Prezident Zeman dnes podepsal novelu zákona o praní špinavých peněz, podle něhož se zavádí rejstřík vlastníků firem. Problém ale spočívá v tom, že je tento rejstřík tajný a budou do něho mít přístup jen soudy a vybrané státní orgány. (TZ)
Ministr Babiš původně předkládal na vládu návrh, aby byl rejstřík více veřejný, ale následně návrh změnil a spolu se Sobotkou trvají na tom, aby rejstřík byl tajný pouze pro vybrané úřady. Vedle toho dokonce prosazují utajování skutečných vlastníků i na úrovni EU, kde se vyjednává další novela směrnice o praní špinavých peněz a většina států souhlasí s širší dostupností údajů.
Piráti upozorňují na to, že jak Babiš, tak Sobotka jednají ve střetu zájmů:
- Babišovi vyhovuje nezveřejňování konečných vlastníků, protože sám tímto způsobem nelegálně čerpal evropské dotace na farmu Čapí hnízdo, na které neměl nárok. Nemusí přitom jít o jediný případ.
- Sobotkovi vyhovuje utajení konečných vlastníků, protože není znám skutečný vlastník čínské společnosti CEFC. Ta má od Sobotky a Zemana v ČR protekci, nakupuje zde nemovitosti a firmy a spekuluje se o tom, že ji vlastní čínská rozvědka. http://hlidacipes.org/patrani-po-korenech-tvrdikovy-cefc-v-cine-nahrava-spekulacim-konecny-vlastnik-dve-esrocka-majitele-neznami/
Minimální požadavek Pirátů je, aby stát a veřejný sektor dotoval a vyplácel pouze firmy, které mají jasného vlastníka doloženého dokumenty. Tuto podmínku Piráti prosadili např. do usnesení zastupitelstva k nákupu pražského stadionu Ďolíček pro klub Bohemians.
„Jde o jednoznačný důkaz, že Babišovi nejde o potírání korupce, naopak aktivně lobbuje v EU za utajování skutečných vlastníků firem. Veřejný rejstřík oficiálně odmítl s tím, že se projednává v EU novela evropských pravidel. Ale ve stejné době ten samý Babiš u EU předložil pozici vlády ČR, že má být rejstřík neveřejný. V konečném důsledku to znamená, že se kvůli neprůhlednosti vybere méně peněz na daních,“ shrnuje počínání české vlády Jakub Michálek, místopředseda Pirátů.
Proč je utajování konečných vlastníků špatně:
- Veřejnost nemá jak ověřit, že politici nevyplácí přes kyperské firmy peníze sami sobě. Mohou se dále opakovat kauzy jako je Čapí hnízdo a zakázky zadávat neprůhledným firmám.
- Když nebude veřejná kontrola, bude zákon ještě hůře vymahatelný, protože úřady budou záznamy kontrolovat až po vzniku problému, když už bude pozdě.
- Katastr nemovitostí, rejstřík podnikatelů a obchodní rejstřík jsou také veřejné, ačkoliv ty se týkají normálních lidí mnohem více než řetězce firem v rejstříku konečných vlastníků.
- Vůči vlastníkovi společnosti, který je anonymní, nelze vyvodit žádnou odpovědnost, ačkoliv právě tento vlastník společnost fakticky ovládá.
- Neveřejnost rejstříku jde proti doporučení Rady vlády pro boj proti korupci, Nadačního fondu proti korupci, doporučení expertů Vondráčka a Havrdy, autorů knihy Korupce jako parazit, a také trendu v boji EU proti praní špinavých peněz.
Pirátská strana dlouhodobě bojuje za otevřený a férový trh, kde je chráněno soukromé vlastnictví, ale kde také vlastníci za svoje jednání nesou plnou odpovědnost. Proto nemohou být anonymní, když jde třeba o miliardové podniky.
Pirátská strana zveřejnila stanovisko Ministerstva financí, podle něhož Česká republika jako jeden z mála států blokuje zavedení veřejných rejstříků celoevropsky, což má v gesci právě ministr Babiš.
Odkazy:
Pozice ČR pro vyjednávání v EU, aby byl rejstřík tajný https://github.com/pirati-byro/spisy-parl-2016/raw/master/3988-pozice-aml-smernice/03-castecne-odmitnuti-zadosti/priloha-k-poskytnuti.pdf