Praha 17. července – Společnost Cisco učinila průlomový krok v síťové architektuře datových center. Představuje svou vizi tak zvané application-centric infrastructure, kde tím klíčovým prvkem není samotná infrastruktura ale požadavky aplikací. Infrastructure-centric architektury tak nahrazuje přístup, který daleko lépe odpovídá současným trendům. Nová architektura Cisco si klade za cíl umožnit datovým centrům pružně reagovat na aktuální požadavky, zejména s ohledem na cloud, mobilní aplikace a distribuované výpočty. (TZ)
Cloudové aplikace a big data jsou patrně nejrychleji rostoucími technologiemi současnosti, potřebují ale dynamickou, otevřenou, programovatelnou a automatizovanou infrastrukturu. Nicméně současná datová centra jsou ale stále projektována spíše s ohledem na samotnou infrastrukturu než na dynamická, škálovatelná a virtualizovaná řešení. Architektura zaměřená na aplikace, kterou umožnila investice do společnosti Insieme, přichází s opačným přístupem – namísto přizpůsobování aplikací infrastruktuře se snaží plnit požadavky aplikací nezávisle na hardware a software. Je tak ideálním řešením pro cloudové aplikace i big data.
Application-centric přístup ocení nejen big data aplikace (např. Hadoop), ale i rozšířené business platformy typu SalesForce či Cisco WebEx. Zapomínat nesmíme ani na masivně škálovatelné video služby jako YoutTube nebo NetFlix.
Nová architektura pro datová centra je nezbytná, protože mnoho dnešních populárních aplikací je provozováno na mnoha serverech, napříč geograficky vzdálenými datovými centry a v silné konkurenci si nemohou dovolit výpadek – aplikace musí být dostupná celosvětově a neustále. Tyto aplikace využívají výhod jak fyzické tak i virtualizované infrastruktury datových center, což ale současně zvyšuje jejich složitost a klade nové požadavky na hardware i software.
Aby mohla datová centra splnit tyto nové požadavky, musejí se stát „application-centric“. Síť, výpočetní kapacita i úložiště musejí pracovat jako jeden „resource pool“, bez ohledu na to, zda jsou fyzické či virtualizované.
Současně také společnost Cisco oznámila dvě klíčové inovace v portfoliu Unified Fabric. Předně jde o technologii Dynamic Fabric Automation (DFA), která automatizuje provisioning, zjednodušuje fabric management a zvyšuje efektivitu a škálovatelnost fabric infrastruktur. Druhou novinkou je rozšíření řady přepínačů Nexus 7000 o dva nové switche a nové F3 I/O moduly se škálovatelnou hustotou GE portů 40G/100G.
Application-Centric infrastruktura
-
Plně automatizovaná a programovatelná infrastruktura přináší významné zrychlení vývoje a nasazení aplikací.
-
Jednotná, otevřená, architektura pro fyzickou, virtuální i cloudovou infrastrukturu – application-centric architektura zajistí integraci napříč fyzickými i virtuálními strukturami. Skombinuje softwarovou flexibilitu s výkonem a škálovatelností hardwarových řešení.
-
Systémová architektura pro zjednodušenou integraci infrastruktury, služeb a zabezpečení. Spolu s real-time telemetrií znamená neomezené rozšiřování a přizpůsobení požadavkům budoucích aplikací a služeb.
-
Otevřené API, otevřený kód – přináší podporu pro celý ekosystém stávajících aplikací, partnerů a třetích stran, díky komplexnímu API je možné snadno přizpůsobit stávající aplikace a řešení třetích stran.
Cisco Dynamic Fabric Automation (DFA)
-
Optimalizovaná fabric infrastruktura poskytuje vyšší efektivitu a škálovatelnost – vylepšená spine-leaf topologie umožní rychlejší přesměrovávání (forwarding), podporuje DCP (distributed control plane architecture) a integruje fyzickou a virtualizovanou infrastrukturu.
-
Zjednodušený fabric management s otevřenými API – Cisco Prime DCNM 7.0 poskytuje centralizovaný fabric management včetně automatického provisioningu. Otevřené API umožňuje lepší integraci s dalšími nástroji pro automatizaci a orchestraci.
-
Cisco Prime Data Center Network Manager (DCNM) 7.0: nástroj pro sjednocenou správu sítě, automatizuje a zjednodušuje zavádění, umožňuje dynamický provisioning pro virtuální stroje a v neposlední řadě poskytuje nástroje pro řešení problémů.
-
Cisco Prime Network Services Controller 3.6: Dynamicky vytváří síťové služby, zajišťuje komunikaci s VMware a Cisco Nexus 1000V a předává informace DCNM.
-
Přepínače a moduly Nexus 7700
Novinky v portfoliu Cisco Nexus 7000 zahrnují nové přepínače série Nexus 7700 a nové I/O moduly série F3. Od července 2013 jsou k dispozici nové přepínače v konfiguraci 10 slotů (Nexus 7710) a 18 slotů (Nexus 7718) na jedno šasi, navržené s ohledem na energetickou úspornost a šetrnost k životnímu prostředí. V druhé polovině 2013 budou následovat I/O moduly série F3 pro switche sérií 7000 a 7700, které jsou až o 60% energeticky efektivnější, umožňují volbu hustoty GE portů 40GE nebo 100GE a přinášejí optimalizované vlastnosti pro nasazení v datových centrech. Díky těmto inovativním modulům se přepínač Nexus 7718 stane nejvýkonnějším řešením současnosti – s podporou až 384 40GE portů nebo 192 100GE portů na jedno šasi. Celková propustnost switche tak dosahuje až 83 Tb/s.
O Cisco Systems
Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.
Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.