Jarní kolo Robosoutěže 2022 zná vítěze. Nejlepšího horolezce vyvinuli studenti z Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě

Minulý týden se v třech soutěžních dnech Robosoutěže FEL ČVUT pro 2. stupeň základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií utkalo celkem 85 týmů z celé České republiky. Každý soutěžní den určil jednoho šampiona. Týmy kepLErGO, Lasy Brick a PDV Crew se pak v úterý 3.5. utkaly v přímém přenosu v rámci televizního superfinále. To určilo konečného vítěze, kterým se stal tým PDW Crew.

Letošní jarní kolo Robosoutěže pořádané Fakultou elektrotechnickou ČVUT opět potvrdilo, že robotika je populární i na základních školách a víceletých gymnáziích, a to jak u žáků, tak u pedagogů. Své řešení úlohy robotů horolezců přijelo prezentovat celkem 85 týmů z 51 škol a domů dětí a mládeže z celé republiky. 

Tři dny, tři vítězové

Soutěž měla tři hlavní kola ve třech dnech. Program byl pro účastníky vždy stejný. Úlohu překonání horského hřebene nejdříve absolvovaly týmy v rozjížďkách a následně se 16 nejlepších týmů utkalo ve vyřazovacích bojích. Hlavní roli vždy hrály body za překonání překážek a postoupení dráhou. Čas byl důležitý pouze jako celkový limit, který robot na splnění úkolu měl.

Z každého dne vzešel jeden vítěz, který kromě diplomu a věcných cen obdržel také vstupenku do superfinále v živém televizním přenosu v rámci pořadu Snídaně s Novou.

Soutěž, respektive její jarní kolo pro mladší účastníky, se uskutečnila po třech letech. Naposledy se mladí robotičtí vývojáři potkali v roce 2019, důvodem neplánované přestávky byl nepřekvapivě koronavirus. To se projevilo na menší účasti – starší zkušení žáci odešli na střední školy a mladší se kvůli výpadků kroužků neměli kde učit. V roce 2019 se soutěže účastnilo celkem 154 týmů, letos jich bylo přihlášených 108, avšak pouze 85 týmů se reálně zúčastnilo. Lze předpokládat, že bude trvat ještě několik ročníků, než se soutěž vrátí k předcovidovým číslům.

Superfinále v televizi

V rámci superfinále se spolu utkali vítězové jednotlivých dní. Klíč byl jednoduchý – jedna jízda. Kdo získá nejvíc bodů, zvítězí. S krásným skóre 39 bodů zvítězil tým PDW Crew z Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě. Na druhém místě se se 17 body umísil tým LasyBrick Gymnázia Písnická v Praze 12 a třetí potom skončil tým KepLErGO z Gymnázia Jana Keplera v Praze 6.

„Jsem moc rád, že jsme se mohli opět po několika letech potkat v rámci Robosoutěže s účastníky mladší kategorie. Zaujalo mě nadšení, se kterým se účastníci do řešení vrhli,“ říká organizátor Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. „Bylo vidět, že se na soutěž všichni těšili, a doufám, že si to i náležitě užili. Ne všem se v soutěži bohužel dařilo, ale je důležité, že to všichni brali sportovně. Někdy rozhodovalo i štěstí, a kdo ho neměl letos, může ho mít příští rok,“ dodává. 

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na www.cvut.cz