V Praze se scházejí ministři dopravy. Greenpeace po nich požaduje zákaz letů soukromých tryskových letadel

Praha – 20. října 2022: Ministři dopravy zemí EU, kteří se dnes a zítra scházejí v Praze, mají poprvé v historii jednat o možném omezení soukromých letadel v celé EU. Organizace Greenpeace je vyzývá k úplnému zákazu soukromých tryskových letadel v EU. Podle výpočtů Greenpeace by takový zákaz mohl snížit emise skleníkových plynů o 1,8 milionu tun ročně, což odpovídá emisím, které vypustí přes milion automobilů. Během jediného, hodinu trvajícího letu soukromým tryskovým letadlem se do ovzduší vypustí téměř třetina emisí skleníkových plynů, které ročně vypustí průměrný Evropan.

Thomas Gelin, vedoucí kampaně za klima a dopravu v Greenpeace EU, říká: 

„Zatímco Evropany vyzývají jejich vlády k tomu, aby šetřili energií, kde to jen jde, například aby se kratší dobu sprchovali nebo méně vytápěli své domovy, superbohatí lidé si dál dopřávají nadměrné plýtvání energií a cestují v soukromých tryskáčích. V době, kdy svět čelí globální energetické krizi, která ohrožuje živobytí milionů lidí, a eskalující klimatické krizi, bychom měli rychle skoncovat s tímto zbytečným druhem dopravy.“

Poté, co francouzský ministr dopravy letos na podzim otevřeně uvažoval o regulaci soukromých letů, se očekává, že se tato otázka poprvé objeví i na programu neformálního zasedání evropksých ministrů dopravy v Praze. Francouzská vláda sice od úplného zákazu soukromých tryskových letadel mezitím ustoupila, ale navrhuje zdanění paliva pro soukromá letadla na stejné úrovni jako u automobilů nebo požadavek, aby soukromá letadla jezdila pouze na alternativní letecká paliva. Taková opatření jsou ale podle organizace Greenpeace nedostatečná a mírné zdražení neodradí superbohaté lidi od létání v soukromých tryskových letadlech.

Problematika soukromých letů vzbudila v poslední době pozornost veřejnosti poté, co několik známých osobností, včetně hráčů špičkového francouzského fotbalového týmu, čelilo kritice kvůli tomu, že podnikali ultrakrátké lety. Soukromá letadla způsobují desetkrát více emisí skleníkových plynů než běžný let na kilometr cesty a dokonce padesátkrát více než průměrná jízda vlakem v Evropě. Cestování soukromými letadly se v Evropě v poslední době zvýšilo, přestože podle Greenpeace by emise skleníkových plynů z letecké dopravy měly rychle klesat, aby bylo možné dosáhnout klimatického cíle 1,5 °C. V roce 2018 50 % všech emisí z letectví mělo na svědomí pouhé 1 % světové populace.