Globální výdaje finančního sektoru na informační a komunikační technologie porostou mezi lety 2022 a 2026 každoročně v průměru o 8,2 procenta. Na konci sledovaného období budou o téměř dvě pětiny vyšší než letos. Specifickou změnou projde ve finančním sektoru struktura technologických výdajů.
Kategorie software si jako jediná po celé sledované období let 2022 až 2026 udrží dvouciferné tempo růstu. Velmi blízko desetiprocentní hranici se ale budou pohybovat i odvětvové výdaje na hardware. Údaje analytiků společnosti IDC naznačují, že finanční instituce nebudou plně pohlceny cloudovou vlnou, jakkoli ani ony se jejím provozním, případně ekonomickým benefitům nebrání.
Investice finančního sektoru do hardwaru v horizontu příštích čtyř let nepoklesnou. O zhruba pět procentních bodů posílí odvětvové výdaje na software. Mírný pokles mezi lety 2022 a 2026 se odehraje v kategorii telekomunikační služby, o něco významnější bude v případě IT služeb.
Struktura globálních ICT výdajů finančního sektoru v letech 2022 a 2026
Výrobce | 2022 | 2022 | ´22-´26 CAGR |
Hardware | 18,0 % | 18,2 % | 8,5 % |
IT Služby | 36,1 % | 32,7 % | 5,6 % |
Software | 35,2 % | 40,9 % | 12,4 % |
Telekomunikační služby | 10,6 % | 8,2 % | 1,3 % |
Zdroj: IDC Worldwide ICT Spending Guide, říjen 2022
Finanční instituce, ale nejen ony, usilují po prvním okouzlení a prověření potenciálu cloudových technologií o prolnutí jejich výhod s vlastnostmi a parametry, jež nabízí model on-premises. Rozhodně nejde o střet moderního a tradičního. Oba tábory, jak dodavatelský, tak uživatelský, jsou otevřené a v mnoha ohledech už tradičně propojené.
„Cloudové služby čelí průběžné a stále detailnější kontrole ze strany podnikových uživatelů. Ti monitorují a vyhodnocují jejich vhodnost pro různé situace a případy užití. Neváhají cloud computing a jeho poskytovatele podrobit tvrdé kritice, což platí i pro firmy, jež vznikly jako ryze cloudové,“ říká Dana Vaníčková, ředitelka společnosti IDC pro Českou a Slovenskou republiku, a dodává: „Pragmaticky uvažující organizace hledají mezi provozními modely synergie, které v ideálním případě dokáží dynamicky vyvažovat. Mluvíme o hybridním přístupu. Hyperkonvergované infrastruktury jsou v některých variantách dobrým příkladem technologie překlenující světy veřejného cloudu a on-premises.“
Netradiční partnerství
Hybridní vlna podnikového computingu má šanci a potenciál vyhovět téměř všem nárokům a požadavkům. Navíc spojuje dodavatele více či méně tradičního hardwaru s dodavateli cloudových služeb a inovativních softwarových řešení. To je také případ společností Lenovo a Nutanix, které budou svůj společný přístup k ukládání dat a možnostem hyperkonvergované infrastruktury prezentovat na konferenci IDC Financial Forum 2022.
Firma Lenovo je v současnosti pátým největším světovým dodavatelem podnikových infrastrukturních řešení1. V segmentu serverových systémů je dokonce světovou čtyřkou. Společnost Nutanix je v současnosti druhým největším globálním dodavatelem softwarově definované infrastruktury2. První pozici drží s velkým náskokem v segmentu softwarově definovaných řadičů pro ukládání dat3.
Partnerství obou firem se datuje od roku 2015 a od počátku se zaměřuje na návrh a dodávku pokročilých systémů tzv. hyperkonvergované infrastruktury. Ty v sobě integrují servery, datová úložiště, síťové prvky a komplex softwarových nástrojů pro správu, virtualizaci a řízení aplikací. Relativně novou vlastnost těchto systémů představuje možnost jejich napojení na veřejné cloudové služby. Díky ní se z komoditní hyperkonvergované infrastruktury stávají vysoce škálovatelná hybridní řešení, která mohou obstát i vůči požadavkům vysoce regulovaných oborů, jako jsou dnes finanční služby. Architektonické pojetí tohoto konceptu navíc nijak nebrání adopci multicloudových strategií, jejichž popularita roste napříč odvětvími.
„Naše systémy hyperkonvergované infrastruktury propojují špičkové technologie z dílen dvou předních hráčů technologického sektoru. Rádi a úspěšně dáváme svůj hardware do služeb softwarově definované infrastruktury společnosti Nutanix,“ říká Marian Korienek, General Manager Eastern Europe & Turkey divize Infrastructure Solutions ve společnosti Lenovo, a doplňuje: „Pokročilá hyperkonvergovaná infrastruktura, kterou ve spolupráci s firmou Nutanix nabízíme, představuje cestu, jak propojit to nejlepší ze světa cloud computingu a tradičních modelů on-premises. Nevýhody jedné strany, vyvažují přednosti druhé. A pro regulacemi svázaný svět finančních služeb jde o ideální řešení i přístup.“
Přijďte se o výhodách hyperkonvergovaných systémů firem Lenovo a Nutanix přesvědčit na konferenci IDC Financial Forum 2022.
1 IDC Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker, říjen 2022
2 IDC Semiannual Software-Defined Infrastructure Tracker, říjen 2022
3 IDC Quarterly Storage Software and Cloud Services Tracker, říjen 2022
ꟿ
O společnosti IDC
Společnost International Data Corporation (IDC) je přední firmou zabývající se shromažďováním informací na globálním trhu, poskytováním poradenství a pořádáním konferencí v odvětví informačních technologií, telekomunikací a spotřební elektroniky. Prostřednictvím více než 1100 analytiků po celém světě nabízí společnost IDC globální, regionální i místní zkušenosti a přehled technologických a oborových příležitostí a trendů ve více než 110 zemích. Analýzy a poznatky společnosti IDC pomáhají IT specialistům, vrcholným představitelům obchodních organizací i investorské komunitě v přijímání rychlých, informovaných technologických rozhodnutí a v dosahování klíčových obchodních cílů. Společnost IDC, založená v roce 1964, je stoprocentní dceřinou společností skupiny International Data Group (IDG), přední světové společnosti, která poskytuje mediální, datové a marketingové služby. Další informace o společnosti IDC najdete na webu www.idc.com.