Stoupá zájem o přesun aktiv do zahraničí. Investoři stále více zvažují geografické rozložení investic

V posledních třech měsících setrvale stoupá počet zákazníků, kteří chtějí alokovat své finanční prostředky či aktiva mimo středoevropský region. Vyplývá to z dat zákaznického oddělení dánské investiční banky Saxo Bank, která má v Praze centrálu pro střední a východní Evropu. Přesun části peněz do zahraničí dnes uvádí jako hlavní důvod pro otevření účtu v Saxo Bank zhruba každý desátý nový zákazník. 

Nejsilněji tuto tendenci vidíme u klientů v Pobaltí a Polsku, ale i v České republice. Lidé v těchto zemích nejcitlivěji vnímají, co se děje na Ukrajině, a snaží se zvýšit geografickou diverzifikaci svého majetku,“ říká Tomáš Daňhel, Senior Relationship Manager Saxo Bank, a doplňuje: „Tento fenomén má dvě roviny, jednak klienti chtějí mít fyzicky založené účty v bankách bezpečných jurisdikcí a dále při nákupech aktiv na finančních trzích preferují mimoevropské regiony.“

Právě na evropskou ekonomiku má válka na Ukrajině nejsilnější dopad. Proto lze pozorovat zvýšený zájem investorů o americké akcie či o asijské burzy.

Vedle toho však válka a s ní spojené ekonomické dopady vytváří i zajímavé investiční příležitosti. Proto roste zájem investorů např. o akcie firem z těchto oblastí: komodity, které jsou často považovány za alternativu k zajištění proti inflaci (především společnosti  Shell PLC, Exxon Mobil Corporation, Mosaic Company, Glencore Pl, dále oblast obrany, která aktuálně představuje pro řadu investorů sektor s výrazným potenciálem k růstu (např.  společnosti Boeing. Co., Rheinmetall AG, Leonardo, BAE Systems, Lockheed Martin Corp.), případně kyberbezpečnost, která vytváří zajímavou investiční příležitost především vzhledem k všeobecně rostoucí závislosti na internetovém světě (společnosti jako Cloudflare, Nortonlifelock Inc., Palo Alto Networks Inc., Zscaler Inc., Fortinet Inc.). Avšak jak dodává závěrem Tomáš Daňhel, možnosti jednotlivých investičních košů Saxo Bank jsou široké. 

Koše jsou tvořeny rovnoměrně vybalancovanými portfolii, aby investoři měli dostatečný prostor
k uvážení toků/směřování akciového trhu. Celková metodika tematických košů spočívá v nalezení dlouhodobých a zajímavých témat s co největším počtem firem, které se zaměřují pouze na jeden produkt či službu, a mají dostatečný počet obchodovatelných nástrojů na obchodních platformách společnosti
,“ uzavírá Tomáš Daňhel. 

O skupině Saxo Bank 

Skupina Saxo Bank je přední fintech specialista, který přináší lidem investiční příležitosti na kapitálových trzích. Jako globální lídr v oblasti investic a obchodování s různými aktivy usiluje o realizaci své vize umožnit lidem naplňovat vlastní finanční aspirace.

Společnost Saxo byla založena v dánské Kodani v roce 1992 a stala se jednou z prvních finančních institucí, které nabídly platformu pro online obchodování, jež dává běžným investorům k dispozici stejné nástroje a stejný přístup k trhům, jaký mají profesionální obchodníci, velké instituce a manažeři investičních fondů. Jako nejpokrokovější banka, která představuje pro klienty nejlepší možnou volbu, nabízí Saxo široký přístup na globální kapitálové trhy napříč všemi třídami aktiv a umožňuje jim obchodovat z jediného maržového konta s více než 40 000 instrumenty ve více než 20 jazycích. Skupina Saxo Bank má více než 120 partnerů mezi finančními institucemi, a umožňuje tak nabídnout klientům komfortnější investování prostřednictvím technologií otevřeného bankovnictví. Saxo svým klientům a partnerům přináší nástroje, platformy a znalosti.

Skupina Saxo Bank je držitelem čtyř bankovních licencí a je regulovaná v celosvětovém měřítku. Saxo je globální společnost s lokálním zastoupením, celková hodnota aktiv jejích klientů přesahuje 45 miliard EUR a zaměstnává více než 2100 odborníků ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, 

Singapuru, Amsterdamu, Curychu, Dubaje, Šanghaje, Hongkongu a Tokia. Servis pro klienty ve střední a východní Evropě zajišťuje centrála Saxo Bank v Praze.
Podrobnější informace naleznete na adrese: http://www.home.saxo.