Tipy a triky při focení v zimě

Zimní krajina je všude okolo nás a každý z nás by si rád pořídil pár dobrých záběru se sněhem, ať už při lyžování či snowboardingu nebo jen na rodinné procházce. Ambasador Canonu Jan Pelikán shrnul pět tipů, jak fotit v zimě, které vám pomůžou zvěčnit tyto momenty jako profesionál.

Extrémní podmínky

Fotit v zimě není úplně snadné, protože lidské tělo je zvyklé fungovat za určitých tepelných a světelných podmínek. Když jste venku v zimě, vaše ruce prochladnou, vaše zorničky jsou nabuzené ze světla, které se odráží ve sněhu a fungujete trochu jinak. Abyste pořídili kvalitní fotky je třeba být dobře připraven se s tím vypořádat a mít dobré vybavení. Pořádně se oblečte a vyrazte do zimy. Při focení sportu na horách buďte opatrní, všímejte si okolních jezdců a respektujte provoz na sjezdovkách či snowparcích. Pamatujte, že s sebou nosíte vybavení a jste o to víc zranitelnější.

Vychytávky

Každý zná pocit zmrzlých prstů a bolesti při jejich rozmrzání, proto doporučuji lehké rukavice s odklápěcími konečky, které umožní nadšencům fotit v pohodlí i za zimního počasí.

Vybavení

Pokud jste ten typ fotografa, který se jen tak rád toulá zimní krajinou, tak si myslím, že určitě oceníte, když vaše fototechnika bude lehká a skladná, a můžete tak vyšplhat vysoko do hor. Třeba nová Canon bezzrcadlovka EOS R je na takové toulání ideální. Další důležitou součástí výbavy je sice maličkost, ale z vlastní zkušenosti vím, jaké to je ji nemít – popruh. Je jedno, jestli máte originální popruh od Canonu nebo jinou alternativu, ale je dobré svým rukám na chvíli ulevit, třeba něco přesunout nebo zkrátka na chvíli jen vnímat okolní podněty a nezabývat se myšlenkou držení fotoaparátu v rukou.

Obecná nastavení

Neexistuje univerzální odpověď na nastavení fotoaparátu, protože každý má svůj oblíbený režim při focení konkrétní situace, tedy od pohybujících se sportovců až po portréty a focení krajiny. Pokud ale necháte nastavení na plně automatický režim, určitě doporučuji nastavit expoziční kompenzaci na +2/3EV nebo klidně +1EV, což zařídí, že nebudete mít ze sněhu šedou hmotu, ale krásný bílý sníh jako ve filmu – ale pozor na přepaly!

Rada na závěr

Myslím, že nejdůležitější radou na cestě za skvělým zážitkem a fotkou je neustále vyrážet za novými dobrodružstvími a snažit se je vždy zachytit z nové perspektivy. Člověk se totiž nejrychleji věci naučí hlavně v praxi a vzdělávání a rozvoj dovednosti je ve fotografování základním kamenem úspěchu.