- V roce 2019 vykázala společnost Gebrüder Weiss celosvětově obrat 1,7 miliard eur
- Do infrastruktury a digitalizace investovala společnost napříč zeměmi 51 milionů eur
- Obrat v České republice činil 74,5 milionu eur
- V oblasti e-commerce zaznamenala společnost v ČR 17,5% nárůst obratu
- V ČR v roce 2019 přeprava více jak 1,5 milionu zásilek
Praha, 16. března 2020 – Společnost Gebrüder Weiss v roce 2019 nadále posilovala svoji pozici na trhu v Evropě, USA a Asii. Díky meziročnímu 2procentnímu růstu činily čisté tržby firmy v minulém hospodářském roce dle předběžných výsledků 1,7 miliard eur. V České republice tvořil obrat s více než 1,5 milionem přepravených zásilek 74,5 milionů eur. Logistická a přepravní firma zároveň mohutně investovala do vlastní logistické infrastruktury, vybavení i digitalizace procesů, a to až 51 milionů eur.
„Rok 2019 byl dobrým rokem. I přes některé obtíže jsme ve všech oblastech naší činnosti zaznamenali pozitivní vývoj. Úspěšně jsme implementovali nové technologie, které zefektivnily procesy a přinesly také vyšší užitek našim zákazníkům. Obzvlášť nás těší zájem o službu Home Delivery, ve které jsme rostli dvouciferným tempem,“ shrnuje Wolfram Senger-Weiss, předseda představenstva společnosti Gebrüder Weiss. Podíl vlastního kapitálu se společnosti podařilo navýšit na 60 %, což ještě posiluje vysokou finanční stabilitu firmy.
Pozitivní vývoj ve všech oblastech činnosti
V divizi pozemní přepravy a logistiky se konsolidovaný obrat meziročně zvýšil o 2,1 % na 1,15 miliard eur (2018: 1,12 miliard eur). Důležitým hnacím motorem byla zvýšená poptávka u služby Home Delivery, jejímž prostřednictvím doručila společnost v Rakousku a východní Evropě koncovým zákazníkům cca 1,1 milionů kusů bílého zboží, nábytku a televizorů. Jen v Rakousku v rámci služby společnost doručila 385 000 zásilek a potvrdila tak vedoucí pozici na tamějším trhu (2018: 335 000). Službě Home Delivery se výrazně dařilo i v České republice. „Nejvyšší meziroční růst jsme zaregistrovali u služby Home Delivery, a to o 17,5 %. Pokud jde o celkový roční objem dle jednotlivých odvětví, ten byl nejvyšší u přeprav high-tech produktů, zboží z e-shopů, spotřebního zboží a také v automotive odvětví,“ říká Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR.
Nárůst zaznamenala i divize letecké a námořní přepravy, a to o 1,3 % na 380 milionů eur. Napjatá tržní situace v oblasti letecké přepravy byla kompenzována větším objemem zásilek v námořní přepravě. V České republice letecká a námoří doprava rostla z hlediska obratu o 10 %. Díky posílené struktuře firmy Gebrüder Weiss v zámoří pak rostla společnost především v oblasti transpacifické a transatlantické přepravy a dále upevnila svůj podíl na trhu v USA.
Logistika jako rozhodující konkurenční faktor
Společnost Gebrüder Weiss v minulém roce výrazněji investovala do inovací, tvořily až 51 milionů eur. „V konkurenčním prostředí vnímají naši zákazníci logistiku stále více jako rozhodující faktor. Proto společně se zákazníky poskytované služby průběžně analyzujeme, optimalizujeme a vyvíjíme adekvátní řešení,“ říká Wolfram Senger-Weiss. Součástí toho jsou i neustálé inovace v oblasti softwaru jako je například sledování zásilek v reálném čase, digitální měření přepravovaného nákladu, využití umělé inteligence při plánování přepravy nebo práce s údaji o předběžném času příjezdu (ETA). „Proces doručování je díky nově aplikovaným řešením transparentnější a profitují z toho zejména příjemci, tj. většinou zákazníci našich zákazníků. Tyto nové digitální nástroje pomáhají našim zaměstnancům při práci, zároveň ale jádrem našich logistických řešení zůstávají lidé,“ dodává Wolfram Senger-Weiss.
