Ericsson učinil průlom v budoucnosti optických systémů

V rámci výzkumného projektu IRIS podporovaného společností Ericsson byl vyvinut křemíkový fotonický přepínač spojující tisíce optických okruhů v jediném zařízení. (TZ)

První čip je nyní ve fázi testování, přičemž úspěšný výsledek testů by byl předzvěstí velkého průlomu, který by vedl k nové generaci optických systémů integrovaných do jediného zařízení.

Zařízení používá křemík jako miniaturní optické médium pro velmi rychlý přenos a přepínání dat, což snižuje spotřebu energie a zvyšuje kapacitu. Tím se také sníží provozní náklady.  

IRIS je spolufinancován Evropskou komisí jakožto Výzkumný projekt se specifickým cílem (STREP) v rámci Sedmého rámcového programu pro výzkum a rozvoj (FP7). IRIS usiluje o vytvoření vysokokapacitního a konfigurovatelného fotonického přepínače sjednocujícího optické signály v obvodech s rozdílnými vlnovými délkami v jediném čipu.

Čip umožní operátorům zvýšení výkonu sítě a zvýšení kapacity uzlů tak, jak to vyžadují 5G sítě a cloudová řešení. Toho může být dosaženo integrací široké škály funkcí, které zahrnují např. vysokorychlostní přenos či přepínání a propojitelnost v čipu.

Oceněný Hyperscale Datacenter System 8000 společnosti Ericsson je příkladem zařízení, kde již byla křemíková fotonická technologie implementována. Optické propojení přináší velké výhody provozovatelům datových center týkající se především celkových vynaložených nákladů.

Peter Christy, ředitel výzkumu říká: „Optické propojení bude hrát klíčovou roli při vývoji datových center. Křemíková fotonika snižuje náklady a naopak výrazně zvyšuje celkovou energetickou účinnost.  HDS 8000 a iniciativa společnosti Ericsson na poli cloudových řešení jsou prvními vlaštovkami ukazujícími technologický potenciál a možnosti využití křemíkové fotoniky v datových centrech.“

Firma Ericsson již podala příslušné patentové přihlášky.

Projekt je veden společností Ericsson (Itálie) a dále se na něm podílí také ST Microelectronics (Itálie), CEA-LETI (Francie), CNIT (Itálie), Univerzita Trento (Itálie), Polytechnické Univerzita ve Valencii (Španělsko), Technická univerzita ve Vídni (Rakousko) a Výzkumný institut pro elektroniku a telekomunikaci (Jižní Korea).

Více informací o projektu na www.ict-iris.eu.

O SPOLEČNOSTI ERICSSON

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení fungujících v reálném čase vytváříme propojenou společnost, která nám všem umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v trvale udržitelných společnostech po celém světě. Naši nabídku tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od Ericssonu uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace a naše společnost zajišťuje servis sítí zákazníků s více než 2 miliardami uživatelů.

Působíme ve 180 zemích a zaměstnáváme více než 100 000 pracovníků. Ericsson byl založen v roce 1876 a sídlí ve Stockholmu ve Švédsku. V roce 2014 činily tržby naší společnosti 228,0 miliardy švédských korun. Ericsson je zapsán na stockholmské burze NASDAQ OMX a newyorské burze NASDAQ.

www.ericsson.com  
www.ericsson.com/news

www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/ericsson

https://www.facebook.com/ericssonceskarepublika

www.youtube.com/user/ericsson