Dech, který spojuje

Rodina je naším prvním a nejdůležitějším zázemím, právě proto si 15. května připomínáme Mezinárodní den rodiny. Je to místo, kde hledáme lásku, porozumění a pocit bezpečí. Co když se ale právě doma hromadí nejvíce napětí? Dny plné povinností, spěchu a únavy často proměňují atmosféru rodinného života spíš v tiché napětí než v klid a pohodu. Přitom změna může začít tam, kde bychom to možná vůbec nečekali – u dechu.

Dech – každodenní činnost, kterou jsme se odnaučili dělat správně

Dýcháme automaticky, od narození až po poslední výdech. Ale jak upozorňuje certifikovaný instruktor dechových technik Rostislav Václavek, většina lidí v západní společnosti dnes nedýchá správně. „Přibližně 90 % populace hyperventiluje, tedy dýchá příliš rychle nebo povrchově, a zhruba polovina lidí dýchá pusou. To vše narušuje nejen okysličení mozku, ale ovlivňuje i naši náladu, energii a zdraví,“ shrnuje. Moderní styl života, málo pohybu, mnoho stresu, špatná strava a přetopené místnosti, to vše narušuje přirozený dechový vzorec. A právě ten se promítá i do toho, jak se cítíme ve svém těle, jak spíme, jak reagujeme na stres a jak komunikujeme se svými nejbližšími.

Dýchání jako nástroj rodinné pohody

Dech je fascinujícím nástrojem. Správně vedený dech zklidňuje nervový systém, snižuje napětí a podporuje soustředění. „Pomalejší a jemnější dýchání aktivuje parasympatikus – část nervového systému zodpovědnou za regeneraci a klid,“ vysvětluje Václavek ve své knize Změň svůj dech a začnou se dít věci. Výsledkem je nižší hladina stresu, lepší spánek a větší emoční stabilita, a to nejen u nás dospělých, ale i u dětí.

Dětské problémy

Dětské dýchání je samostatnou kapitolou. Už od školky si děti často osvojují špatné návyky, dýchání pusou, povrchní nádechy a napětí v hrudníku. Důsledky? Nespavost, potíže s pozorností, podrážděnost, ale i ortodontické problémy nebo špatné držení těla. Statistiky Buteyko Clinic ukazují, že až 40 % dětí se spánkovými poruchami později rozvine příznaky ADHD nebo poruchy učení. Přitom zdravé dýchání nosem může být jedním z klíčových nástrojů prevence, a navíc je zdarma a dostupné každému.

Dýchání jako každodenní rituál

Začít s dechovými technikami nevyžaduje žádné speciální vybavení. Stačí si každý den vyhradit pár minut na jednoduché cvičení: zavřít ústa, dýchat nosem, zpomalit tempo a zapojit bránici. U dětí pomáhají i hravé přístupy, například sledování dechu v bříšku při čtení pohádky nebo „dechové foukání“ na pírko. Rostislav Václavek připomíná: „Dýcháme přibližně 22 000krát za den. To je 22 000 příležitostí, jak podpořit zdraví a pohodu v rodině. A to je obrovská síla.“

Na Mezinárodní den rodiny si možná nenaplánujete dechový workshop nebo rodinnou meditaci. Ale co takhle se večer místo dalšího dílu pohádky zkusit na pět minut nadechnout společně? Nechat děti vnímat své tělo, zklidnit mysl a být prostě jen spolu. V tichu, v klidu. V dechu. Protože jak píše Václavek ve své knize: „Není to starost o sebe, ale radost ze sebe.“ A právě tu bychom měli chtít předat i svým dětem.

Rostislav Václavek

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek je zakladatelem projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ a certifikovaným master instruktorem metod Buteyko a Oxygen Advantage. Zároveň je autorem vlastního systému ROS-dýchání. Jeho cesta k dechovým technikám začala zcela osobně, potýkal se s genetickým onemocněním zvaným hypokalemická familiární periodická svalová obrna (HypoKPP). Právě tato diagnóza ho přivedla k hlubokému studiu dechu, práce s tělem a otužování. Díky těmto metodám zásadně proměnil kvalitu svého života a dnes své znalosti předává dál prostřednictvím seminářů, kurzů a knihy Změň svůj dech a začnou se dít věci.