Letošní ročník celorepublikového festivalu Den architektury přilákal na Kladně široký okruh návštěvníků. Festival se nesl v duchu hesla “Nebourej, transformuj”.

Pomyslným vrcholem se stala prohlídka areálu dolu Františka Josefa a návštěva městského Divadla Kladno.

Týden s architekturou na Kladně zahájil přednáškou profesor Tomáš Šenberger, který ukázal různé přístupy k transformacím vysloužilých průmyslových objektů a areálů. Účastníci mohli na fotkách vidět příklady ze Švýcarska, Německa, Velké Británie nebo Polska. 

Velkému zájmu se těšila prohlídka bývalého dolu Františka Josefa. Architekt Matyáš Sedlák s kolegy z firmy M4 architekti ukázali plánovaný rozvoj celého areálu na bydlení. Nechyběly vize proměny samotných kladenských katedrál, tedy strojovny a kotelny bývalého dolu. Budoucí využití zatím však tyto krásné stavby zatím hledají. 

Festival jsme uzavřeli prohlídkou kladenského Divadla, o kterou návštěvníci projevili obrovský zájem. Historii této stavby přiblížil kladenský badatel Zdeněk Pospíšil. Současností nás provedl přímo autor rekonstrukce herec a architekt David Vávra.

Den architektury je celorepublikový festival, který pořádá od roku 2010 každoročně spolek Kruh s cílem propagace architektury. Festival si klade za cíl přilákat k architektuře širokou veřejnost.

Kladno se festivalu Den architektury letos zúčastnilo již potřetí, vždy s podporou města Kladna. Skupina kladenských architektů, kteří akce připravují, plánuje účast také v příštím roce. S jistotou se bude opakovat příležitost si projít architektonickou bojovku a samozřejmě budou připraveny i další zajímavé akce.

fotografie z akcí:

https://drive.google.com/drive/folders/1iVwjwlocR_X_Qvz9ZYzpghc_yb-M_tD4?usp=sharing

FB: @DAKladno

den.architektury.kladno@gmail.com