Přes dvě třetiny (64 %) organizací reagují na globální politickou a ekonomickou nejistotu změnou IT strategie. Díky tomu roste strategický vliv IT ředitelů, kteří se stále častěji zapojují do významných rozhodnutí vedení společností. V posledním roce jich bylo už 85 %. Vyplývá to z průzkumu KPMG CIO Survey 2017.
Za klíčovou považují IT manažerky a manažeři stabilní dodávku IT služeb pro byznys (63 %), vývoj inovativních produktů a služeb (59 %) a úsporu nákladů (54 %). Dalšími oblastmi zájmu jsou také business inteligence, digitální transformace nebo kyberbezpečnost. Třetina IT ředitelů (32 %) uvedla, že jejich organizace byla v posledních 24 měsících cílem velkého kybernetického útoku. Těmto útokům se 45 % respondentů snaží čelit investováním do kybernetické bezpečnosti. Její role navíc stoupá s novou regulací GDPR.
„Organizace se posunuly od diskuzí a plánování k realizaci digitálních strategiích a nyní probíhají rozsáhlé implementace. Podíl organizací, které uvádějí, že realizují komplexní digitální strategie, se za pouhé dva roky zvýšil o 52 %. Vlastní odpovědnou osobu za digitální transformaci má podle letošního průzkum o 39 % více organizací než loni,“ komentuje výsledky studie Martin Hladík, šéf týmu Technology v KPMG Česká republika.
Strategie vs. dovednosti
Realizace IT strategií si žádá i patřičné technologické dovednosti. S jejich nedostatkem se ale setkává 6 z 10 IT ředitelů. Nejžádanější dovedností napříč společnostmi již třetí rok za sebou zůstávají především zkušenosti v oblasti big data a datové analytiky (42 %). Na druhém místě je business analýza (34 %), která je také druhou nejvyhledávanější dovedností pro malé organizace (36 %). Nejrychleji roste poptávka po talentech v oblasti enterprise architektury – o více než 26 % v roce 2016. Právě tato dovednost je zároveň na druhém místě u velkých společností (41 %).
Nejčastěji ztroskotávají nové rozvojové IT projekty na slabém vedení projektů (46 %), přespříliš optimistických očekáváních (40 %) a nejasných cílech projektů (40 %). Firmy, které excelují v digitální transformaci, používají pragmatický přístup, technologie a automatizaci v plném rozsahu. Do digitální práce – včetně robotické a kognitivní automatizace – již investuje nebo to plánuje více než třetina všech respondentů (34 %). Své pevné místo si obhájily i cloudové technologie. IT ředitelé do nich investují především kvůli lepší dostupnosti a škálovatelnosti (41 %) a agilitě řešení (39 %). Dřívější hlavní motivace pro využití cloudu, kterou byla úspora nákladů, ustupuje do pozadí. Tento důvod uvádělo v roce 2016 33 % IT manažerů, letos už jen 28 %.
Oproti minulému roku se nijak nezměnil ani podíl žen na vedoucích IT pozicích a zůstává na 9 %. Nadále tak je pozice CIO doménou mužů, i přesto, že ženy mají větší šanci na lepší platový růst.
Celý průzkum je ke stažení zde: https://home.kpmg.com/cz/cs/home/pro-media/tiskove-zpravy/2017/10/2017-harvey-nash-kpmg-cio-survey.html
O průzkumu
Průzkum názorů IT ředitelů „2017 Harvey Nash / KPMG CIO Survey“ proběhl letos již po devatenácté. V celosvětově největším průzkumu reagovalo 4 498 IT ředitelek a ředitelů. Průzkum probíhal od prosince 2016 do dubna 2017 v 86 zemích včetně České republiky.
O KPMG Česká republika
KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, v současné době má více než 900 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě. Společnost poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva. Jako součást celosvětové sítě poradenských společností může KPMG Česká republika využít znalosti a zkušenosti více než 174 tisíc odborníků, kteří působí ve 155 státech světa.
Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje.