Předseda správní rady NFNZ Tomáš Richter odstupuje z funkce. Po dalším zasedání správní rady nahradí Tomáše Richtera advokát Jiří Kučera

28. 6. 2022, Praha – Tomáš Richter odstupuje z funkce předsedy správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Reaguje tak na vyhlášení prezidentské volby a svoji aktivní účast ve volebním týmu jednoho z kandidátů. Funkci předsedy správní rady zastával nepřetržitě od založení fondu v roce 2016. Na nadcházejícím zasedání správní rady bude novým předsedou zvolen Jiří Kučera, advokát, zakladatel fondu a dlouholetý místopředseda správní rady.

Tomáš Richter, předseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, po včerejším vyhlášení prezidentské volby odstupuje ze své funkce kvůli svému členství v týmu jednoho z kandidátů. Nebude se účastnit rozhodování o grantech či jiné podpoře českých médií a jednotlivých novinářů. Toto omezení platí až do skončení prezidentských voleb. 

„Má priorita je pověst fondu jako nezávislé a důvěryhodné instituce,” říká k plánované změně Tomáš Richter.

Správní rada při dalším zasedání zvolí do uvolněné funkce předsedy Jiřího Kučeru, přičemž další uvolněný post místopředsedy obsadí dosavadní člen rady, Štefan Szabó. 

Jiří Kučera

„Je to pro mě velká čest a zároveň závazek dál rozvíjet činnosti fondu z pozice předsedy správní rady. Především v době, kdy má fond před sebou mimo podpory nezávislých médií i důležitý rozvoj MediaRatingu, projekty v oblasti standardů žurnalistické práce, nebo novel zákonů o veřejnoprávních mediích s cílem ochrany jejich nezávislosti,‘’ říká o nové funkci Jiří Kučera

O NFNZ:

NFNZ – Nadační fond nezávislé žurnalistiky je platforma, jejímž cílem je šířit svobodné, názorově pluralitní a společensky důležité informace. Podporuje svobodnou diskusi o společenských, politických nebo ekonomických tématech a přispívá ke kultivaci veřejného prostoru a otevřenosti naší společnosti. K tomu používá nástroje podpory, ať jednotlivé grantové pobídky určené nezávislým médiím nebo provozuje široce uznávaný mediální projekt MediaRating. V neposlední řadě NFNZ obhajuje zájmy novinářské obce a spolupracuje s ostatními mediálními organizacemi doma i v zahraničí.