Jak vzniká geoinformační systém Prahy 2GIS aneb z reálného do digitálního světa

Praha 14. září 2015 – Informační systém 2GIS s 3D mapou Prahy nabízí skrze stejnojmennou mobilní aplikaci detailní informace o pražských organizacích, promyšlený způsob vyhledávání, důmyslný systém filtrů pro intuitivní vyhledávání a plánovač cest. To vše funguje díky nepřetržité práci týmu specialistů, kteří každý měsíc aktualizují data a do mapy zanášejí stále nová místa a informace, aby co nejvíce uživatelům usnadnil život v Praze. Cesta z reálného světa do toho digitálního však není jednoduchá. (TZ)

Výběr objektů, památek a institucí

Hlavním kritériem výběru nového místa do mapy je atraktivita objektu z pohledu veřejnosti. „Budova by měla být turisticky významná a s bohatou historií. Většinou vybíráme takové objekty, které jsou dominantou pro danou lokalitu,“ vysvětlil Andrej Krylov, zástupce ředitele ve výrobě a vývoji společnosti 2GIS, a dodává: „Vytváříme pouze modely skutečně existujících objektů, zejména budovy významné pro město či krajinu. Vedle toho jsme ale schopni mapovat i jiná místa a akce, jako jsou např. veletrhy, obchodní centra nebo naposledy vytvořené mapy spanilé jízdy v rámci Prague Harley Days.“

Sběr dat začíná fotodokumentací

Nejdůležitější fází sběru dat je fotodokumentace daného objektu, přičemž veškerá měření a sběr dat provádí 2GIS prostřednictvím vlastního týmu kartografů. „Spoléháme se výhradně na vlastní data. Do terénu tak vyráží tým specialistů, který má za úkol sesbírat veškeré dostupné informace pro nejpřesnější zmapování reality,“ popisuje Andrej Krylov. Jakmile jsou všechna data zmapována, probíhá tzv. 3D modelování.

Realita v digitální podobě

Finální fáze vzniku mapy představuje nahrání modelu do informačního systému a následně probíhá ověřování a testování správnosti umístění a zobrazení. Aktuálně lze na mapě Prahy najít 3D modely již 27 budov. Mezi nimi např. Národní muzeum, Národní divadlo, Katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Prohlédnout si však můžete také Tančící dům, komplex Zlatý Anděl nebo žižkovský vysílač.

Přehled 3D modelů v Praze, které jsou zaneseny v mapě 2GIS:

  1. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  2. Tančící dům
  3. Kostel Matky Boží před Týnem
  4. Vysílač Žižkov
  5. Staroměstská mostecká věž
  6. Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech
  7. Kostel sv. Ludmily
  8. Bazilika sv. Petra a Pavla
  9. Prašná brána
  10. Novoměstská radnice
  11. Zlatý Anděl, obchodní centrum
  12. Malostranská vodárenská věž
  13. Malostranská mostecká věž
  14. Muzeum hlavního města Prahy na Novém Městě
  15. Staroměstská radnice
  16. Kostel sv. Prokopa na Žižkově
  17. Stavovské divadlo
  18. Trojský zámek
  19. Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně
  20. Trojský most
  21. Kostel sv. Antonína z Padovy
  22. Letohrádek Hvězda
  23. Rudolfinum
  24. Petřínská rozhledna
  25. Kostel sv. Václava na Smíchově
  26. Národní muzeum
  27. Národní divadlo

O 2GIS

2GIS je propracovaný informační systém s mapami měst provozovaný stejnojmennou společností. Aktuálně zahrnuje více než 280 měst v 8 zemích světa včetně metropole České republiky. Díky 2GIS získají obyvatelé i návštěvníci Prahy informace o lékárnách, bankomatech, kadeřnictvích, restauracích, klubech, kinech, divadlech, vysokých školách, úřadech, policii a mnoha dalších organizacích.

Mapa 2GIS obsahuje detailní vyznačení silnic, chodníků a stezek s nejstaršími budovami i novostavbami. Součástí je také vyhledávání optimální trasy pro cestování MHD i autem. V adresáři se zobrazují podrobné informace o organizacích včetně kontaktních údajů, vstupů do budov a nejbližšího parkování, které několikrát do roka aktualizují specialisté společnosti 2GIS.

Informační systém s mapami 2GIS lze používat online na webových stránkách www.2gis.cz. Všechny funkce a mapy jsou dostupné i bez připojení k internetu prostřednictvím aplikace pro počítače, smartphony a tablety. Aplikace 2GIS je zdarma ke stažení přes App Store, Google play, BlackBerry World a Windows.