Požadavky na datovou konektivitu, zejména na bezdrátové připojení vždy a všude, se neustále zvyšují. Parametry datové komunikace je nutné testovat a měřit. K tomu lze využít zařízení nazvané F-Tester® vyvinuté na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze, které nově dokáže měřit i 5G sítě.
Na základě požadavků z praxe vznikla v roce 2020 varianta s označením F-Tester 4drive-box. Prověřuje více operátorů zároveň a je vhodná pro vestavbu do vozidla, které tak může měřit pokrytí území a kvalitu datového přenosu rychle a efektivně za jízdy (tzv. drive-testy). V průběhu roku 2021 přibyla možnost měření nastupujících 5G sítí a řada vylepšení pro zvýšení stability v dynamickém mobilním prostředí. F-Tester, měřicí zařízení pro ověřování datové konektivity, v současné chvíli využívá Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a nově také telekomunikační společnost CETIN provozující síť, která v Česku pokrývá většinu populace. CETIN, stejně jako ČTÚ, využívá F-Tester pro validaci pokrytí datových služeb mobilních sítí v ČR. Objektivní měření a vyhodnocení pokrytí pomáhá motivovat operátory k zajištění a vylepšování kvality služeb mobilního internetu v Česku. CETIN navíc využívá F-Tester pro ladění jádra sítě, nastavení řízení datových toků pro optimalizaci v různých typech provozu (například prohlížení internetových stránek, přehrávání audio a video obsahu) pro dosažení dobré uživatelské zkušenosti a efektivního využití sítí.
„Zařízení F-Tester je vyvíjeno a kompletováno na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Řadu věcí na LTE a 5G umíme emulovat ve fakultní 5G/6G laboratoři, ale ne to, jak se chová konkrétní technologie určitého výrobce s určitým nastavením. Proto jsme využili možností, které nabízí v Česku unikátní laboratoř společnosti CETIN. I v tomto případě se ukazuje, že spolupráce s průmyslovými partnery je ve vývoji nezbytná. Zkušenost s nasazením našeho řešení v náročných podmínkách praxe nás také motivuje dotáhnout ho do uživatelsky přijatelného a spolehlivého komerčního produktu,“ pochvaluje si spolupráci doc. Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT v Praze.
„Díky pokročilému vybavení naší laboratoře umíme simulovat nejrůznější podmínky provozu, včetně nasazení 5G, nové funkcionality, které v laboratoři zkoumáme a podobně. Proto je možné přístroj vyzkoušet i ve velmi specifických podmínkách – dokážeme ověřit, že výsledky F-Testeru se mění přesně podle toho, jak se mění různé parametry sítě. Také umožňujeme otestovat novinky, které se teprve implementují, ale zatím nejsou v reálném provozu dostupné,“ shrnuje benefity spolupráce Milan Barvíř, specialista vývoje a měření RAN ze společnosti CETIN.
F-Tester® a jeho logo je chráněnou známkou ČVUT v Praze. Více informací na https://f-tester.fel.cvut.cz.
Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30% výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na www.cvut.cz.