E-shopům se daří lépe než kamenným provozovnám, ukazují průzkumy Comgate

Lepší vývoj tržeb, optimističtější očekávání od vánoční sezóny i od nadcházejícího roku. Situace v e-commerce je pozitivnější než mezi podnikateli v maloobchodě a službách s kamennými provozovnami. Ukazuje to srovnání dvou velkých průzkumů v těchto oblastech, které provedla společnost Comgate.

HRADEC KRÁLOVÉ, 24. října 2022 – Průzkumy e-commerce a maloobchodu a služeb, které společnost Comgate provedla nejen mezi svými klienty, se zaměřovaly na současnou situaci, ale také na očekávání od vánoční sezóny a od roku 2023. Oba dotazníky vyhodnocené během posledních dvou měsíců poskytují vysoce relevantní data, která můžeme srovnávat. 

Často se skloňuje teze o tom, že e-shopům skončil covidový boom a e-commerce se už nedaří tolik jako v dobách lockdownů a omezení. Srovnání obou průzkumů však ukazuje na to, že internetoví obchodníci jsou na tom i tak lépe než ti v „offline“ světě. 

Za příklad může posloužit porovnání tržeb z roku 2021 s jejich vývojem v letošním roce. Mezi obchodníky v e-commerce jich 42,7 % eviduje podobné tržby, 32,5 % hlásí propad a 24,8 % nárůst oproti loňsku. Mezi podnikateli s kamennými provozovnami má obdobné tržby jako v minulém roce 43,1 % respondentů, což je téměř shodné číslo jako v e-commerce, ovšem pokles tržeb zaznamenalo 43,4 % obchodníků a nárůst pouze 13,5 %.  

Průzkum mezi e-shopy na přelomu srpna a září ukázal, že se podnikatelé potýkají se zvyšováním cen u dodavatelů a zaznamenali změnu chování zákazníků, kteří častěji volí levnější varianty zboží. Výhled na vánoční sezónu si však obchodníci v e-commerce zachovávají převážně optimistický. 

Odpovědi v druhém dotazníku, který Comgate rozeslal mezi podnikatele v maloobchodu a službách s kamennými provozovnami, ukázaly podobné problémy s dodavateli i změny v chování spotřebitelů. Výhledy na vánoční sezónu a na rok 2023 však jsou mimo e-commerce výrazně pesimističtější.

V segmentovém pohledu na průzkum v kamenných provozovnách je vidět, že se ekonomická situace nejvíce projevuje u maloobchodníků a podnikatelů v oblasti restaurací a ubytování, ostatní služby (např. řemeslníci) jsou na tom lépe.

„Větší optimismus ve světě e-commerce oproti podnikatelům v tradičních kamenných provozovnách je ze srovnání průzkumů jasně patrný. Týká se vývoje tržeb v uplynulé části letošního roku, míry nuceného zdražování nebo výhledu na vánoční sezónu a příští rok. Rozdíl ve vnímání situace je způsoben řadou faktorů,“ podotýká ředitel Comgate Jakub Ouhrabka. „Za sebe bych upozornil na následující vlivy: situace na trhu s energiemi a cenami za pronájem více zasahuje tradiční kamenné provozovny,  zároveň stále pokračuje přesun zákazníků do online světa. Zákazníkům na něm vyhovuje jistá míra komfortu a šíře výběru, navíc očekávají příznivější cenu.“

ANALÝZU OBOU PRŮZKUMŮ zasíláme nejprve pro použití v médiích, na vlastním blogu je zveřejníme 1. listopadu. 

Kompletní výsledky průzkumu kamenných provozoven

Kompletní výsledky průzkumu e-commerce

Více o Comgate

Comgate je ryze česká společnost, která poskytuje platební služby – platební brány pro e-shopy a platební terminály do prodejen. Platební brána Comgate se profiluje jako vysoce výkonná brána s nejširším spektrem platebních metod a zároveň nejnižší cenou pro e-shopy. Transparentnost je základem firemní kultury Comgate – ceny služeb, sazebník, smluvní i technická dokumentace služby jsou veřejně dostupné na webu. Brána Comgate prošla v květnu 2022 významnou inovací uživatelského rozhraní, díky tomu dále vylepšila úspěšnost dokončených plateb.