komentuje spolupráci Jan Zeman, zakladatel a majitel Biopekárny Zemanka.

Aktuální spoluprací mamacofee a Biopekárny Zemanka je každý měsíc zpracováno až několik desítek kilogramů kávové sedliny. Do sušenek se spolu s dalšími ingrediencemi v bio kvalitě přidá také strouhaný kokos pro jemnější chuť.

„Denně spotřebujeme v našich kavárnách velké množství výběrové fair trade

kávy a trápilo nás, že sedlinu dál zcela nevyužijeme. Jsme proto nadšeni z toho, že takto kvalitní surovina si našla své další uplatnění a vzniknou z ní skvělé sušenky,” vyjadřuje se ke spolupráci Lukáš Čašek z mamacoffee. 

Pro rodinnou biopekárnu z Oříkova na Sedlčansku jde už o čtvrtou takzvanou cirkulární spolupráci, kde pomáhají partnerům zpracovávat zbytkové suroviny z výroby. První cirkulární projekt si Zemanka vyzkoušela s Plzeňským Prazdrojem v roce 2020, v minulém roce navázala spolupráci s UGO ze skupiny Kofola a s IKEA. Právě s IKEA si v Zemance poprvé zkusili péct sušenky z kávové sedliny, kterou dodává IKEA přímo ze svých restaurací. 

Biopekárna Zemanka je český výrobce sladkých bio sušenek a slaných bio krekrů. Byla založena v roce 2006 v malé obci Oříkov u Sedlčan ve středních Čechách. Všechny produkty pečeme podle našich vlastních originálních receptur a s nadšením je připravujeme tak, aby měly nejen vysokou kvalitu, ale i skvělou chuť. Výrobu na počátku řídila Věra Zemanová, profesionální cukrářka a gastronom s více jak 40letou praxí. Jan Zeman vede celou pekárnu a řídí provoz spolu s týmem nadšených kolegů.

www.biopekarnazemanka.cz