Více než 80 vystavovatelů se letos představí na Veletrhu vědy, který se uskuteční od 7. do 9. června 2018 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Během tří dnů nabídne přes 100 expozic, mezi nimiž nebude chybět 40 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy. Jednu z nejrozsáhlejších populárně-naučných akcí u nás pořádá Akademie věd ČR již počtvrté. Veletrh vědy je určen všem věkovým kategoriím.
Laboratoře, interaktivní exponáty a virtuální realita
Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní interaktivní exponáty. Zájemci si vyzkoušejí experimenty v různých vědeckých oborech a zapojí se do workshopů a vědeckých dílen, zkusí si práci ve fotokomoře a nahlédnou pod ruce vědců v improvizované laboratoři analytického chemika.
„Prostřednictvím virtuální reality přeneseme návštěvníky z veletrhu i do středověkého hradiště nebo laboratoře známého českého chemika Antonína Holého. Lidé si mohou vyrobit vlastní zemětřesení, seznámí se se superpočítači, výzkumem parazitů, lasery či falzátorskými postupy v Padělatelském doupěti Ústavu pro českou literaturu AV ČR a mnohé další,“ dodává k bohaté náplni expozic PR manažerka veletrhu Andrea Saláková.
Významní čeští vědci a popularizátoři vědy
Stánky vystavovatelů doplní přednášky, science show i dokumentární filmy. Panelové diskuze s významnými vědci z pracovišť Akademie věd ČR bude moderovat Václav Moravec. Zaměří se na témata kyberbezpečnosti, fake news, „Češi dobývají vesmír“, mediální gramotnosti a vývoje léčiv. Na sobotu organizátoři připravili multimediální show PŘÍSNĚ TAJNÉ Lucie Výborné a Michaela Londesborougha.
Kariérní zóna
Pro čerstvé absolventy, doktorandy a další pracovníky ve vědě vznikne na veletrhu ve čtvrtek a pátek kariérní zóna. Zájemci se dozvědí, jak zaujmout potenciálního zaměstnavatele, jak napsat životopis nebo motivační dopis v angličtině a proč se vyplatí budovat osobní marketing.
Vstup zdarma
Vstup na veškerý program je zdarma. Veletrh vědy bude otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. Na přednášky, vědecká představení, panelové diskuze a program kariérní zóny jsou z kapacitních důvodů nutné rezervace, které společně s ostatními informacemi naleznete na www.veletrhvedy.cz.
O Veletrhu vědy
Veletrh vědy je největší populárně naučná akce u nás, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR. Akce prezentuje široké veřejnosti v jeden čas na jednom místě to nejzajímavější, co může česká věda nabídnout ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Cílem Veletrhu vědy je nejen popularizovat vědu, ale i podpořit uplatnění mladých vědců v praxi.
Ve svém doprovodném programu se zamýšlí nad tématy současné společnosti a špičkového výzkumu. Díky rozsáhlému programu se stává komplexní událostí pro podporu vědy v ČR.
Veletrh vědy se koná od roku 2015. V roce 2017 jej navštívilo více než 17 000 návštěvníků.
Vystavovatelé:
Špičková pracoviště Akademie věd ČR:
Archeologický ústav Brno, Archeologický ústav Praha, Astronomický ústav, Biologické centrum, Botanický ústav, Centrum ALGATECH – Mikrobiologický ústav, Etnologický ústav, Filosofický ústav, Fyzikální ústav, Fyziologický ústav, Geofyzikální ústav, Historický ústav, Matematický ústav, Psychologický ústav, Sociologický ústav, Ústav analytické chemie, Ústav biologie obratlovců, Ústav dějin umění, Ústav experimentální botaniky, Ústav experimentální medicíny, Ústav fotoniky a elektroniky, Ústav fyziky atmosféry, Ústav fyziky materiálů, Ústav fyziky plazmatu, Ústav geoniky, Ústav jaderné fyziky, Ústav makromolekulární chemie, Ústav organické chemie a biochemie, Ústav pro českou literaturu, Ústav pro hydrodynamiku, Ústav přístrojové techniky, Ústav struktury a mechaniky hornin, Ústav teorie informace a automatizace, Ústav termomechaniky, Ústav výzkumu globální změny, Ústav živočišné fyziologie a genetiky, Ústav struktury a mechaniky hornin
Univerzity:
Česká zemědělská univerzita Praha, České vysoké učení technické, Univerzita Karlova – Přírodovědecká fakulta, Akademie výtvarných umění v Praze, Univerzita Obrany, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – Fakulta aplikované informatiky, Západočeská univerzita v Plzni – Fakulta pedagogická, Západočeská univerzita v Plzni – Nové technologie – výzkumné centrum, Univerzita Pardubice a další
Inovační firmy:
Siemens, Zálesí, AERO Vodochody, EXACTEC, FANUC Czech s.r.o., JHV- engineering, LEGO, Advanced engineering, UNIPETROL, HOFO production, Dopravdní podnik, CONTIPRO, Česká televize, Úřad průmyslového vlastnictví, Výzkumný ústav bezpečnosti práce a další
Science centra a další vzdělávací instituce:
iQLANDIA, Techmania Science Center, VIDA! science centrum, Česká geologická služba, Český klub skeptiků Sisyfos, Dům zahraniční spolupráce, Kiddům, Národní technické muzeum, Stanice techniků Vyšehrad, Technický klub mládeže Litoměřice, Otevřená věda, Týden vědy a techniky a další
Partneři
Hlavní partner
Partneři
Dopravní podnik hlavního města Prahy
Hlavní mediální partner
Mediální Partneři
Český rozhlas Plus, aktualne.cz, Český rozhlas Junior, Týden, Týden Historie, Interview, 100+1 zahraniční zajímavosti, 100+1 historie, Učitelské noviny, 21. století, 21. století Junior, Informuji.cz, Vědavýzkum.cz, Scientific American, Živá historie, Časostroj, Tajemství vesmíru, Forbes NEXT, Československý časopis pro fyziku