V Jablonci nad Nisou, 18. března 2021: Zastupitelé hnutí ANO budou na čtvrtečním jednání Zastupitelstva města Jablonec nad Nisou hlasovat proti stavbě nového dopravního terminálu podle původního plánu. Nesouhlasí s jeho aktualizovanou cenou a obávají se rizik spojených s možností vracení více než 140 milionové dotace. Projektové přípravy podle nich selhaly, a to nejen v případě terminálu, ale i dalších projektů, na které mohly být dotace z IPRÚ (Integrovaný plán rozvoje území) využity. Nový terminál v Jablonci budou dál prosazovat, ale za jiných podmínek.
Se stavbou nového terminálu v dolním centru města se mělo začít letos. Ukázalo se však, že projekt není dostatečně připravený. Městu by hrozilo, že ho nestihne ve stanoveném termínu dokončit, a muselo by tak stamilionovou dotaci vrátit. Původně odhadovaná cena terminálu včetně lávky, která by ho spojovala s železniční zastávkou Jablonec centrum, činila cca 285 milionů korun včetně DPH,
po upřesnění všech položek projektu se vyšplhala na částku cca 490 milionů korun.
„To jsou hlavní důvody, proč jako hnutí ANO v Jablonci nad Nisou budeme hlasovat pro to, aby se terminál a parkovací systém s finanční podporou z IPRÚ nerealizovaly. Projekt není dostatečně připraven a v případě nečekaných průtahů by se mohlo stát, že by všechny výdaje zůstaly na bedrech města, což si vzhledem k důsledkům pandemie rozhodně nemůžeme dovolit,“ vysvětluje za jablonecké zastupitele hnutí ANO statutární náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.
Zastupitelé z hnutí ANO se opakovaně dotazovali náměstka pro rozvoj města Petra Roubíčka (ODS), který má terminál v gesci, jak přípravy projektu pokračují, a zároveň volali po semináři, kde by se mohli všichni zastupitelé s postupem seznámit. „Nebylo nám bohužel vyhověno a o problémech jsme se prakticky dozvěděli až před Vánoci 2020. Připomínám, že na začátku byla architektonická soutěž s odhadem ceny cca 150 milionů korun. Půlmiliardovou částku jsme nejprve považovali za špatný vtip, ten se ale bohužel proměnil v realitu,“ dodává David Mánek.
Jablonečtí zastupitelé zpětně považují za chybu, že nebyli ve svých apelech důraznější, a to i v případě předchůdce Petra Roubíčka, kterým byl Jakub Chuchlík (Piráti), kdy se projektové přípravy dostaly do několikaměsíčního skluzu. „Nikdy jsme nevstupovali do koalic s tím, že musíme hlídat práci našich kolegů. V případě terminálu jsme mimo jiné vycházeli z toho, že plán na výstavbu terminálu vznikl za vedení ODS, ČSSD a Starostů pro Liberecký kraj a o přípravě projektu rozhodlo zastupitelstvo města už v roce 2015,“ zdůrazňuje zastupitel a radní Stanislav Říha.
Nevyužití dotace však z hlediska jabloneckých zastupitelů za hnutí ANO neznamená, že se za novým dopravním terminálem udělá definitivní tečka. „Při pohledu na dnešní autobusové nádraží si to ani nemůžeme dovolit. Pokud má být Jablonec moderním městem 21. století a současně pomyslnou branou do Jizerských hor, musíme najít cestu, jak dopravní terminál nakonec vybudovat za vlastní peníze města s určitým finančním limitem, případně s podporou jiných dotačních zdrojů,“ doplňuje Stanislav Říha.
Další připravené projekty Jablonec také nemá
Následně došlo k prověření stavu jiných projektů, na které by se mohly dotace z IPRÚ čerpat. „Šlo nám hlavně o projekt takzvaného Komunitního domu 2, který vzalo zastupitelstvo, včetně mě, na vědomí také už v roce 2015. Bohužel jsme ale zjistili, že komunitní dům ani žádný jiný projekt nejsou ve fázi přípravy, která by umožňovala jejich realizaci, a tedy i čerpání prostředků z IPRÚ,“ říká poslankyně
a zastupitelka Jana Pastuchová.
Jana Pastuchová a David Mánek se shodují na tom, že rozšíření komunitních služeb Jablonec nad Nisou potřebuje a je po něm velká poptávka, a proto je zarazilo, že byly projektové přípravy dokonce zastaveny. „Jako zastupitelé jsme byli přesvědčeni, že se na těchto projektech intenzivně pracuje
a budou tedy pro čerpání prostředků z IPRÚ připraveny podobně jako samotný terminál. Nevíme, proč byly projektové přípravy zastaveny a na jakém základě, a proč o takovém zásadním kroku nerozhodlo zastupitelstvo, ale pouze gesční náměstek,“ dodává Jana Pastuchová, která v tomto smyslu interpelovala vedení města a bude v tom pokračovat i na čtvrtečním jednání zastupitelstva.
Problém nečerpání dotací se týká celého území Liberce a Jablonce nad Nisou
„Rozhodování jabloneckého zastupitelstva přichází za pět minut dvanáct. Peníze byly v rámci IPRÚ
pro Jablonec nad Nisou vyčleněné. Budeme muset rychle najít jiné projekty nebo, v tom horším případě, peníze Evropské unii vrátit s tím, že pro ně nemáme využití. Takový postup ale nepovažuji za dobrý signál. Navíc se to může odrazit i ve vyjednávací pozici Liberce a Jablonce, až se bude rozhodovat
o přísunu evropských peněz do území našich měst v dalším programovacím období,“ vysvětluje náměstkyně Libereckého primátora pro strategický rozvoj Radka Loučková Kotasová, která je zároveň předsedkyní řídícího výboru IPRÚ za celou oblast.
„V Liberci další připravené projekty, které by mohly být financovány z IPRÚ, máme. Městu ale bohužel chybí v rozpočtu peníze na jejich kofinancování. Důvodů je více. Liberec se potýká se zvýšenými výdaji na zvládání koronavirové krize, a naopak se sníženými daňovými příjmy. Městský rozpočet také negativně ovlivnilo zrušení superhrubé mzdy,“ říká Radka Loučková Kotasová a dodává: „Věřím ale, že se s tím v rámci možností popereme a většina peněz z IPRÚ se nám nakonec podaří vyčerpat.“