8 pomocníků, kteří rozvinou potenciál každého notebooku

Praha, 16. dubna 2012 – Každý notebook umí spoustu věcí již sám o sobě. Je to užitečný pracovní nástroj, zdroj informací i zábavy a v neposlední řadě také šikovná komunikační pomůcka. Jeho funkčnost lze však významně rozšířit díky periferiím, čili doplňkovým zařízením pro různé účely. Od klasických myší přes velkoplošné obrazovky a projektory až po elektronická kreslící prkna nebo herní volanty – všechny tyto moderní „hračky“ potenciál notebooku ještě znásobí. (TZ)

„Notebook je všeobecně považován za univerzální technologický nástroj. Úplné využití jeho potenciálu však dovolují až doplňková zařízení, takzvané periferie,“ vysvětluje Radovan Kohút ze společnosti Dell a dodává: „Periferie zákazníkům usnadňují práci, zvyšují zážitek z multimédií a her nebo poskytují doplňkový úložný prostor. Pro profesionály ve specializovaných oblastech mohou být také nezbytnou pracovní pomůckou.“

Všechna doplňková zařízení musí s notebookem umět komunikovat, musí k němu být určitým způsobem připojena. O to se starají porty – ve většině případů klasické „zástrčky“ po bočních stranách notebooku. „Před nákupem periferie pro váš notebook si ujasněte, jaké porty počítač má. Většinu periferií lze připojit skrze USB port. Je to ta „zástrčka“, do které běžně zapojujete myš nebo flash disk,“ nastiňuje možnosti Kohút. „Výlučně pro zvuková zařízení (sluchátka, reproduktory nebo mikrofon) slouží kulatý konektor, takzvaný 3,5 mm „JACK“. Třetím dnes nejvyužívanějším portem je HDMI. Ten slouží k propojení počítače se zobrazovacími zařízeními, jako jsou velkoplošné obrazovky a monitory,“ dodává.

3,5mm JACK HDMI port USB port

Co pomůže lépe využít potenciál notebooku

1. Myši

Velké množství uživatelů k ovládání svého notebooku používá nejen zabudovaný touchpad, ale také klasickou myš. „Na trhu seženete jak drátové, tak bezdrátové typy myší,“ nastiňuje nabídku odborník z Dellu. „Bezdrátové jsou pohodlnější – ke svému chodu však potřebují baterie, které je potřeba poměrně často vyměňovat. Existují také speciální programovatelné herní myši se zvýšenou citlivostí,“ doplňuje Kohút. Mezi zástupce myší pro hráče patří například myš Alienware TactX.

2. Úložná zařízení

Většina z nás vlastní klasickou „flešku“ neboli flash disk. „Tyto disky jsou vhodné zejména pro častý přenos menšího množství dokumentů. Pro uchování většího objemu dat, jako jsou filmy, hudba nebo fotografie, slouží kompaktní externí harddisk s vysokou kapacitou,“ vysvětluje rozdíly Kohút. Tato kapacita se udává zpravidla v jednotkách GB. Čím vyšší toto číslo je, tím více obsahu můžete na disku skladovat.

3. Velkoplošné obrazovky a monitory

Pokud má váš notebook menší rozměry (a tím i menší úhlopříčku obrazovky), bude se hodit možnost připojit jej například k velkoplošné televizi nebo monitoru a obraz z notebooku sledovat na nich. „K notebooku je dnes většinou připojíte prostřednictvím HDMI rozhraní. Ujistěte se proto, zda jsou jím obě zařízení vybavena,“ zdůrazňuje Kohút. Velká obrazová plocha nabízí daleko lepší zážitek zejména při sledování filmů. U obrazovek sledujte zejména jejich rozlišení, jas, dobu odezvy a kontrastní poměr. Ideální volbou pro práci i zábavu je tenký 21,5palcový monitor Dell S2230MX.

4. Herní zařízení

Praví herní nadšenci si své oblíbené závodní a letecké simulátory bez kvalitního volantu nebo joysticku neumí ani představit. Cena těchto zařízení se odvíjí zejména od funkcí a kvality zpracování. Řada zařízení nabízí možnost takzvaného „force feedbacku“. Tato technologie zpětné vazby dokáže do volantu a joysticku přenášet například virtuální nerovnosti na cestě, nárazy nebo turbulence.

5. Reproduktory a repro soustavy

Jste-li vášnivými posluchači hudby nebo milovníky filmů, zvažte koupi externích reproduktorů. Ty nabízí věrnější podání zvuku než zabudované reproduktory vašeho notebooku. Pokud toužíte po prostorovém zvuku, požadujte reprosoustavy s označení 5.1 nebo 7.1 (pět reproduktorů a jeden basový reproduktor, který zvýrazní hloubky, nebo 7 klasických a jeden basový reproduktor). „Pohodlnější alternativou jsou pak kvalitní sluchátka. Například sluchátka řady Alienware TactX dodávají čistý zvuk a excelují v hloubkách i výškách. Mají také zabudovaný mikrofon,“ přináší praktický tip odborník z Dellu. Zvuková zařízení se připojují zpravidla přes 3,5 mm „JACK“ konektory.

6. 3G modemy

Pro připojení k internetu i na cestách si pořiďte externí modem, do kterého vložíte klasickou SIM kartu s aktivovaným datovým tarifem. Modem připojíte k notebooku jako klasický flashdisk. Můžete tak „surfovat“ i v místech, kde není dostupná wi-fi síť. „Některé notebooky v sobě mají 3G modem přímo zabudovaný, SIM karta se pak vkládá zpravidla do speciálního „slotu“ pod baterií,“ připomíná Kohút.

7. Projektory

Pro firemní prezentace i sledování multimédií jsou určeny dataprojektory. Na trhu existují jak velké profesionální projektory se špičkovým obrazem a množstvím nastavení, tak i menší cestovní zařízení. „Dell nabízí skutečně miniaturní přístroj M110, který se vejde do každé kapsy. Jeho specifikem je také možnost bezdrátového připojení k notebooku,“ upozorňuje Kohút na šikovnou vychytávku. Standardně se projektory připojují pomocí HDMI portů nebo starší technologie VGA. Opět se proto před nákupem ujistěte, že si váš notebook bude s projektorem rozumět.

8. Tablety

Tablety jsou „kreslící prkna“, na které můžete pomocí speciálního pera psát nebo kreslit. Vaše náčrtky pak tablet přenese do počítače, kde je můžete dále upravovat. Na trhu existují profesionální tablety, které slouží grafikům, architektům či návrhářům. Lze však pořídit i standardní rodinná zařízení, jež vám umožní rozvinout vaše umělecké nadání nebo pomohou s úpravou fotografií z dovolené.

# # #

O společnosti Dell

Společnost Dell založil v roce 1984 v texaském městě Austin Michael Dell na základě převratné myšlenky: „protože počítačové systémy prodáváme přímo zákazníkům, můžeme jim poskytovat nejefektivnější výpočetní řešení na míru jejich potřebám.“

Dnes společnost Dell každý den propojuje více než 5,4 milionů zákazníků – telefonicky, osobně, na webu Dell.com a ve stále větší míře i prostřednictvím společenských sítí. Společnost zaměstnává přes 96 000 lidí po celém světě. Každý den Dell expeduje přes 110 000 systémů zákazníkům ze 180 zemí – to je více než jeden systém za sekundu.

Vždy aktuální informace o společnosti Dell a jejích produktech najdete na www.dell.cz nebo www.amic.cz/tiskove-stredisko. Fotografie výrobků jsou k dispozici na press.amic.cz.