PRAHA, 2. května 2013 — Finančně dostupnou profesionální 3D tiskárnu DeeOrange uvádí na český trh společnost DO-IT, která je tuzemským lídrem v oblasti vývoje 3D technologií. Tiskárna zvládne snadno vytisknout například modely staveb, interiérů, nábytku či chybějící součástky, hračky, šperky, šaty a podobně. (TZ)
„Průmyslové využití i odborné analýzy už dnes dokazují, že nejde o pouhý módní výstřelek. Během několika málo let se bez vlastní 3D tiskárny neobejde žádná architektonická kancelář, prodejce rodinných domků, bytové studio nebo třeba technická škola,“ konstatuje David Miklas, ze společnosti DO-IT, která novou 3D tiskárnu DeeOrange vyvinula.
Nová 3D tiskárna DeeOrange je ryze český výrobek, výhodou je proto také snadná dostupnost poradenství, servisu i náhradních dílů. „Kompletní nabídku služeb v oblasti 3D technologií najdou klienti na novém portálu be3d.cz, který v první polovině května plně nahradí dosavadní portál tisknu3D.cz,“ dodává Miklas.
Pořizovací cena se firmě vrátí už po třiceti zakázkách
3D tiskárna DeeOrange je unikátní hned v několika směrech. Za přijatelnou prodejní cenu 35 850 korun bez DPH nabízí uživatelům parametry průmyslových tiskáren, jejichž cena se pohybuje v řádu statisíců korun. „Tiskárna DeeOrange má ve své cenové kategorii některé unikátní parametry – je celozakrytá, což zajišťuje stabilní teplotu nezbytnou pro kvalitní tisk větších modelů. Dále má přesnější pohyb trysky a v neposlední řadě vyniká nadčasovým designem,“ vypočítává Miklas.
Pokud se 3D tisk stane součástí firemní obchodní strategie a konkurenční výhodou, vyplatí se koupit si vlastní 3D tiskárnu. „Propočítali jsme, že vstupní investice se firmě vrátí průměrně už po třiceti zakázkách. Samotný provoz je velmi levný – kilogram materiálu vyjde na přibližně 700 korun bez DPH. Jinými slovy, 3D tiskárna by musela nepřetržitě pracovat asi týden, než by celou kilovou špulku plastu spotřebovala. Materiál je momentálně dostupný v pěti různých barvách a časem přibudou další,“ dodává David Miklas.
Technické parametry 3D tiskárny DeeOrange |
|
Tisková plocha: |
100x100x100mm |
Přesnost X/Y: |
+-0,1mm |
Přesnost Z: |
0,25/0,125/0,08mm |
Tryska (možnost volby): |
0,5/0,4mm |
Hmotnost: |
25 kg |
Maximální rychlost: |
40-50mm/s |
Maximální teplota trysky: |
260°C |
Rozměry: |
400x380x354mm |
Vyhřívaná tisková podložka |
ano |
Cena bez DPH: |
35 850 Kč |
Cena s DPH: |
43 379 Kč |
Společnost DO-IT svoji novou 3D tiskárnu DeeOrange vůbec poprvé představí široké veřejnosti na stánku portálu be3D v rámci veletrhu Reklama-Polygraf 2013, který se uskuteční ve dnech 14. až 16. května v prostorách PVA EXPO v Praze 9 Letňanech.
Na veletrhu lze navíc využít mimořádné dvacetiprocentní slevy na nákup tiskárny, nebo se zapojit do soutěže o jednu tiskárnu zdarma. Svoji předpremiéru si DeeOrange odbyla na veletrhu FOR INDUSTRY 2013, kde u odborné veřejnosti vzbudila velký zájem.
Tisknout lze z kukuřice, nebo Lega
DeeOrange je kompatibilní se všemi PC, software pro obsluhu je k tiskárně dodáván zdarma – obojí je český autorský výrobek společnosti DO-IT. 3D model lze vytvořit v jakémkoli 3D programu – jedinou podmínkou je podpora exportu do formátu STL. Od poloviny května bude DO-IT v češtině nabízet také vlastní modely na portálu www.be3d.cz. Do té doby lze hotové modely k 3D tisku zdarma stáhnout například z webového portálu jako je www.thingiverse.com.
DeeOrange umí tisknout buď z materiálu PLA, nebo ABS. PLA je plast, který se vyrábí z kukuřičného škrobu, je ekologický a rozložitelný ve vodě – jinými slovy „nature friendly“. ABS je materiál, ze kterého se vyrábí například Lego – jde tedy o takřka nezničitelný, pevný a odolný plast. Oba materiály se prodávají na kilogramy a jsou navinuté na cívkách.
Hlavní konkurenční výhodou DO-IT je komplexnost služeb
Společnost DO-IT je na českém trhu 3D technologií jedinečná komplexností svých služeb. Kromě nové 3D tiskárny DeeOrange a kvalitního obslužného softwaru, které DO-IT sama vyvinula i vyrábí, nabízí zákazníkům také možnost nákupu materiálu k tisku, poradenství, servis nebo zakázkový 3D tisk.
„Naším obchodním cílem pro letošní rok je vstoupit na trh v České republice, Slovensku, Polsku, Německu a Itálii a prodat alespoň pět set kusů 3D tiskáren DeeOrange. V roce 2014 pak chceme expandovat do celé Evropské unie dosáhnout dvouciferného růst zisku,“ uzavírá David Miklas.
O společnosti DO-IT, s.r.o.
DO-IT s.r.o. figuruje jako přední dodavatel dostupných 3D technologií na českém trhu. Druhou neméně významnou doménou je IT outsourcing, projektování, realizace a správa datových sítí a IT poradenství, kde si společnost za 3 roky své existence vybudovala stabilní zákaznickou základnu. Mezi její klienty patří například společnosti Střední škola gastronomická a hotelová, Blue Ocean Management, Rubicon, SŽDC či Aprea. Pod DO-IT patří portály tisknu3d.cz a be3d.cz. Společnost DO-IT je podporována ČVUT v rámci projektu InovaJET, viz http://www.inovacentrum.cvut.cz a momentálně sídlí v Inkubátoru ČVUT.
www.doit.cz; www.be3d.cz; www.tisknu3d.cz
Co je 3D tisk a jak funguje
3D tisk má totiž prakticky neomezené možnosti využití. Vytisknout je možné téměř cokoli: na průmyslových 3D tiskárnách v současnosti běžně vznikají modely budoucích letadel, automobilů, nebo ortopedických implantátů.
3D tisk už experimentuje i s jídlem – to se pochopitelně místo z plastu tiskne z potravinářských surovin, ovšem o 3D gastronomii projevila zájem i NASA.
„Věřím, že v blízké budoucnosti bude 3D tiskárna stejně obvyklým vybavením firmy nebo domácnosti jako například chytrý telefon nebo laserová tiskárna,“ říká David Miklas ze společnosti DO-IT, která novou 3D tiskárnu DeeOrange vyvinula.
Otcem nápadu tisknout ve formátu 3D je američan Charles Hull (*1939). Techniku takzvané stereolitografie si nechal patentovat už v roce 1986.
Samotný systém 3D tisku se příliš neliší od toho běžného. Rozdíl je pouze v tom, že 3D tiskárna nepracuje s inkoustem, ale s plastem a dokáže tisknout ve vrstvách a v konečném důsledku tak vznikne téměř libovolný reálný objekt.