Dvě třetiny Čechů pociťují vliv inflace na ceny oblečení, polovina je ochotna si připlatit. Válka na Ukrajině pak ovlivnila nákupy módy u dvou z pěti spotřebitelů

Praha 18. 5. 2022 – Většina spotřebitelů vnímá, jak se rostoucí inflace odráží na cenách v módním odvětví, a 44 % očekává, že letos za nákup módy utratí více. Češi také přiznávají, že jsou ve velké míře (42 %) natolik rozptýlení válkou, že nenakupují tak, jak mívají na přelomu sezón ve zvyku. Desetina pak raději ubere na módě, aby přispěla na charitu. Vyplývá to z aktuální studie GLAMI Fashion (Re)search.

Dvě třetiny z nás pociťují vyšší ceny oblečení. Důvodem je vyšší inflace

Po necelých dvou a půl letech covidové pandemie vstupuje Evropa do další fáze. Ta se zatím vyznačuje vyšší inflací a očekává se přeliv finanční nestability do všech oblastí spotřebitelského života. Nákupy oblečení, bot a doplňků nejsou výjimkou, což se v dubnu, hlavním měsíci pro sezónní nákupy na jaro a léto, značně projevilo. „V rámci studie Fashion (Re)search jsme napříč devíti zeměmi Evropy zkoumali, jak spotřebitelé na současnou situaci reagují, finančně i emocionálně, a jak se připravují na nadcházející léto. Téměř sedm z deseti evropských spotřebitelů registruje zvýšené ceny oblečení a obuvi. Ve výsledku vnímají zdražení i v módě dvě třetiny nakupujících,” říká Eliška Hynková, Brand manažerka GLAMI. 

Skoro polovina spotřebitelů očekává, že si za módu připlatí. Někteří plánují nakupovat méně 

Celých 44 % českých respondentů průzkumu v rámci největšího srovnávače módy jedním dechem dodává, že vyšší výdaje spojené s nákupem oblečení a obuvi očekávají. Slováci se k tématu staví stejně a 44 % z nich bude utrácet více. Oproti tomu Řekové (43 %) nebo Chorvaté (27 %) budou šetřivější a chtějí za módu utratit méně.

Aby neměli hlouběji do kapsy, budou se to snažit vyvážit nákupem méně kusů oblečení, případně zaměřením na levnější módu. Konkrétní důvody a způsoby se liší. Čeští respondenti přiznali, že jsou ve velké míře (42 %) rozrušeni válkou, že i proto nenakupují na léto zdaleka tak, jak bývají zvyklí. Dalších 10 % potvrdilo, že nakupují méně, protože přispívají do finančních sbírek na konfliktem zasaženou zemi a její obyvatele. 

Vliv na nákupní zvyklosti je zajímavé sledovat i napříč zeměmi, kde GLAMI působí. Z průzkumu vyplývá, že nejvíce zasaženi jsou v tomto smyslu Řekové (47 %), pak Češi (39 %) a Rumuni (38 %). Naopak respondenti ve Slovinsku (22 %) a v Chorvatsku (21 %) se cítí ovlivněni nejméně. „Zjistili jsme, že více než polovina respondentů napříč Evropou pro jistotu nyní utrácí za módu méně, jelikož se obávají případné eskalace konfliktu. Dotýká se to dvou třetin spotřebitelů v Rumunsku, Bulharsku a Španělsku. Zajímavé je, že tento důvod pro menší útratu uvádí jen třetina Čechů a Slováků,“ vysvětluje Eliška Hynková.

Vyšší míra inflace se projevuje ve všech spotřebitelských oblastech, od energií přes nájmy až po ceny služeb. E-commerce segment pak kvůli ní řeší pomalejší růst než v předchozích pandemických letech a lidé do určité míry mohou odkládat nedůležité nákupy. 


O reportu

Fashion (Re)search je dlouhodobý výzkumný projekt vyhledávače módy GLAMI o stavu české módní e-commerce, založený na kontinuálním sběru dat. Hlavním cílem je lepší porozumění v dynamice trhu módní e-commerce. Tento průzkum proběhl mezi 5 200 českými uživateli (82 % žen, 17 % mužů). Zúčastnili se jej také respondenti ze zemí: Slovensko, Španělsko, Řecko, Slovinsko, Chorvatsko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko a Estonsko (dohromady 26 043 respondenti). Sběr dat proběhl dubnu 2022. 

O GLAMI

GLAMI bylo založeno v roce 2013 Tomášem Hodboďem a Michalem Jirákem jako vyhledávač pro vše, co se týká módy. Každý den GLAMI spojuje tisíce nakupujících se značkami a e-shopy na jednom místě. Díky chytré kategorizaci produktů a výběru módy šitému na míru každého jednotlivce GLAMI zjednodušuje objevování a nakupování módy.


Dnes zákazník v katalogu GLAMI.cz najde téměř 3,5 milionu produktů od více než 25 tisíc značek.  GLAMI patří do skupiny GLAMI.group a působí již v 13 zemích světa.