Dvě časté chyby při analýze datového centra

Praha, 20. dubna 2015 – Analýza datových center s důrazem na výkon a efektivitu je poměrně náročná. Region střední a východní Evropy je v této oblasti stále pozadu, firmy často chybují v interpretaci výsledků měření a do analýz nezahrnují důležité podnikové oblasti. Upozorňuje na to František Mikeš ze společnosti Schneider Electric, obchodní ředitel divize ITB. (TZ)

Zkreslené měření datového centra

Ačkoliv mnoho uživatelů usiluje o co nejefektivnější návrh data centra, v konečném důsledku jen upravují PUE hodnotu (anebo v horším případě pouze pPUE, tedy parciální hodnotu PUE definovaného systému DC), tedy indikátor energetické efektivity. To však může vést ke zkresleným hodnotám měření výkonnosti a efektivity celého data centra. Vždyť podstatným indikátorem je v podstatě „užitečnost data centra pro daný subjekt“ – například ve formě TCO (Total Costs of Ownership).

Bez hloubkové analýzy to nejde, hodnoty PUE nestačí

Výkonnost data center by se neměla poměřovat jen dle hodnoty PUE, ale v potaz by měly být rovněž brány příležitosti k úsporám nákladů. Jen zřídka si firmy a další provozovatelé uvědomují, že je nutná hloubková analýza.  Ta zahrnuje systémy a oblasti mimo infrastruktury jako IT provoz, prostor a další užitné kapacity, harmonizace služeb datových center a další faktory nutné pro podnikání.

Struxureware for Data Centers jako sotwarové i hardwarové řešení

Nástroji pro efektivní správu datacenter jsou systémy Struxureware Data Center Expert a StruxureWare Data Center Operation. Jedná se o  komplexní a modulární řešení zahrnující hardware i software pro správu fyzické infrastruktury datových center. Umožňuje centralizovaný dohled a správu infrastruktury datového centra, monitorování zařízení, prediktivní simulaci a modelování pro analýzu dopadů změn, správu inventáře. Toto řešení umí monitorovat fyzickou infrastrukturu data centra od různých dodavatelů napříč celou společností, tedy napájení, chlazení, bezpečnost a prostředí. Uživatel získává data (zprávy a grafy) v reálném čase a je okamžitě upozorněn na případné neshody s optimálním stavem.