Praha 13. července – Sdílená ekonomika se nemůže dále úspěšně rozvíjet bez technologického pokroku, zapojení zkušeností zákazníků a posílení důvěryhodnosti a transparentnosti. Podmínky dalšího rozvoje shrnula studie společnosti Mastercard nazvaná The Sharing Economy: Understanding the Opportunities for Growth (Sdílená ekonomika: Porozumění příležitostem k růstu).
Sdílená ekonomika je současným překotně rostoucím fenoménem, který umožňuje jednotlivcům sdílet ubytování, dopravu, nákup a prodej zboží, odborné služby na objednávku či pronajímat zboží. Sdílenou ekonomiku zná polovina Evropanů a každý šestý ji i vyzkoušel, zjistil Eurobarometr. „Sdílená ekonomika zažívá obrovský rozmach a přináší zásadní změnu způsobu, jakým fungují služby a prodej zboží,“ říká Ann Cairnsová, prezidentka společnosti Mastercard pro mezinárodní trhy.
Na budoucí vývoj sdílené ekonomiky budou mít podle studie zásadní dopad tři vzájemně propojené oblasti:
Technologický pokrok podmínkou vyšší hodnoty pro spotřebitele
S příchodem nových možností v dostupnosti získají spotřebitelé i firmy vyšší hodnotu. Tuto širší dostupnost umožní rozvoj technologií, což povede ke zvyšování získané hodnoty díky vyšší míře využívání a snižování nákladů na přístup. Příkladem je technologie Blockchain, internet věcí (IoT) či umělá inteligence (AI), jejichž plné využití může způsobit posun od pasivního k aktivnímu: bude vzájemně propojeno stále více předmětů i lidí a spolu s tím se budou rozšiřovat možnosti sdílení i přínosy této dostupnosti.
- Větší důvěryhodnost a transparentnost
Důvěra zůstává zásadním předpokladem sdílené ekonomiky. Přirozeně se bude zvyšovat v závislosti na tom, jak se bude sdílená ekonomika rozrůstat a lidé si navyknou využívat produkty a služby, které s sebou sdílená ekonomika přináší. Skutečné důvěryhodnosti lze však dosáhnout pouze s lepší regulací a pokrokem v technologiích. Společnost se přizpůsobuje novým obchodním modelům a spolu s tím se bude muset regulace proměnit z reaktivní na proaktivní, aby dokázala lépe chránit spotřebitele, poskytovatele i samotné platformy sdílené ekonomiky. Nejen že taková regulace bude poskytovat sociální pojistku, ale umožní také regulátorům těžit z hodnot, které svou činností vytvoří.
- Širší a aktivnější zapojení uživatelů
Stále širší zapojení uživatelů a jejich zkušenosti a poznatky budou mít pro růst a rozvoj sdílené ekonomiky zásadní význam. Pro lídry v oboru je nezbytný proto, aby dokázali přitáhnout zákazníky a nadále zachovat a rozvíjet svou legitimitu. Aby se tak stalo, musejí platformy sdílené ekonomiky přijmout zpětnou vazbu veřejnosti, poskytovat bezproblémové transakce, přenést kontrolu nad osobními daty na jednotlivce a bez ohledu na technologický pokrok nikdy neztratit svůj lidský přístup.
Společnost Mastercard se snaží o to, aby veškeré její produkty, řešení a služby byly dostupné ve stejném digitálním prostoru, kde se pohybují jejich uživatelé po celém světě. Vytváří proto bohaté, inovativní, snadno použitelné a bezpečné způsoby odesílání i přijímání plateb prostřednictvím všech dostupných kanálů a zařízení a přispívá tak k vytvoření nové definice celosvětového obchodu.
O společnosti Mastercard
Mastercard (NYSE: MA), www.mastercard.com, je jednička v oblasti inteligentních, pohodlných a bezpečných plateb. Provozujeme nejrychlejší síť pro zpracování plateb, která propojuje spotřebitele, finanční instituce, obchodníky, vlády a podniky ve více než 210 zemích a teritoriích celého světa. Produkty a řešení společnosti Mastercard ještě více usnadňují, zabezpečují a zefektivňují každodenní obchodní činnosti – například nakupování, cestování, podnikání a hospodaření s financemi. Sledujte nás na Twitteru @MasterCardNews, připojte se k diskusi na CashlessPioneers Blog a přihlaste se k odběru nejnovějších zpráv v Engagement Bureau.