Před nacisty zachránil 669 dětí. Nová Alej svobody ponese jméno sira Wintona

Alej svobody věnovanou odkazu sira Nicholase Wintona a „jeho” 669 dětí vysadí dobrovolníci s podporou Nadace Partnerství 28. října v Račiněvsi na Roudnicku. Winton zemřel 1. července právě před 7 lety. K výsadbě se přidá i Wintonův syn Nicholas Paul a některé z dětí, které se podařilo v roce 1939 zachránit před transportem do koncentračních táborů. Wintonovým dětem je dnes přes 80 let. Akci podpoří České dráhy, které pro sázející vyčlení speciální vagóny ve vlaku do Roudnice, Rotary Club International, společnost Arboeko nebo Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Lidé se mohou na akci registrovat a podpořit ji na www.sazimebudoucnost.cz/Alej-sira-Nicholase-Wintona.

Pátý ročník Aleje svobody věnuje Nadace Partnerství památce sira Nicholase Wintona více než jen symbolicky. U polí v Račiněvsi vyroste kromě 90 třešní, lip a dubů i vzácná moruše černá – potomek 200 let staré moruše, která roste na Wintonově zahradě v Británii dodnes. Původní roub přezdívaný „Morus nigra Winton“ daroval sám zachránce v roce 2014 Botanické zahradě v Praze Troji.

Wintonova alej vyroste podél obnovené polní cesty, kde obec plánuje vybudovat zónu pro odpočinek v přírodě. K výsadbě se můžou připojit dobrovolníci z celého Česka, stačí se předem registrovat. Pro sázející vyčlení České dráhy z Prahy do Roudnice část vlaku. Kdo se nemůže zúčastnit osobně, může na sázení přispět finančním darem. 

Patronem Aleje se stal brněnský rodák, světoznámý česko-americký výtvarník a spisovatel Petr Sís, který loni u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu vydal knihu s názvem Nicky a Věra. Celobarevné kreslené vydání vypráví o zachránci stovek českých a je určeno dětem i rodičům.

Akci pořádá obec Račiněves ve spolupráci s Nadací Partnerství a Rotary Club Prague International.

Více o putovní tradici Alejí svobody najdete na www.alejsvobody.cz

Sir Nicholas George Winton (1909 – 2015) byl britský bankéř, voják a odbojář německo-židovského původu. Do historie se zapsal díky tzv. Wintonovým vlakům, kterými se podařilo dostat do Británie a zachránit tak před osudem v koncentračním táboře 669 dětí. Winton s pomocí dalších dobrovolníků hledal náhradní rodiny, vyřizoval adopce u britských úřadů a sháněl peníze na kauci (50 liber za každé dítě). Poslední vlak s 250 dětmi se vydal na cestu 1. září 1939. Do cíle však nikdy nedojel. Vypukla 2. světová válka. V roce 1998 udělil Wintonovi řád T. G. Masaryka Václav Havel, v roce 2002 byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. Dožil se 106 let.