Přes 6000 Kladeňáků podpořilo snahu, aby na Kladně úplně skončily veškeré herny a kasina.

O referendum na toto téma se snaží od roku 2021 iniciativa Kladno bez hazardu. Nyní však čelí obstrukcím ze strany města, a proto je žaloba na město nevyhnutelná.

Iniciativa shromáždila potřebný počet podpisů pro vyhlášení referenda, přes 10% počtu podpisů kladenskych voličů. 

Návrh na referendum byl radnici poprvé předán v srpnu a po odstranění vad znovu na konci září. Město však vytýká i podruhé identické chyby, přestože je členové iniciativy opravili.

„Celá záležitost budí dojem, že město se snaží pouze referendum oddálit. Jednoznačně to ukazuje, že radnice sleduje své zájmy, rozhodně ne zájem veřejnosti nebo lidí, kteří připojili svůj podpis,“ říká Anna Gamanová, členka iniciativy. 

„Za uplynulých deset let zastupitelstvo již dvakrát schválilo vyhlášku, která rušila všechny herny a kasina. Než stihly vyhlášky vstoupit v platnost, vedení současného primátora je dvakrát opět zrušilo. Referendum je jediná cesta, jak docílit trvalé změny,“ dodává Petr Soudek, který se snaží již od roku 2010 o to, aby Kladno bylo bez heren a kasin.

Žalobu podala iniciativa v úterý 1.11.2022. Soud musí rozhodnout do 30 dní od podání žaloby. „Věříme, že soud rozhodne v náš prospěch. Referendum jsme chtěli uskutečnit při prezidentských volbách 2023. Pochopitelně musíme ale počítat s dalšími průtahy ze strany města, které celou snahu bojkotuje,“ dodává Anna Gamanová.

Iniciativa Kladno bez hazardu je neformální sdružení aktivních lidí, kteří si přejí zvýšení bezpečnosti a řešení sociálních problémů na Kladně. V současné době je na Kladně 12 heren a kasin, v sídlištích a v bezprostřední blízkosti škol a školek. V minulých letech proběhl již jeden pokus o konání referenda o hazardu, který však nebyl úspěšný. Tehdy nesebral petiční výbor dostatek potřebných podpisů. K úplnému zákazu hazardu přistoupila řada měst, například Brno, Chomutov, Jablonec nad Nisou nebo Praha.