V průběhu rozhodování se o svém budoucím domově může vyvstat otázka správné volby střechy. Možná už máte dávno svého favorita v podobě rovné, sedlové nebo třeba pultové či valbové. Jak se rozhodnout pro tu správnou variantu, pokud své rozhodnutí chcete mít podložené racionálním úsudkem? V tomto článku se podíváme blíže na dva typy střech. Na plochou a sedlovou. Navzájem si porovnáme jejich klady a zápory a možná vám tak pomůžeme najít ideální volbu právě pro vás.
Nejoblíbenější typ střechy u rodin v Česku
Možná jste si i u vás v okolí všimli, že nejvíce oblíbeným řešením Čechů je právě sedlová střecha, kterou rodiny preferují i kvůli možnosti následného využití podkroví nebo půdního prostoru. Líbí se jim vzhledově a mnohdy ji volí také kvůli obavám, že jim do domu s rovnou střechou bude zatékat. S použitím kvalitních materiálů a při odborném provedení souvrství ploché střechy je ovšem riziko zatékání střechou velmi malé.
Z hlediska energetické náročnosti se vyplatí…
Dá se říci, že z energetického hlediska platí takové všeobecné pravidlo. Čím je konstrukce jednodušší, tím může být energeticky úspornější a tím pádem i ekologičtější. Jednodušší stavby mají totiž i snazší detaily napojení, izolování a menší objem. Pokud se na to podíváme z hlediska konstrukce střech, tak si v tomto ohledu mnohem lépe vede plochá střecha a poté střechy s malým sklonem od 0,5 do 20° stupňů.
Co dům, to jinak vhodná střecha
Pro pasivní dům se daleko více hodí dvouplášťová rovná střecha, která tvoří menší ochlazovací plochu, a tím pádem je ekonomicky méně náročná nežli například střecha sedlová. Také má lepší odolnost v případě kalamitních přírodních podmínek. Mezi ty méně pozitivní stránky patří například fakt, že opravitelnost ploché střechy je náročnější než u střechy sedlové. Na druhou stranu je možné plochou střechu využívat jako terasu či menší zahradu a mnohem snadněji na ni instalovat fotovoltaické panely, díky kterým může rodinný dům fungovat skutečně nezávisle na energetických zdrojích. „Naše společnost je schopna postavit dům jak s plochou tak i sedlovou střechou. Z aktuálně probíhajících projektů můžeme zmínit například rozestavěný projekt na Těrlicku, kde se kromě ALPH 133 staví i menší typové domy ALPH 86, nebo výstavbu řadových domů v Držovicích u Prostějova,“ říká ředitel divize pasivních domů, Karel Havlíček, https://alph.cz/domy/.
Praktické doporučení
Dále je dobré vědět, že komplikovanost tvaru domu ovlivní i typ vhodné střechy. Víte, že preferujete bungalovy jednoduchých tvarů? Dvoupodlažní domy? Možná sníte o netradičním projektu s mnoha místnostmi. Nebo již dávno máte rozestavěný projekt, který se nepodařilo včas dokončit. To vše je potřeba zvážit ještě před samotným rozhodnutím se. Pro komplikovanější tvar domu je vhodná spíše plochá střecha. . U těch jednodušších si můžete dovolit více zvažovat více z nabídky šikmých střech. Ve stavební divizi NWT jsme schopní vaši stavbu ve stavebním systému ALPH naplánovat doslova na míru. A vybírat si můžete střechu plochou, pultovou nebo sedlovou. Více na www.alph.cz.
Stručné shrnutí výhod a nevýhod obou typů střech:
Plochá střecha
+ ekonomičtější řešení
+ rychlé jednodušší provedení
+ lze z ní udělat obytný prostor např. terasu, balkon nebo střešní zahradu
+ lepší plocha pro umístění FVE panelů s důrazem na jejich účinnost
+ možnost vytvořit „zelenou střechu”, která brání přehřívání domu
+ lépe odolává kalamitním podmínkám
+ požární odolnost
Sedlová střecha
+ využitelnost podkrovních prostorů
+ snazší výměna poškozené části krytiny
+ relativně nenáročná údržba
+ široký výběr střešní krytiny podle vašeho vkusu
– náročnější realizace
– potřeba dokonale provedené řemeslné práce
– hrozí vznik tepelných mostů