Jediný film s českou účastí v soutěži v Cannes s názvem Butterfly Vision je aktuální výpovědí z války v oblasti ukrajinského Donbasu

Producentka Dagmar Sedláčková bude v Cannes jako jediná Češka představovat soutěžní film


Rita Burkovská v hlavní roli ve filmu Butterfly Vision

Českou republiku bude v soutěžní sekci letošního 75. ročníku filmového festivalu v Cannes prezentovat jediný celovečerní snímek s českou účastí. Tím je psychologické drama Butterfly Vision ukrajinského režiséra Maksyma Nakonechnyiho. Celovečerní debut řešící velmi aktuální témata týkající se války, lidskosti a naděje vznikl v koprodukci Ukrajiny, České republiky, Chorvatska a Švédska. Českou producentkou je Dagmar Sedláčková, která film představí v rámci oficiální soutěžní sekce Un Certain Regard společně s dalšími tvůrci a herci ve středu 25. května v 16.30 hodin na červeném koberci, promítat se bude ve Festivalovém paláci v Salle Debusy. Světová premiéra snímku začne v 17 hodin, další projekce budou ještě v následujících dvou dnech.

Butterfly Vision vypráví příběh osmadvacetileté ženy jménem Lilia, která se vrací domů ke své rodině a spolubojovníkům poté, co byla držena ve válečném zajetí v ukrajinské oblasti Donbas. Jako vojenská expertka na vzdušný průzkum byla zvyklá být stále ve střehu, sledovat svět z výšky pomocí dronů, které řídila. Nyní jako manželka v civilu netuší, jak žít dál. Potlačená bolest a trauma z jejího zajetí se zhmotňují v jejích snech, jako by jí něco uvnitř bránilo posunout se dál. Debut Maksyma Nakonechnyiho je drsným a surrealným příběhem o oběti, která se za ni jednoduše odmítá označit. Ukrajinského režiséra k natáčení inspiroval dokument z bojů právě v donbaské oblasti, který stříhal už v roce 2018. Tehdy ještě netušil, že bude témata Butterfly Vision řešit po rozšíření rusko-ukrajinské války na celé území Ukrajiny celý svět. Natáčení probíhalo v roce 2021, film byl dokončený letos těsně před vypuknutím masivní ruské invaze na Ukrajinu. Filmaři natáčeli na hranici s Donbasem, z bezpečnostních důvodů nemohli však proniknout příliš daleko. Rozbořená města a krátery po bombách vznikaly dodatečně jako vizuální efekty v českém postprodukčním studiu Magiclab.

„Butterfly Vision je syrovým příběhem o fyzických a psychických důsledcích války, které přetrvávají i mimo bojiště. Je to film o společnosti traumatizované válkou. Režisér při psaní scénáře vycházel z četných rozhovorů a příběhů žen – vojaček a tato zkušenost se mu podařila promítnout do postavy hlavní hrdinky. Lilia je skvělým příkladem velkého humanismu tváří v tvář drsné realitě života,“ říká Dagmar Sedláčková, producentka snímku za Českou republiku ze společnosti Masterfilm. Hlavní roli ztvárnila ukrajinská herečka Rita Burkovská. Hudbu složil český scenárista a hudebník Džian Baban. Jako spoluscenáristka na snímku pracovala ukrajinská filmařka Iryna Tsilyková, která v roce 2020 vyhrála se svým dokumentem The Earth Is Blue as an Orange cenu za nejlepší režii na festivalu v Sundance.

O mezinárodní prodej snímku Butterfly Vision se bude starat respektovaná francouzská společnost Wild Bunch. Tuzemští diváci by mohli toto psychologické drama v kinech vidět letos na podzim, jak nyní plánuje česká producentka Dagmar Sedláčková. V České republice podpořil vznik filmu Státní fond kinematografie částkou 2,7 miliónu korun, podpořen byl i filmovým fondy na Ukrajině, v Chorvatsku a ve Švédsku a kulturním fondem Rady Evropy Eurimages. Při svém vzniku byl snímek vyvíjen a prezentován na řadě filmových akcí či festivalů v celé Evropě.

Zástupci Cannes vybrali Butterfly Vision do oficiální soutěžní sekce Un Certain Regard, česky „jistý pohled“, v níž je od roku 1978 představována dvacítka filmů. V 90. letech byl v této sekci uveden český snímek Lekce Faust režiséra Jana Švankmajera, koprodukční snímek s českou účastí tam byl vybrán naposledy v roce 2017, šlo o film Out. V porotě Un Certain Regard, do níž bývají vybírány filmy především mladých režisérů představujících současnou různorodou světovou kinematografii, zasedl v roce 2017 i umělecký ředitel karlovarského filmového festivalu Karel Och. Navázal tak na svou předchůdkyni Evu Zaoralovou, která v této porotě zasedla v roce 2004. Letošní porota Un Certain Regard má pět členů a předsedá ji italská herečka pracující v Hollywoodu Valeria Golino, která je známá například z hlavní ženské role známého amerického dramatu Rain Man.