Společnost IBM (NYSE: IBM) zveřejnila výsledky své každoroční zprávy „X-Force 2010 Trend and Risk Report“. Podle zprávy čelily v roce 2010 veřejné i soukromé organizace čím dál sofistikovanějším a přesněji cíleným hrozbám v oblasti bezpečnosti IT. (TZ)
IBM vycházela ve svém průzkumu z publikovaných bezpečnostních chyb a také z monitorování a analýzy více než 150 000 bezpečnostních událostí za sekundu každý den roku 2010. Tým X-Force dospěl k těmto výsledkům:
- IBM zdokumentovala více než 8 000 nových bezpečnostních chyb, což je 27procentní nárůst proti roku 2009. Počet publikovaných možností napadení vzrostl za rok 2010 proti roku 2009 o 21 procent. Tato data ukazují na rozšiřující se spektrum hrozeb – proti čím dál složitějším počítačovým prostředím jsou vedeny sofistikované útoky.
- Historicky vysoký nárůst objemu nevyžádané pošty se ke konci roku ustálil. Spammeři zřejmě vidí menší hodnotu ve zvyšování objemu spamu a místo toho se zaměřují na obcházení filtrů.
- Zatímco proti předcházejícím rokům výrazně pokleslo celkové množství phishingových útoků, v roce 2010 vzrostl význam cílenější metody útoků přezdívané „spear phishing“ (doslova „rybolov harpunou“). Dokládá to, že se kybernetičtí zločinci více soustředí na kvalitu svých útoků.
- Vzrůstající obliba chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení staví IT oddělení před problém, jak tato zařízení bezpečně začlenit do podnikových sítí. Přestože se útoky proti nejnovější generaci mobilních zařízení v roce 2010 příliš neprosadily, data týmu X-Force poukazují na nárůst zveřejněných bezpečnostních chyb a útoků cílených proti těmto přístrojům.
O zprávě IBM X-Force Trend & Risk Report
IBM X-Force Trend & Risk Report je každoroční hodnocení bezpečnostních hrozeb, které má pomoci klientům lépe pochopit nejnovější bezpečnostní rizika a udržet si před nimi náskok. Zpráva shromažďuje fakta z nejrůznějších analytických zdrojů včetně databáze více než 50 000 chyb v zabezpečení počítačových systémů, globálního webového vyhledávače a mezinárodních služeb sběru spamu. Využívá také monitorování 13 miliard bezpečnostních událostí téměř pro 4 000 klientů ve více než 130 zemích. Těchto 13 miliard událostí monitorovaných každý den – více než 150 000 za sekundu – je výsledkem práce devíti globálních center SOC (Security Operations Center) společnosti IBM, která poskytují klientům služby řízeného zabezpečení.
S více než čtyřicetiletou historií v oblasti vývoje a inovací bezpečnostních technologií je IBM jedinou společností na světě, která disponuje dostatečným rozsahem průzkumů, produktů, služeb, poradenství i globálních obchodních partnerů, aby byla schopna poskytovat skutečně ucelené zabezpečení. IBM má po celém světě devět výzkumných laboratoří, které inovují bezpečnostní technologie.
Více informací o studii naleznete na: http://www-935.ibm.com/services/us/iss/xforce/.