Nejlepší bankou roku 2022 se stala Raiffeisenbank

2. listopadu 2022 – Raiffeisenbank zvítězila v soutěži Visa Nejlepší banka 2022, kterou pořádají Hospodářské noviny. Banka ovládla i kategorii Klientsky nejpřívětivější banka, když toto ocenění získala celkem posedmé. Nejvýkonnější a nejlépe fungující bankovní dům byl letos vyhlášen již počtrnácté.

V konkurenci 12 bank nenašla Raiffeisenbank přemožitele z akcionářského ani klientského pohledu. Skvělých výsledků dosáhla hlavně v růstu depozit a počtu nových klientů, a to především díky spojení s Equa bank a získáním klientů ING. Z klientského hlediska se jí dařilo v kategorii výše úroků nebo dostupnosti. Pomohl jí zejména velký počet bankomatů a slušná pobočková síť.

„Z obou cen mám obrovskou radost. Všichni v Raiffeisenbank jsme za poslední roky urazili opravdu velký kus cesty. Z banky s 500 tisíci klientů jsme dnes bankou s více než 1,8 milionu klientů a jednou z bank s nejvyšší spokojeností klientů na trhu. V letošním roce jsme pro naše klienty spustili mimo jiné nové mobilní a internetové bankovnictví, investiční aplikaci, půjčku plně online do pár minut, rozšířili jsme službu BankID i propojení s účetními systémy pro naše firemní klienty. Významného pokroku jsme dosáhli také v oblastech zeleného financování nebo ESG. Intenzivně jsme pomáhali ukrajinským uprchlíkům v České republice. Za dva týdny spojíme online bankovnictví Raiffeisenbank a Equa bank. Za to všechno patří velký dík našim klientům, pro které to všechno děláme a kteří nám pomáhají i při vývoji a testování našich novinek. Obrovské poděkování patří též všem zaměstnancům Raiffeisenbank a Equa bank, říká Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank.

Banky jsou v soutěži hodnoceny z pohledu klienta i akcionáře, přičemž oba mají stejnou váhu. Klientsky jsou nejdůležitější náklady na vedení účtu, šíře produktů a služeb nebo komunikace s klienty, která zahrnuje například kvalitu a vstřícnost vyřízení hovoru nebo e-mailu.

Největší váhu v rámci akcionářského pohledu má poměr mezi náklady a ziskem. Důležitý je také tržní podíl bank v depozitech a úvěrech nebo podíl pohledávek se selháním na celkovém objemu úvěrů.

Výzkum, na jehož základě Hospodářské noviny vyhlašují nejvýkonnější a nejlépe fungující bankovní domy v Česku, letos proběhl počtrnácté. Celkově se šetření zúčastnilo dvanáct bank. Data potřebná k hodnocení sesbírala analytická společnost Datank v období mezi červnem a srpnem letošního roku.

Základní informace o Raiffeisenbank a.s.

Raiffeisenbank poskytuje široké spektrum bankovních služeb soukromé i firemní klientele již od roku 1993. Klienty obsluhuje po celé České republice. Podle celkových aktiv je Raiffeisenbank pátou největší bankou na českém trhu. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).