Internetoví podvodníci v květnu cílili především na klienty bank. Spamové kampaně lákaly nejčastěji na nabídku práce nebo varovaly před údajným dluhem. Důvěřiví uživatelé však dostali do svých počítačů malware v podobě trojského koně. (TZ)
Globální analytická síť Threat Sense společnosti ESET, která sbírá údaje o počítačových hrozbách, zachycených počítačovou ochranou, zaznamenala v květnu v České republice další vlnu masivních útoků. Šlo o spamové kampaně, podobné těm dubnovým: v příloze byly spustitelné soubory (maskované jako .zip archiv). Neopatrní uživatelé, kteří tyto programy spustili, dostali do svých počítačů trojského koně.
Zatímco dubnové spamové kampaně šířily především hrozby Win32/TrojanDownloader.Tiny.NKK resp. Win32/Injector.BSCO, kampaň z poloviny května šířila hrozbu, popsanou v laboratořích ESET jako Win32/TrojanDownloader.Elenoocka. Jediná vlna spamu stačila této hrozbě, která cílila primárně na Česko, aby se v měsíčním přehledu dostala na čtvrté místo nejrozšířenějších hrozeb v České republice.
Rozšíření trojana Win32/TrojanDownloader.Elenoocka dne 15. května 2014 v Evropě
Pozn.: tmavě zelená barva odpovídá zanedbatelnému výskytu (v řádu desetin procenta), oranžová barva pro UK odpovídá cca 10 procentům a podíl na všech hrozbách v ČR byl v daném dni 24 procent. Šedě jsou státy, kde daná hrozba vůbec nebyla zachycena.
Nejfrekventovanější květnovou hrozbou byl v Česku trojský kůň HTML/Fraud. Tento trojan zobrazuje uživateli napadeného počítače výzvu k účasti v průzkumu, a to s cílem získat osobní údaje a odeslat je na ovládající server. Jde o hrozbu popsanou již v roce 2007; její globální aktivita prozatím vyvrcholila obrovskou vlnou v roce 2012, kdy její podíl na všech ve světě zachycených hrozbách dosáhl devíti procent. Aktuální útok této hrozby se týká prakticky výhradně České republiky: v žádné jiné zemi její podíl na zachycených hrozbách v květnu nepřesáhl 0,6 procenta.
Na druhou příčku českého žebříčku v květnu klesl trojský kůň VBS/CoinMiner, jehož účelem je zapojit napadený počítač do sítě, která se podílí na těžbě virtuální měny Bitcoin. Jde o rodinu skriptů ve Visual Basic, které se šíří buď stahováním z webových stránek, nebo v emailech; mají za úkol stahovat a updatovat výkonné programy pro těžbu bitcoinů a stahovat pro ně konfigurace a připravovat prostředí pro jejich fungování.
Globálně nejrozšířenější hrozbou byl dlouhodobě červ Win32/Bundpil – pro Česko zcela irelevantní – který se šíří prostřednictvím přenosných médií. V květnu však tuto hrozbu na první příčce žebříčku po více než roce vystřídala šifrovaná hrozba JS/Kryptik.I. Ta je, na rozdíl od Win32/Bundpil, relevantní i pro Česko: v květnu byla dokonce třetí nejfrekventovanější hrozbou.
Hrozby ve světě podle statistik Threat Sense společnosti ESET (květen 2014)
Hrozby v České republice podle statistik Threat Sense společnosti ESET (květen 2014)
O ESET software
Společnost ESET, která byla založena v roce 1992, je světovým poskytovatelem bezpečnostního softwaru pro firemní klientelu a domácnosti. Společnost vyvinula špičkové bezpečnostní řešení a stále si udržuje přední místo na trhu proaktivní detekce počítačových hrozeb.
Softwarové řešení ESET NOD32 Antivirus drží světový rekord v počtu ocenění v testu „VB100“, který provádí magazín Virus Bulletin, a od počátku testování v roce 1998 nebyl jediný výskyt volně šířeného počítačového červa nebo viru, který by v testu tento program nezachytil. Podle analytické společnosti Gartner je ESET šestým největším hráčem na globálním trhu korporátních řešení pro ochranu koncových zařízení.
Na řešení ESET NOD32 Antivirus, ESET Smart Security a ESET Cybersecurity for Mac spoléhají miliony uživatelů na celém světě a patří mezi nejvíce doporučovaná bezpečnostní řešení na světě.
Společnost ESET má celosvětovou centrálu v Bratislavě (Slovensko), regionální distribuční centra jsou v San Diegu (USA), Buenos Aires (Argentina), v Německu a v Singapuru. Výzkumná centra ESET pro analýzu malware se nacházejí v Bratislavě, San Diegu, Buenos Aires, Praze (Česká republika), Krakově (Polsko), Montrealu (Kanada) a v Moskvě (Rusko), přičemž společnost ESET disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 180 zemích světa.