Bitcoin a jiné kryptoměny: Co potřebujete vědět o zabezpečení vaší digitální měny?

Stále více a více lidí začíná používat kryptoměnu, jako například bitcoin, tím pádem roste i počet organizací, které tuto měnu přijímají. Rostoucí popularita ovšem přitahuje i pozornost kyberzločinců. Společnost Check Point Software Technologies se proto podívala na tuto problematiku z pohledu bezpečnosti. (TZ)Bitcoin header

Kryptoměna je digitální měna. Není fyzická (žádné mince nebo bankovky) a je generována pomocí počítačů vykonávajících složité matematické výpočty. Bitcoin je asi nejznámější digitální měna, která je v současné době k dispozici. Ale existuje i spousta dalších měn, například dogecoin, mazacoin, megacoin nebo solarcoin.

Hodnota digitálních měn kolísá, ale během posledních několika měsíců hodnota bitcoinu neustále roste. Proto si řada lidí myslí, že by se mohlo jednat o životaschopnou alternativu k „všemohoucím“ měnám, jako je dolar, euro a podobně. Je to přirozený vývoj. Větší publicita znamená více nákupů, tím pádem bitcoin akceptuje více organizací a měna je atraktivní i pro kyberzločince. Je velmi důležité dbát na bezpečnost, protože bitcoiny jsou podobné jako hotovost, jakmile vám jednou někdo peníze ukradne, už je většinou nedostanete zpět.

Bezpečnostní obavy spojené s bitcoiny

Podle nedávné studie Dell SecureWorks existuje již více než 100 unikátních malwarových rodin, které mohou sloužit ke krádeži digitální měny. Seznam obsahuje nově vytvořený i modifikovaný malware. Děsivé na této zprávě je především skutečnost, že většina škodlivého kódu zaměřeného na krádeže digitální měny není příliš sofistikovaná. Vytvořit takový malware zvládne i někdo se základními znalostmi programování.

Například pokud je již trojský kůň navržen pro krádeže přihlašovacích údajů z on-line bankovních stránek, není příliš obtížné jej modifikovat pro zachytávání uživatelských přihlašovacích údaje od bitcoinových peněženek nebo směnáren digitální měny. Malware monitoruje činnost uživatele a spustí sledování stisknutých kláves pouze tehdy, když se uživatel pokusí o přístup ke své cloudové peněžence nebo se chce přihlásit na webové stránky směnárny pro výběr a vklad bitcoinů. Přihlašovací údaje jsou zachyceny a odeslány útočníkovi, který pak můžete použít přihlašovací údaje a vyprázdnit účty.

Pro zločince není těžké koupit si malwarovou sadu z různých ilegálních fór a použít ji ke krádeži bitcoinů.

Chraňte své bitcoiny
Nejběžnější typ škodlivého kódu, který se používá ke krádežím kryptoměny, se zaměřuje na peněženky uložené v počítači. Malware hledá soubor „wallet.dat“ nebo jiný běžně používaný název souboru a adresáře, pak nahraje celou peněženku na vzdálený server, takže útočníci mohou získat klíč a převést finanční prostředky z peněženky na jiný účet. Po dokončení transakce už nejde útočníka vystopovat. To je důvod, proč je tak důležité se ujistit, že bezpečnostní software v počítači je kvalitní a také pravidelně aktualizovaný.

Narůstající obliba digitální měny přináší i zvýšený zájem zločinců. Domníváme se, že jedním z největších problémů s on-line podvody je, že peníze jsou po převedení ukradené částky ihned utraceny. To ovšem není případ bitcoinů. Žádná jména, žádné identifikační údaje a žádný způsob, jak sledovat pohyb peněz. A právě proto musí být uživatelé ještě více ostražití.

Pokud se rozhodnete investovat do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, ujistěte se, že máte správné bezpečnostní návyky. Dávejte si pozor, co stahujete, pravidelně aktualizujte své bezpečnostní řešení a dávejte si pozor na podvodné e-maily, který zkouší ukrást přihlašovací údaje k vaší virtuální peněžence. Chraňte své e-mailové účty a dbejte na to, aby se útočníci nemohli dostat k vašim datům a penězům hrubou silou.

Vypadá to, že krádeže bitcoinů a obecně kryptoměny mohou být pro zločince lukrativnější než běžné krádeže kreditních karet nebo bankovní loupeže. Ale i ve virtuálním světě se můžete zabezpečit, jen je potřeba rizika nepodceňovat.

Sledujte Check Point online:

Twitter: www.twitter.com/checkpointsw

Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware

YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com), celosvětový lídr v oblasti zabezpečení internetu, je jediný dodavatel, který nabízí jednotný rámec pro správu komplexního zabezpečení sítí, dat a koncových bodů. Check Point svým zákazníkům přináší bezkonkureční zabezpečení proti všem typům hrozeb, klade důraz na jednoduchost nastavení a ovládání a snižuje náklady na vlastnictví. Check Point jako první uvedl na trh firewall (označený FireWall-1) s patentovanou technologií „stateful inspection“. Nejnovější inovací Check Pointu je architektura softwarových bladů. Dynamická architektura softwarových bladů nabízí bezpečná, flexibilní a jednoduchá řešení, která je možné libovolně přizpůsobit potřebám jakékoliv organizace či prostředí. Mezi zákazníky Check Pointu patří desítky tisíc společností a organizací všech velikostí, včetně všech firem uváděných v žebříčku Fortune 100. Řešení ZoneAlarm, které získalo řadu ocenění, chrání milióny počítačů proti útokům hackerů, spyware a krádeží identity.