Průzkum mezi studenty – držiteli průkazu ISIC v České republice ukázal, že studenti spoléhají na antivirové programy, ale další možnosti ochrany využívají jen málo. (TZ)
Průzkum realizovala společnost GTS ALIVE ve spolupráci se společností ESET a sdružením Národní centrum bezpečnějšího internetu. Průzkum se uskutečnil v lednu tohoto roku a zúčastnilo se jej 997 studentů – držitelů průkazu ISIC v České republice.
Průzkum ukázal, že studenti používají internet opravdu intenzivně. „Skoro pořád“ je na internetu 57 % respondentů a 38 % je jich na internetu „Několikrát denně“. V součtu to znamená, že alespoň několikrát denně je na internetu přes 96 % účastníků průzkumu.
Nejčastějšími třemi incidenty, které studenti v průzkumu hlásili, jsou phishing (setkalo se s ním 58 % respondentů), email se zavirovanou přílohou (55 %), a podvržený falešný formulář na webu, snažící se vylákat citlivé údaje (31 procent).
Za pozornost stojí, že zatímco phishingu a podvrženým falešným formulářům na webu se studenti brání úspěšně (za oběť těmto podvodům padlo pouze 6 % resp. tři procenta respondentů), zavirované emaily jsou nebezpečnější. Plných 12 % účastníků průzkumu uvedlo, že se stali obětí útoku tohoto typu.
Nejnebezpečnějšími internetovými hrozbami jsou podle studentů útoky na elektronické bankovnictví; za „velký problém“ je označilo 88 % respondentů. Na druhém místě se podle tohoto hodnocení umístily shodně „Neoprávněný přístup k emailovému účtu“ a „Vydírání spojené s hrozbou zveřejnění citlivých souborů (lechtivé foto apod.)“; v obou případech jde o velký problém pro 69 % respondentů.
Zdaleka nejčastější ochranou před počítačovými hrozbami je antivirový software. Jeho používání deklaruje 92 % studentů i studentek. Valná většina respondentů (70 % studentů a 69 % studentek) se vyhýbá aktivitám, které považují za rizikové. Pravidelné zálohování klíčových dat však provádí pouze 35 % studentů, heslový manažer používá jen 8 % studentů a pouze 6,5 % studentů chrání svá data šifrováním.
V souvislosti s průzkumem a jeho výsledky je možné používat následující citace:
„Průzkum potvrdil naše zkušenosti, že studenti-držitelé průkazů ISIC využívají internet čím dál více; roste zejména využívání mobilního připojení. Mile nás překvapilo, jak moc si studenti uvědomují hrozby a snaží se jim prostřednictvím antivirových softwarů předejít. Nicméně z průzkumu jasně vyplynulo, že další formy ochrany před internetovými hrozbami studenti bohužel příliš neřeší. Společně s partnery, s Národním centrem bezpečnějšího internetu a společností ESET, se budeme snažit zvýšit povědomí studentů o možných hrozbách a využívání dalších bezpečnostních opatření.“
Jana Valušová, Product Development and Communications Manager, GTS ALIVE s.r.o.
„Je potěšující, jak vysoké procento studentů používá antivirová řešení. Na druhou stranu je s podivem, kolik jich neprovádí pravidelné zálohování, což je jedno ze základních přikázání internetové bezpečnosti. Také bychom čekali vyšší podíl těch, kdo svá data šifrují. Ukazuje se, že v internetové bezpečnosti mají studenti rozhodně rezervy.“
Filip Navrátil, obchodní ředitel společnosti ESET
„Výsledky aktuálního průzkumu jednoznačně dokazují, že čeští mladí uživatelé se v problematice online rizik a obrany proti nim orientují dobře. Zároveň však bývá antivirová ochrana často jediným způsobem, kterým se nebezpečí, která v online světe hrozí, brání. Národní centrum bezpečnějšího internetu se ve spolupráci s řadou partnerů snaží povědomí mladých možných o nebezpečích na internetu, a jak se jim efektivně bránit, konstantně zlepšovat.“
Jan Huk, manažer komunikace Národního centra bezpečnějšího internetu
O společnosti GTS ALIVE
Společnost GTS ALIVE, s.r.o. je na základě pověření World Youth and Student Educational and Travel Confederation oficiálním vydavatelem mezinárodních identifikačních průkazů studentů (ISIC), licenční autoritou pro vydávání mezinárodních identifikačních průkazů studentů (ISIC), a také průkazů mládeže do 26 let (IYTC) a pedagogické veřejnosti (ITIC) pro Českou republiku. Zároveň je oficiálním vydavatelem průkazů ALIVE, který je určen pro studenty kombinované formy studia, nepedagogické pracovníky na školách a pro členy sportovních svazů a asociací. Průkaz ALIVE má již více než 370 000 držitelů v České republice.
Průkaz ISIC v současné době vlastní více než 250 000 studentů v České republice. Česká republika je dlouhodobě vyhodnocována jako země s největším rozšířením průkazů ISIC a největší nabídkou studentských výhod ve 130 zemích ISIC Association.
O společnosti ESET
Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software, který drží rekordní počet ocenění a díky němuž může víc než 100 milionů uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy a nabízí firmám i spotřebitelům maximální proaktivní ochranu při minimálních nárocích.
Jedno ze tří evropských výzkumných center ESET pro detekci malware je v Praze. Společnost ESET má celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 180 zemích světa.
O sdružení Národní centrum bezpečnějšího internetu
Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) je neziskové nevládní sdružení, založené v roce 2007. Jeho posláním je přispívat ke zvýšení bezpečnosti užívání internetu, moderních informačních a komunikačních technologií, zvyšovat povědomí uživatelů o jejich kladech a možných nebezpečích, přispívat k osvojování etických norem v online prostředí, napomáhat předcházení a snižování možných sociálních rizik spojených s jejich užíváním.
Hlavním cílem sdružení je vytvořit a provozovat odborné pracoviště pro osvětu, vzdělávání a ochranu uživatelů před ilegálním a ohrožujícím obsahem na internetu. Sdružení podporuje výzkum a studium problematiky bezpečnějšího internetu, vytváří knihovnu výukových a metodických dokumentů, které se vztahují k problematice bezpečnější online komunikace, a přehled osvědčených postupů v dané oblasti.