- V příštím desetiletí pravděpodobně ještě nedojde k vývoji výkonných kvantových počítačů, které by představovaly reálnou hrozbu pro používané šifrovací algoritmy.
- Řešení, jak dlouhou dobu účinně chránit informace nebo přístupy, představuje post-kvantová kryptografie.
Výzkum kvantových počítačů se rychle rozvíjí. Vědci dokonce tvrdí, že už dosáhli kvantové nadřazenosti, tedy schopnosti kvantových počítačů provádět výpočty mimo dosah nejvýkonnějších superpočítačů. Podle společnosti Ericsson však s největší pravděpodobností bude trvat ještě velmi dlouho, než se výkonné kvantové počítače rozšíří a budeme je využívat. Je totiž třeba dosáhnout ještě celé řady významných technologických pokroků.
I přesto je na místě začít připravovat alternativu dnešních šifrovacích standardů a algoritmů, zejména pro systémy s tajnými informacemi, které vyžadují dlouhodobou ochranu. V tradiční kryptografii existují dvě formy šifrování: symetrické a asymetrické. Většina dnešních počítačových systémů a služeb, jako jsou digitální identity, Internet, celulární sítě nebo kryptoměny, používá kombinaci symetrických a asymetrických algoritmů a šifrování pomocí eliptických křivek.
„Jakékoliv tvrzení, že kvantové počítače mohou v blízké době narušit používané šifrovací systémy je velmi přehnané. Pravděpodobně nebudou ještě desetiletí představovat praktickou hrozbu pro asymetrickou kryptografii a pro symetrické šifrování nebudou rizikem pravděpodobně vůbec,“ říká John Preuβ Mattsson, Senior Security Specialist ze společnosti Ericsson.
Cestu, jak chránit informace nebo přístupy po velmi dlouhou dobu, představuje posun k post-kvantové kryptografii a tzv. „kvantově bezpečné algoritmy“, které běží na klasických počítačích a odolávají útokům výkonných kvantových počítačů. V porovnání s aktuálně používanými algoritmy má post-kvantová kryptografie větší a složitější šifrovací klíč a podpis, vyžaduje více operací a paměti.
První návrhy standardizace post-kvantových šifrovacích algoritmů očekáváme v letech 2022–2024. Potom budou nové standardizované algoritmy pravděpodobně přidány do bezpečnostních protokolů a nasazeny v různých průmyslových odvětvích.
V příštím desetiletí pravděpodobně nedojde k rozvoji výkonných kvantových počítačů. (Zdroj: Ericsson)
Zprávu v angličtině najdete na tomto odkazu. Ericsson Newsroom
Více o společnosti Ericsson a 5G; o Ericsson Spectrum Sharing; o kontraktech společnosti Ericsson týkajících se 5G; o partnerstvích týkajících se 5G a o případových studiích.
SLEDUJTE NÁS:
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/ericsson
www.linkedin.com/company/ericsson
O společnosti Ericsson
Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení, fungujících v reálném čase, vytváří propojenou společnost (Networked Society), která umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v udržitelných společnostech po celém světě. Nabídku firmy Ericsson tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií, určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od společnosti Ericsson uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace, společnost zajišťuje servis sítí s více 2,5 miliardami uživatelů. Více informací naleznete na www.ericsson.com.