Studenti ČVUT vyvinuli úspěšnou aplikaci pro nevidomé

Studenti programu Otevřená informatika Fakulty elektrotechnické ČVUT Petr Svobodník a Michal Cerman vyvinuli velice úspěšnou aplikaci BlindShell, jejímž cílem je usnadnit používání dotykových mobilních zařízení nevidomým. Se svojí aplikací již uspěli v eClubu ČVUT a jejich snaha zaujala také zástupce Nadace Vodafone, která projekt také podporuje. Autoři se nyní chystají nabídnout aplikaci na trhu. (TZ)

Aplikace BlindShell je mobilním rozhraním pro nevidomé. Její autoři Petr Svobodník a Michal Cerman, kteří na Fakultě elektrotechnické ČVUT studují program Otevřená informatika, získali v soutěži eClub ČVUT druhé místo a stipendium na rozvoj projektu ve výši 30.000 Kč. Svým mobilním rozhraním pro nevidomé zaujali i zástupce Nadace Vodafone, která práci na projektu rovněž podporuje.

Samotná aplikace vznikla na katedře kybernetiky v rámci skupiny „Mobile Med Group“, pod vedením Ing. Daniela Nováka. Výuka a výzkum v oborech, které umožňují pronikání nejmodernějších technologií do medicíny i dalších oblastí běžného života, patří totiž k prioritám katedry kybernetiky, která je i garantem magisterského studijního programu Biomedicínske inženýrství a informatika.

Projekt BlindShell se zabývá návrhem a implementací uživatelského rozhraní, které zpřístupní zrakově postiženým uživatelům prostředí mobilního operačního systému Android. Aplikace je primárně zaměřena na uživatele z České republiky, do budoucna je však plánována podpora dalších jazyků. V současné době je na světě několik desítek milionů nevidomých uživatelů, přičemž v České republice jich žije přibližně 10 až 20 tisíc. Rozhraní umožní provádět základní úkony a pro pohyb v prostředí bude využívat především dotyková gesta. Návrh vychází z provedené předběžné kvalitativní a kvantitativní studie. V další fázi bude implementované rozhraní otestováno několika desítkami uživatelů.

Autoři její vznik komentují takto: „Na ČVUT jsme se zrakově postiženými spolupracovali již delší dobu. Díky tomu jsme přišli na to, že některá technologická zařízení, zejména dotykové přístroje, jsou pro zrakově postižené téměř neovladatelné a rozhodli jsme se je jim přizpůsobit tak, aby i tyto technologie mohli pohodlně využívat.“

V současné době plánují Petr Svobodník a Michal Cerman uvedení aplikace na internetové tržiště, kde bude uživatelům k dispozici zdarma.

Další informace naleznete na stránkách: http://mobile-medical-group.com/
a http://www.blindshell.com/

V Praze 29. května 2013

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 22 500 studentů. Pro akademický rok 2012/13 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 440 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2012 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje 17 000 světových univerzit a které je zveřejňováno v The Times, ve skupině univerzit na 501. – 550. místě, v hodnocení technických univerzit na 156. místě.