České firmy začínají objevovat kouzlo videokonferencí, ukázal průzkum

Praha 27. března 2013 – Téměř 70 % top manažerů v České republice využívá nástroje pro komunikaci na dálku minimálně 1x denně. Vyplývá to z výzkumu, který pro společnost Cisco na konci loňského roku provedla agentura GfK. Zatímco dříve si zaměstnanci českých podniků při komunikaci vystačili s telefonem a e-mailem, dnes už se videokonferenční a teleprezenční systémy prosazují nejen v interní komunikaci, ale i v kontaktu s obchodními partnery. (TZ)

Jak dále vyplynulo z tohoto výzkumu Cisco, uživatelé videokonferencí jako jejich největší výhodu uvádějí lepší a rychlejší komunikaci (25,4 % respondentů), flexibilitu (23,7 %) a úsporu času (21,2 % odpovědí). Pokud by naopak firmy videokonference využívat nemohly, vznikaly by jim další náklady plynoucí zejména z neproduktivního času, který jejich zaměstnanci tráví na cestě a v kolonách. Tento stav by se navíc s připravovanou rekonstrukcí dálnice D1 mohl ještě zhoršit. Navíc ušetřený čas pak zaměstnanci rozdělí mezi pracovní náplň a soukromé aktivity, takže jsou spokojenější a produktivnější.

Velkou výhodou videokonferenčních řešení je jejich přirozenost. Ale pouze kvalitní řešení dokáže navodit dostatečně dobrý pocit osobního setkání. Významná část komunikace je také neverbální a díky videu lze zprostředkovat uživatelům i tuto zkušenost. Podle průzkumu používá videokonference velmi často nebo často již 8,3 procent českých firem. S růstem obliby videokonferencí také roste pestrost jejich využití. Dříve byl zájem zejména o videokonference pro zasedací místnosti. Ty dnes tvoří většinu nasazených řešení ve firmách (46,8 %). Postupně ale roste zájem o personální videokonference, kdy je zařízení k dispozici pro každého, stejně jako stolní telefon. Dnes je používá téměř 15 % firem využívajících videokonference a jejich počet rychle roste.

Většina zákazníků však stále začíná s videokonferencemi ve svých zasedacích místnostech. Tento segment je v portfoliu společnosti Cisco široce zastoupen. Jedná se zejména o zařízení Cisco Quick Set SX20. Tento zástupce skupinových videokonferencí kombinuje kvalitní 1080p video s malými rozměry a díky snadnému ovládání a nízké ceně je vhodný pro malé týmy a ty, kteří s videokonferencemi právě začínají. K dalším populárním terminálům patří videokonference řady MX, které obsahují všechny potřebné komponenty již v základním balení, a kompaktní EX terminály pro osobní použití.

„Kromě personálních videokonferencí a těch pro zasedací místnosti však existuje řada dalších typů, které odpovídají vždy konkrétním potřebám uživatelů. Například speciální teleprezenční místnosti, zařízení pro specifické oblasti jako jsou telemedicína a distanční vzdělávání nebo pro používání videokonferencí v náročných „polních“ podmínkách. Dále pak řešení pro laptopy a ostatní mobilní zařízení,“ řekl Jan Račanský, produktový specialista ve společnosti Cisco.

Všechna řešení Cisco jsou postavená na otevřených standardech a nabízí tak i velmi dobré možnosti propojení s ostatními typy videokonferencí a mnoha dalšími nástroji pro spolupráci, jako jsou systémy IP telefonie a Unified Communication. Unikátní novinkou je také provázání libovolné videokonference s webovými konferencemi Cisco WebEx. Z původně izolovaného světa dostupného pouze větším organizacím se tak z videokonferencí rychle stává nepostradatelná a všudypřítomná součást firemní komunikace.

Firmy, které i přesto videokonference nepoužívají, uváděly v průzkumu jako hlavní bariéry očekávané vysoké pořizovací náklady a obavy z málo častého využití (shodně 18,7 % odpovědí). „Realita ve firmách je ale taková, že po zavedení videokonferencí si je zaměstnanci velmi rychle oblíbí a dříve nebo později se stane jedním z hlavních komunikačních kanálů. Zkušenosti také ukazují, že firmy, které již videokomunikaci zavedly, si již neumí představit, jak mohly fungovat dříve,“ konstatuje Jan Račanský. Pokud tak porovnáme přínosy, které vnímají uživatelé videokonferencí s obavami jejich neuživatelů, zjistíme, že se jedná pouze o předsudky a nedostatek informovanosti. To je podle průzkumu také jedna z hlavních bariér jejich ještě rychlejšího rozšíření. „Zejména obava z vysokých pořizovacích nákladů je neopodstatněná. Základní videokonferenci lze pořídit již za cenu menší než sto tisíc. Navíc, jak ukazují zkušenosti, při intenzivním využívání videokonferencí se návratnost takového řešení pohybuje v řádu několika měsíců,“ rozptýlil obavy Jan Račanský.

Společnost Cisco pro zájemce o firemní videokonference zřídila speciální webovou stránku www.jakonazivo.cz, kde se o možnostech nasazení videokonferenčního řešení a jeho výhodách dozvědí více podrobností.

Průzkum byl proveden mezi top manažery a IT manažery českých firem, z nichž 40 % je pravidelnými uživateli videokonferencí. Dotázaní působí v různých oborech od zpracovatelského průmyslu přes obchodní společnosti či veřejnou správu až po finanční instituce.

O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.

Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.