Praha, 30. října 2013 – Dnes v 17.00 v Grand Café Orient v Domě U Černé Matky Boží budou uděleny ceny Eduína 2013 za inovace ve vzdělávání. Cena, u jejíhož založení stojí obecně prospěšná společnost EDUin a český Google, chce upozornit na to pozitivní, co se v posledních letech objevilo ve vzdělávání v České republice. Oceněny budou projekty založené na využití technologií i ty, jež se snaží inovovat zavedené pedagogické postupy. (TZ)
Pravidla pro nominace na cenu Eduína 2013 byla zveřejněna v květnu tohoto roku. Do konce září se sešlo 68 nominací. Z nich odborná porota vybrala devět finalistů. O těch hlasovala veřejnost prostřednictvím internetu a rozhodla tak o pořadí tří nejlepších projektů ucházejících se o Cenu veřejnosti. Ze stejných devíti finalistů vybrala odborná porota své favority pro Cenu odborné poroty a český Google ve spolupráci s experty vybral ze všech nominací ty, které se zabývají technologiemi. Z devíti projektů, které postoupily do finále, ocenila porota sestavená Googlem tři projekty a udělila Cenu za využití technologií ve vzdělávání.
Doporučujeme věnovat pozornost i projektům na druhých a třetích místech. Už samotný postup do finále při tak velké konkurenci znamenal úspěch a výsledky hlasování navíc byly často velmi těsné.
-
Cena odborné poroty
Zahrada hrou
Program podporující proměny školních zahrad v inspirativní prostředí rozvíjející dovednosti, tvořivost a fantazii dětí. Je zároveň metodickou pomůckou, která školy i žáky učí, jak postupovat při realizaci náročného projektu. www.promenyproskoly.cz
-
Cena za využití technologií ve vzdělávání
Khanova škola
Český překlad Khan Academy, výukového systému zdarma pro všechny. Stovky lekcí z matematiky, fyziky i humanitních věd mohou být alternativou k tradiční podobě vzdělávání. https://khanovaskola.cz/
-
Cena veřejnosti (téměř tisícovka hlasujících rozdala 2 380 hlasů)
Zahrada hrou
Zatímco odborná porota oceňovala především metodickou část projektu, veřejnost zaujala konkrétnost programu a výborně zpracované stránky včetně metodické pomoci těm, kdo chtějí s proměnou své školní zahrady začít. www.promenyproskoly.cz
Kompletní seznam oceněných včetně seznamu všech finalistů naleznete v příloze tiskové zprávy.
Složení sedmičlenné odborné poroty s profily jednotlivých porotců najdete ZDE.
Táťána le Moigne, ředitelka českého Googlu, který realizuje celoroční kampaň Google pro vzdělávání v Česku, dodala: „Naším cílem bylo objevit ty, kteří velmi zajímavým a pro ostatní inspirativním způsobem využívají technologie, aby výuku usnadnili a zpříjemnili. Inovace jsou podstatou Googlu, proto jsme zároveň chtěli ve spolupráci s EDUin ocenit všechny, kteří se snaží novými přístupy a nápady rozvíjet vzdělávání v Česku.“
Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: „Na prvním ročníku ceny Eduína mě zaujalo množství nominovaných projektů. Ty ukazují, že v oblasti vzdělávání mnoho lidí dělá skvělé věci, jen se o tom moc neví. To byl ostatně hlavní důvod, proč jsme se ve spolupráci s Googlem rozhodli cenu vyhlásit. A druhé podstatné zjištění je, že vzdělávání dnes už rozhodně není totéž, co školství. Velká část projektů, které postoupily do finále, včetně těch vítězných, není orientována přímo na práci ve škole a ve vyučovacích hodinách, ale nabízí možnost rozvíjet svoje schopnosti a znalosti každému, kdo o to projeví zájem.“
Poznámky pro editory:
-
Eduína 2013 je ocenění zaměřené na inovativní projekty, které jsou ověřené alespoň roční praxí. Jde o pilotní ročník. Záměr vznikl ve spolupráci s Google ČR.
-
Starší tiskové zprávy o vyhlášení ceny Eduína 2013 najdete ZDE.
-
EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.
Google pro vzdělávání v Česku je celoroční program, v rámci něhož se český Google ve spolupráci s partnery zaměřuje na podporu změn v českém vzdělávání, a to zejména prostřednictvím nových technologií a přístupů. Jeho základními pilíři jsou: podpora STEM vzdělávání (matematiky, technických a vědeckých oborů), rozvoj internetové gramotnosti a vývoj nových technologií a zařízení pro vzdělávání. Více na www.provzdelavani.cz