Praha, 27. listopadu 2015 – Světová radiokomunikační konference Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) úspěšně projednala body svého programu, které připravila konference předchozí (WRC-12). Hlavní úlohou radiokomunikačních konferencí je zejména vytvářet podmínky pro uplatnění nových technologií a služeb aktualizací pravidel, které státy používají při pokrývání svých potřeb ve využívání rádiového spektra a kterými se řídí jejich vzájemné postupy. (TZ)
K hlavním závěrům konference patří:
- Byly nastaveny podmínky, které umožní v pásmu 1087,7–1092,3 MHz zavést systém pro sledování civilních letů. Jde o výsledek úsilí iniciovaného organizací pro civilní letectví ICAO po ztrátě letounu malajsijských aerolinií v roce 2013. Systém má umožnit sledování letounů i v odlehlých oceánských a polárních oblastech.
- Rozvoj vysokorychlostních bezdrátových komunikací pro budoucí sítě 5. generace (5G) umožní navržená kandidátská pásma. Kmitočty sítí 5G se budou pohybovat v desítkách GHz s šířkami pásem, které dovolí přenosy dat s gigabitovými rychlostmi především v místech s vysokou koncentrací uživatelů.
- Rostoucí požadavky a způsoby využití bezpilotních létajících prostředků znamenaly významné zvýšení nároků na jejich systémy řízení. Konference přijala regulatorní opatření, které umožní řízení bezpilotních prostředků prostřednictvím družicových spojů.
- Nové technologie využijí velmi vysokých kmitočtů. Určení pásma 76-81 GHz pro radiolokaci znamená nejen další rozvoj antikolizních systémů v automobilech, ale otevírá dále možnost přesného řízení nízkoletících prostředků jakými jsou např. vrtulníky.
- V souladu se závěry předchozí konference WRC-12 byly na základě v mezidobí proběhlých studií ITU přijaty technické a regulatorní podmínky sdílení rádiového spektra, umožňující využití dalších pásem pro mobilní sítě IMT. Patří sem tzv. pásmo L, které je již v zemích EU harmonizováno v úseku 1452–1492 MHz a dovoluje zvýšit přenosovou kapacitu sítí 4G (tzv. doplňkový downlink). Podobně v EU harmonizované pásmo 3 400–3 800 MHz, resp. jeho části, mají nyní stanoveny podmínky užití i v regionech mimo Evropu.
- Pozornost byla věnována také pásmu UHF, spojeném s rozhodováním, v jakém rozsahu má být ponecháno k šíření televize a v jakém poskytnuto pro IMT k rozvinutí sítí 4G.
Předchozí konference WRC-12 rozhodla, že taková volba má být státům globálně umožněna od příští konference v pásmu 700 MHz a že WRC15 má přijmout technické parametry, které mají vzájemně respektovat sousední země, pokud pásmo 700 MHz budou využívat odlišně. Přijetí parametrů WRC-15 bylo již pro Evropu aktuální, neboť některé země záměr uvolnit pásmo 700 MHz od televizního vysílání oznámily.
Podpora rozšíření možnosti využívat IMT i ve spodní části UHF pásma (470-694/698 MHz) byla iniciovaná především skupinou mimoevropských zemí (např. USA, Kanada, Mexiko, Nový Zéland). Závěry přijaté konferencí respektují odlišnost situace jak mezi regiony, tak jednotlivými zeměmi. Pro Oblast 1 ITU zahrnující Evropu a Afriku byly zachovány stávající podmínky beze změny, v obou zbývajících Oblastech ITU byla u některých států akceptována identifikace pro IMT u vybraných úseků pásma.
- Přijatý návrh programu příští konference WRC-19, je prakticky zadáním problematiky, která bude studována v ITU v období do roku 2019. WRC-19 se má zabývat procesními postupy, kmitočty a technickými podmínkami jejich používání, např. pro družicové systémy komunikační povahy, pro průzkum Země a meteorologii, pro záchranné účely, upřesněním způsobů využití pásem 275–450 GHz komunikačními prostředky aj.
Výsledky WRC-15 potvrdily vysokou úroveň přípravy evropských zemí a jejich jednotného postupu. Koordinace probíhala v rámci evropské organizace CEPT, jejímiž členy je 48 národních telekomunikačních správ. Společné evropské návrhy vypracované CEPT a postoupené konferenci tvořily základ pro jednání konference ve všech klíčových bodech jednání.
Podrobnější informace k průběhu a výsledkům konference WRC-12 přinese měsíční monitorovací zpráva ČTÚ.