Jednička v druhotném softwaru ve východní Evropě dále roste: Brněnská Forscope kupuje lídra na Slovensku

26. 10. 2022 – Poměrně neznámý segment, v němž se ale pohybují stovky milionů korun. Řeč je o druhotném softwaru, tedy “secondhandových” licencích, které lze pořídit až o 70 % levněji ve srovnání s běžnými cenami.

A právě této oblasti se v Česku věnuje několik firem, které v posledních letech vyrostly o desítky procent. Jednou z nich je i brněnská Forscope, jež aktuálně působí v 10 zemích střední, východní a jižní Evropy.

Daří se jí natolik, že před několika dny pohltila i největšího regionálního konkurenta, slovenskou značku SoftwarePro, které je aktivní i v České republice. Po akvizici se značka SoftwarePro stane součástí Forscope a budou společně vystupovat pod touto značkou.

„Věříme, že díky akvizici značky  značkou SoftwarePro se nám podaří ještě více přiblížit k našiemu dlouhodobému cíli –  úspoře finančních prostředků firmám i veřejným institucím,” říká zakladatel a předseda správní rady Jakub Šulák.

Výši letošního obratu management Forscope očekává přes 100 milionů korun, zatímco SoftwarePro, jako dosud slovenská “jednička”, vykazovala loni přibližně třetinu. Forscope přitom ještě v roce 2016 byla aktivní pouze na jednom evropském trhu, zatímco nyní má přes 30 obchodních zástupců v 10 zemích.

„Působíme jako softwarový broker. To znamená, že vykupujeme produkty od firem, které je již nepotřebují, a následně je prodáváme dále. Obě tyto naše aktivity přináší extra finanční prostředky a pomáhají organizacím růst. Naše přidaná hodnota je také v expertíze v oblasti licencování, kdy jsme našim zákazníkům schopni poradit při výběru vhodných produktů a také v kvalitní zákaznické podpoře,” vysvětluje Jakub Šulák. 

Právě v oblasti státní správy došlo v roce 2021 k významnému posunu, neboť Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uznal druhotný software jako zcela plnohodnotnou alternativu k novým licencím, která nesmí být vyloučena ze zadání veřejných zakázek.

Jako druhotný software se označují produkty, které jejich původní vlastníci již nepotřebují. Těmito vlastníky jsou obvykle společnosti a organizace, jež plánují koupit novější verzi programu nebo zcela přejít na jiný software.

To znamená, že jejich stávající „použité“ softwarové produkty se stanou nadbytečnými. Tyto produkty lze vykoupit a poté nabízet dalším zákazníkům, aby nezůstaly nevyužité. A díky faktu, že se nejedná o zcela nový software, je možné dosáhnout výrazně nižší ceny. Tento model je zcela legální na základě legislativy EU, ale pouze pokud jsou splněny všechny požadované podmínky dané zákonem (například, že se musí jednat o software, který byl poprvé uveden a obchodován na trhu EU, nebo že musí jít o trvalé licence, nikoli o předplatné).