Nové technologie byly instalovány také v ČR. „V České republice jsme v uplynulém roce na pobočkách v Jenči a Syrovicích zavedli například systém Cargometer, který nám pomáhá získat přesné informace o rozměrech a hmotnostech zásilek a maximalizovat tak využití nákladového prostoru v přepravních vozech. Implementovali jsme systém oWMS, který je novou generací v systému řízení skladových operací. V neposlední době jsme vyvíjeli také nový zákaznický portál. Zákazník v něm najde souhrnný přehled o zásilkách, objednávkách, a to včetně komunikace se zákazníkem,“ uvádí Kodada.
Logistická firma však neinvestovala pouze do digitální, ale i do fyzické infrastruktury. V Chorvatsku nahradil dosavadní pobočku v Záhřebu moderní logistický terminál a největší základna společnosti Gebrüder Weiss ve Vídni se rozšiřuje o překládkovou halu. Společnost Gebrüder Weiss se také dále soustředila na rozvoj podél Hedvábné stezky: v Tbilisi v Gruzii bylo otevřeno rozšířené logistické centrum, v centrální Asii byla posílena přítomnost díky nové pobočce v Uzbekistánu. „Investice do infrastruktury se uskutečnily i v České republice. Rozšířili jsme působiště v areálech v Hradci Králové a Plzni. V Hradci jsme začali využívat terminál o rozloze cca 2 100 metrů čtverečních, který nám poskytuje více než dvojnásobnou plochu pro překládku a skladování ve srovnání s původními prostory. V Plzni jsme začali používat novou crossdockovou halu o rozloze 1 200 metrů čtverečních, která má oproti dříve využívaným prostorům dvojnásobnou manipulační plochu,“ doplňuje Kodada.
Udržitelná logistická řešení v centru pozornosti
Inovace se v Gebrüder Weiss odehrávají i na poli udržitelných technologií. Společnost se snaží jít v oblasti alternativních technologií neustále dopředu, a to jak v případě dopravních řešení, tak infrastruktury. Vídeňská pobočka firmy například využívá solární zařízení velké 21 500 metrů čtverečních a od počátku roku 2019 vyrábí cca 2,4 milionů kilowatthodin elektrické energie za rok. Společně s dalšími fotovoltaickými zařízeními na pěti jiných pobočkách vyrobí Gebrüder Weiss ročně přes tři miliony kilowatthodin elektřiny pouze ze sluneční energie. Na pobočkách v Rakousku, Německu a Srbsku byl také rozšířen vozový park o další vozy na plyn. Ve Vídni navíc jezdí od konce roku 2018 nákladní automobil s plně elektrickým pohonem. Tento rok je pak ve Švýcarsku v plánu testovací provoz nákladního automobilu na vodík.
O firmě Gebrüder Weiss
S více než 7 300 zaměstnanci, 150 vlastními pobočkami a předběžným ročním obratem 1,7 miliardy eur (v roce 2019) se společnost Gebrüder Weiss řadí k předním evropským dopravním a logistickým společnostem. Akciová společnost Gebrüder Weiss Holding AG se sídlem v Lauterachu (Rakousko) zastřešuje vedle hlavních oblastí své obchodní činnosti, jimiž jsou pozemní přeprava, letecká a námořní přeprava a logistika, také řadu vysoce specializovaných oborových řešení a dceřiných společností. K nim patří mj. logistické poradenství x|vise, tectraxx (oborový specialista pro high-tech společnosti), dicall (řešení pro komunikaci, výzkum trhu, školení), Rail Cargo (železniční přeprava) a Gebrüder Weiss Paketdienst (balíková služba Gebrüder Weiss), společník rakouské zásilkové služby DPD. Tyto vazby umožňují koncernu reagovat rychle a pružně na přání zákazníků. Rodinná firma, jejíž historie podnikání v oblasti přepravy sahá více než 500 let do minulosti, je zároveň špičkou v oblasti ekologických, ekonomických a sociálních opatření a průkopníkem v oblasti udržitelného hospodaření.