Advokátní kancelář Taylor Wessing si nechala zpracovat průzkum, který se týkal vnímání originálních značkových výrobků a napodobenin, imitací a padělků v České republice. Z dotazování vyplynulo, že více než 70 % respondentů chápe, že ochranná známka u výrobků je zárukou kvality a vysoké jakosti zboží. Pouze 9,2 % dotázaných vnímá ochrannou známku jako zbytečnou finanční zátěž pro spotřebitele. Skoro 20 % respondentů uvedlo, že se touto otázkou nikdy nezabývala. (TZ)
Karin Pomaizlová, partnerka advokátní kanceláře Taylor Wessing k tomu uvádí: “Jsme rádi, že si lidé pomalu začínají uvědomovat význam ochranné známky, protože příklady z nedávné minulosti jako byla metanolová aféra u alkoholu nebo rozšířený prodej padělaných léků po internetu dokazují, že by uživatelé měli být v nákupu obezřetní a preferovat především kvalitu a garantovaný původ výrobků od originálního výrobce, nikoliv cenu. Ochranná známka není luxus, ale slouží jako garance původu výrobku, motivuje výrobce k výrobě kvalitních a nezávadných bezpečných výrobků, k výzkumu a neustálé inovaci. V případě jakéhokoliv problému pak zákazník ví, na koho se obrátit, kdo je výrobcem. Ochránná známka tak pomáhá budovat vztah důvěry a loajality, která časem může vést k tomu, že získá dobré jméno a může se stát posléze i symbolem nadstandardní kvality i luxusu,” a dodává: “Posun vidíme především u léků, kde by nakoupilo výhradně či většinou značkový výrobek od autorizovaného výrobce až téměř 73 % odpovídajících a alkoholu, kde dokonce téměž 78 % respondentů by nakoupilo výhradně či většinou pouze značkový výrobek. Je ale překvapující, že při nákupu potravin by téměř 58 % respondentů volilo potraviny většinou neznačkové”, doplňuje Pomaizlová a dodává: “Výhradně originální značkové potraviny je ochotno kupovat pouze 11,2 % odpovídajících. To je téměř polovina ve srovnání s preferencí při nákupu originální obuvi či kuchyňských přístrojů.”
Průzkum advokátní kanceláře Taylor Wessing dále potvrdil, že nejméně lidé sledují originální značky na módních doplňcích jako jsou brýle, bižuterie, pásky, kabelky, peněženky a obaly na telefonech. Výhradně značkové zboží by v tomto segmentu volilo pouze 6 % respondentů. Tak napůl, většinou či výhradně neznačkové výrobky by volilo více než 76 % dotázaných. U oblečení by bylo pro koupi originálu pouze 9,4 % respondentů a téměř 66 % by nákup oblečení řešilo spíše nebo většinou neznačkovými výrobky.
Překvapivé je ale i zjištění v oblasti pracích prášků, kde by výhradně značkový či většinou značkový výrobek volilo až téměř 64 % účastníků průzkumu a u kosmetiky téměř 61%. Pokud bychom porovnali odpovědi ve stejné škále s již zmíněnými potravinami, kde průzkum zaznamenal u stejné šály odpovědí pouze 42 %, je to alarmující zjištění. Je možné z toho usuzovat, že lidé více dbají na vlastní hygienu než na to, jakou kvalitu potravin a od koho skutečně jedí.
Karin Pomaizlová ještě doplňuje výsledky: “Je velká škoda, že například také u náhradních dílů na automobily je tady stále ještě téměř 50 % respondentů, kteří nedoceňují význam originálního značkového výrobku a jsou ochotni zakoupit i padělky náhradních dílů nebo výrobky neznámého původu. Ale i v tomto případě může jít o život. ”
O průzkumu:
Průzkumu, který provedla společnost STEM/MARK, se zúčastnilo 51,4 % mužů a 48,6 % žen. Nejvíce se do něj zapojili lidé ve věku 30 – 44 let, těch bylo 40,2 %. Další početnou skupinou byli lidé mezi 15 – 29 lety, těch se zúčastnilo průzkumu 33,5 %. Třetí skupina byli lidé mezi 45 – 59 let a ti zasáhli do šetření ve 26,3 %. V oblasti vzdělání ze zapojilo téměř 45 % respondentů s maturitou, 39 % bylo bez maturity a 16 % s vysokoškolským vzděláním.
V průzkumu byly zapojeny všechny kraje České republiky, kdy nejvyšším počtem respondentů bylo zastoupeno hlavní město a Středočeský kraj (26,3 %), následoval Moravskoslezský kraj s 12 % a Jihomoravský kraj s 11,8 %. Významné zastoupení respondentů bylo i z Ústeckého kraje, celkem 7,4 %. Další kraje se pohybovaly v rozmezí 6 – 4 % z celkového počtu odpovídajících. Nejméně respondentů bylo z Karlovarského kraje (2,8 %). Vzorek zahrnoval 502 dotazovaných. Průzkum proběhl v první polovině prosince 2016.
O Taylor Wessing:
Taylor Wessing je mezinárodní advokátní kancelář poskytující svým klientům celosvětově kompletní servis ve všech odvětvích jejich podnikání. Více než 1 200 právníků přistupuje k poradenství cílevědomě a o obchodních záležitostech klientů přemýšlí inovativně, čímž jim pomáhá uspět zejména v rychle se rozvíjejících oblastech. Taylor Wessing podporuje své klienty všude tam, kde chtějí podnikat. Celkem 33 kanceláří* v Evropě, na Středních východě a v Asii, stejně tak dvě kanceláře v USA nejsou jen symbolickýcm zastoupení; jedná se o týmy se znalostí místního obchodního, průmyslového a kulturního prostředí, ale zároveň s mezinárodní zkušeností, která advokátní kanceláři umožňuje vždy poskytovat efektivní a integrovaná řešení.
* zahrnuje naše přidružené kanceláře v Indonesii, Saudské Arábii a Jižní Korei