FEL_Camp: Středoškoláci se na břehu Orlické přehrady naučí sestavovat přístroje pro odhalování záhad minulosti

Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze na začátku srpna pořádá už čtvrtý FEL_Camp, týdenní letní akci pro studentky a studenty se zájmem o elektroniku, robotiku či informační a komunikační technologie. Účastníci z řad středoškoláků si letos vlastnoručně sestaví hledač  kovových předmětů či podniknou experimenty s ultrazvukem pro odhalování zbytků staveb zatopených po vzniku přehrady před více než šedesáti lety. 

Letošní FEL_Camp již tradičně proběhne poblíž vsi Temešvár u Orlické přehrady v termínu 1. až 5. srpna 2022. Organizátoři z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vždy přemýšlejí, jak propojit vlastní výzkum a výsledky projektů se zábavným a současně edukativním programem, který připravují originálně pro studenty a studentky ze středních škol.

„Od malička mě baví archeologie a odhalování záhad minulosti. Chtěl jsem to promítnout i do programu tábora, který je sice hlavně o technologiích, ale ty se přece dají využít pro mnoho užitečných věcí.  A svoje zahrálo i místo naší základny. Hladina Orlíku skrývá mnohé – celé zatopené vesnice, původní silnice, mosty… Do toho vstoupil fenomén „devadesátek“ ze stejnojmenného televizního seriálu, který nás inspiroval k motivu na webových stránkách,“ říká za organizátory doc. Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky na FEL ČVUT. Podle organizátorů se účastníci letošní prázdninové akce seznámí i s dalšími technologiemi využívanými při archeologických výzkumech včetně kyber-archeologie.

Ze zkušenosti předchozích ročníků kluky a holky uprostřed přírody, kde není ani zdroj elektrické energie ani internetové připojení, nejvíce baví, že všechny technologické vymoženosti sestavují sami pod dohledem starších kolegů i zkušených vysokoškolských pedagogů. Naučí se přitom pájet anebo si postaví solární elektrárnu a následně budou ověřovat, kolik energie spotřebovávají jejich notebooky či mobily. A na místo nálezu budou moci vyslat roboty ze stavebnice lego, které si opět vlastnoručně sestaví. Vůbec přitom nevadí, že sondy a přístroje pro experimenty jsou z nedostatku vyspělejších materiálů připevněné třeba na dřevěném klacku.

Další informace o letošním či předchozích ročnících FEL_Camp najdete prostřednictvím odkazu https://camp.fel.cvut.cz/

Video z loňského ročníku https://www.youtube.com/watch?v=-Y4oi6lmd5E&t=3s

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30% výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na www.cvut.cz