Analogovým domovním zvonkům odzvonilo, nahrazují je digitální IP interkomy

Už základní modely síťových dveřních komunikátorů dnes poskytují HD kameru s nočním viděním, kvalitní zvuk a připojení k mobilnímu telefonu.

Vývojáři z České republiky udávají na celém světě tón v novém oboru – síťových interkomech, které čím dál častěji nahrazují tradiční dveřní zvonky. Jaké jsou hlavní trendy v domovních komunikátorech pro rok 2018?

Společnost 2N dnes oznámila klíčové trendy pro rok 2018 v oblasti, kde hraje celosvětově významnou roli český výzkum, vývoj a výroba.  Síťové interkomy tvoří nový segment trhu v oblasti zabezpečení, který analytická společnost IHS poprvé začala monitorovat v roce 2012. „Ačkoli je v současnosti většina interkomů analogových, trh s IP interkomy roste v průměru o 15 % ročně a odhadujeme, že v nejbližších letech dosáhne počet IP zařízení hranice 50 %. Bude se tak opakovat nedávná digitální revoluce v oblasti bezpečnostních kamer,“ říká Tomáš Vystavěl, ředitel produktového marketingu společnosti 2N Telekomunikace, která je největším světovým výrobcem IP interkomů. V letošním roce můžeme dle společnosti 2N sledovat těchto 7 trendů:

  1. Dveře s HD obrazem a zvukem

Standardem nových instalací budou dveřní zvonky s HD kamerou, nočním viděním a širokopásmovým kodekem pro přenos zvuku. Síťové interkomy mají vlastní výkonný procesor a umožňují další vývoj, ve vzdálenější budoucnosti můžeme čekat například i detekci obličeje, hlasové ovládání a propojení s cloudovými službami.

  1. Dveřní interkomy budou mít LTE konektivitu

Další technologický skok vůči analogovým řešením je LTE konektivita, kterou právě v tomto roce uvidíme u některých nových interkomů. Technologie zajistí obraz i zvuk v plné kvalitě a dá se využít i na místech, kde nepřichází v úvahu klasický bezdrátový signál, např. kvůli velké vzdálenosti nebo silným zdím, a také v odlehlých nedostupných oblastech. Tam bude možné komunikátory napájet jen pomocí baterií a solárních článků.

  1. Důraz na odolnost a design

Náročnější zákazníci budou vyžadovat zajímavější designy jak samotného panelu s komunikátorem, tak softwarového uživatelského rozhraní. Zároveň bude třeba zajistit i odolnost – interkomy s krytím dle normy IP69K a certifikátem IK10 odolají jakémukoliv počasí a útokům vandalů, neuškodí jim ani baseballová pálka.

  1. Zvonek jako součást integrované domácí sítě

Standardem se stává propojení interkomu s kamerovým a bezpečnostním systémem. To umožňuje při komunikaci s návštěvníkem například přepínat na záběry z jiné domovní kamery. Vnitřní odpovídající jednotky interkomů dnes již nejsou pouhá sluchátka s tlačítkem –  může jít o zařízení s displejem, které slouží jako klíčová komponenta chytré domácnosti a umožňuje například ovládat kamery, rolety, domácí spotřebiče, topení či klimatizaci.

  1. Obsluha donáškové služby v naší nepřítomnosti

Moderní interkomy jsou opatřeny mobilní aplikací, která umožňuje s hosty u vašich dveří mluvit i tehdy, když jste mimo dům. Pokud návštěvníkovi důvěřujete navíc jej sledujete kamerou, můžete mu dálku otevřít dveře a vpustit jej dovnitř. Amazon již v loňském roce představil systém pro doručování zboží v nepřítomnosti, a právě toto je jedna z možností, jak lze již dnes efektivně využít dveřní interkom a šetřit čas.

  1. Místo klíčů karty, mobil nebo biometrika

Přístupové moduly interkomů umožní, že si dveře domu častěji budeme otevírat už nejen klíčem, ale také pomocí čipu, karty, mobilu, smart hodinek, zadáním PIN kódu, mobilní aplikací nebo otiskem prstu. Čipové karty a přívěšky budou postupně nahrazovány Bluetooth a biometrickými čtečkami.

  1. Video interkomy ve školách předběhnou kamery

Vzhledem k bezpečnostním hrozbám využívají interkomy stále častěji také školy, a to jako první krok ještě před instalací kamerových systémů. Přístupové jednotky interkomů umožňují snadnou evidenci docházky žáků a kromě toho plní i jiné funkce. Dveřní komunikátor může rodičům automaticky odesílat zprávy, když jejich dítě vchází do školy, nebo když naopak ze školy odchází. Rodiče tak mají dokonalý přehled o docházce svých dětí. Dostupné jsou také speciální moduly pro zrakově nebo sluchově postižené.

O společnosti 2N Telekomunikace a.s.

2N je přední evropská firma zabývající se vývojem a výrobou produktů z oblasti ICT a fyzické bezpečnosti. Podle zprávy IHS z roku 2016 je největším světovým výrobcem IP interkomů, významným inovátorem je též v oblasti IP přístupových systémů, IP audia a IP výtahových komunikátorů. Společnost byla založena v roce 1991 v České republice a má sídlo v Praze. Nyní má 2N více než 230 zaměstnanců a pobočky v USA, Velké Británii, Německu a Itálii, disponuje též širokou distribuční sítí po celém světě. V roce 2016 se společnost 2N stala součástí globální skupiny Axis Group.