Praha, 22. listopadu 2024 – V krajích s průmyslovou a těžební minulostí se nachází stovky brownfieldů – opuštěných budov a pozemků, které dosud nenašly nové využití. Brownfieldy v těchto krajích tvoří přibližně 67 % všech takových lokalit v České republice. Zároveň je zde nepříliš rozvinutá infrastruktura pro cestovní ruch. Pomoct s využitím brownfieldů i rozvojem cestovního ruchu má za cíl nová dotace z programu na renovaci brownfieldů pro cestovní ruch, která nabízí až 2 miliardy korun na renovaci brownfieldů, a tedy přeměnu opuštěných objektů na turistická a kulturní zařízení.
Regiony s vysokou koncentrací brownfieldů, jako jsou kraje Moravskoslezský, Ústecký, Karlovarský, Liberecký nebo Olomoucký, mají méně rozvinutou infrastrukturu pro cestovní ruch. Ve srovnání s Prahou to zároveň vytváří velký rozdíl v počtu turistických zařízení a služeb. Například Karlovarský kraj sice patří k tradičně navštěvovaným lázeňským oblastem, ale velká část brownfieldů zde stále čeká na nové využití. Podobná situace platí pro Liberecký a Olomoucký kraj, kde brownfieldy často stojí v blízkosti přírodních atrakcí, které však samy o sobě nezajišťují dostatečné zázemí pro rozvoj turismu. V Moravskoslezském kraji činil podíl cestovního ruchu na hrubé přidané hodnotě v roce 2022 pouze 1,5 %, zatímco v Praze to bylo 4,5 %. A Ústecký kraj má v porovnání s hlavním městem o méně než polovinu turistických zařízení na počet obyvatel.
Celková rozloha brownfieldů v České republice dosahuje 14 094 hektarů, přičemž průměrná velikost jednoho brownfieldu je asi 3,2 hektaru. V Praze se nachází přibližně 1 400 hektarů brownfieldů, což představuje významnou část nevyužitých území v hlavním městě. Oproti tomu například v Moravskoslezském kraji je evidováno 683 brownfieldů, tedy přibližně 2 200 hektarů, což je nejvyšší počet mezi kraji. Zmiňované kraje však mají díky mnoha nevyužitým prostorům obrovský potenciál – tyto oblasti se mohou stát centry pro kulturní a turistické aktivity.
Až 2 miliardy na renovaci brownfieldů
S renovací brownfieldů a zároveň rozvojem cestovního ruchu může pomoct nová dotace s názvem Renovace brownfieldů pro cestovní ruch. V rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OPTAK) mohou malé a střední podniky, které se zaměřují na ubytovací služby, stravování a kulturní aktivity, žádat o finanční prostředky na renovaci brownfieldů a jejich přeměnu na nové podnikatelské projekty. Jedná se o hotely, restaurace, kulturní památky nebo galerie, které přispějí k vyšší atraktivitě těchto lokalit. Na tuto výzvu je vyčleněno 2 miliardy korun a dotace pokryje až 60 % způsobilých nákladů projektu dle velikosti žádajícího podniku a regionu.
Výzva OPTAK je určena výhradně malým a středním podnikům, tedy subjektům do 250 zaměstnanců. Nejvyšší míra podpory je zaměřena na firmy v regionech, jako jsou Moravskoslezský, Ústecký, Karlovarský, Liberecký a Olomoucký kraj. Malé a střední podniky mají v těchto regionech jedinečnou příležitost revitalizovat brownfieldy a podpořit tak rozvoj místního cestovního ruchu. Vyhlášení dotačního programu je 16. prosince 2024 a žádosti o ní mohou být podávány od 17. února do 31. října 2025, přičemž projekty musí být dokončeny do září 2027.
Byť je podpora z této výzvy cílena na podporu cestovního ruchu, nabízí aktuální dotační období i možnost budování výrobních prostor a dalších provozoven. David Kotris, jednatel poradenské společnosti enovation zmiňuje, že lze připravit komplexní rozvojové projekty v různých sektorech a dále vysvětluje: „Možnost revitalizovat brownfieldy otevírá malým a středním podnikům příležitost, jak využít potenciál opuštěných prostor, které leží ladem. Tato výzva nabízí konkrétní podporu, díky které mohou podniky realizovat své podnikatelské záměry a přispět tak k rozvoji regionální ekonomiky.“
Ekonomický přínos pro regiony
Podobné revitalizační projekty se v minulosti osvědčily jako účinné nástroje rozvoje regionů. Za zmínku stojí například bývalý brownfield a nyní kulturní centrum Automatické mlýny v Pardubicích. V jeho prostorech fungují dvě galerie, městské informační centrum, multifunkční konferenční a umělecký prostor či vzdělávací centrum pro školy i veřejnost.
„Dotace na renovaci brownfieldů mohou pro regiony znamenat zásadní pomoc. Naše zkušenosti ukazují, že přeměna opuštěných objektů nejenže pomáhá oživovat města a obce, ale také vytváří nová pracovní místa, podporuje malé a střední podniky a přitahuje do regionů nové návštěvníky i investory. Ideálním příkladem jsou právě zmiňované Automatické mlýny v Pardubicích, ale každý z revitalizovaných brownfieldů se stává impulsem pro rozvoj celého okolí – zvyšuje atraktivitu oblasti, rozšiřuje nabídku služeb a příležitostí pro místní komunitu. Takové změny mohou podpořit dlouhodobý růst regionů a zlepšit kvalitu života obyvatel,“ dodává David Kotris.
O společnosti enovation:
enovation je poradenská společnost zabývající se dotacemi pro firmy a veřejný sektor. Za 17 let svého působení na trhu přinesla svým klientem peníze i úspory na projektech za více než 47 miliard korun. Specializovaný tým aktuálně čítá přes 65 dotačních odborníků. Více informací naleznete na www.enovation.cz.