Projekt „Poradenství pro uprchlíky z Ukrajiny zaměřené na řešení jejich sociálních a pracovních problémů a adaptaci na život v ČR“ pomohl i paní Olze

Konfederace sociálních služeb  realizuje v roce 2022 za podpory Ministerstva vnitra projekt s názvem „Poradenství pro uprchlíky z Ukrajiny zaměřené na řešení jejich sociálních a pracovních problémů a adaptaci na život v ČR“. Název projektu tak prozrazuje jeho hlavní aktivitu, a to poskytování poradenství občanům z Ukrajiny prchajících před ruskou invazí. Jedná se o osoby z různých oblastí a s různým příběhem. Jedno však mají tito lidé společné- bojí se o  svůj život a chtějí žít v bezpečí. 

Jednou z klientek, které byla v rámci projektu poskytnuta pomoc, je i paní Olga (43 let). Paní Olga uprchla se svýma dvěma dětmi (syn 15 let a dcera 20 let) v červnu roku 2021 z města Šostka, jenž se nachází ve východoseverní části Ukrajiny. Město leží v Sumské oblasti  a jedná se o významné středisko chemického průmyslu. Manžel zůstal na Ukrajině. Jejich cesta skončila v Havířově, kde neměli k dispozici nikoho z rodiny ani žádné známé, takže jejich adaptace byla o to těžší. Paní Olga potřebovala najít zaměstnání a bydlení, aby mohla s dětmi „normálně samostatně fungovat“. 

Díky projektu ji v místě dočasného pobytu navštívila projektová poradkyně, která zjistila všechny potřeby rodiny a začala usilovně pracovat na jejich naplnění. První krok směřoval k zajištění bydlení. Poradkyně kontaktovala  pověřenou osobou na Magistrátu města Havířova a paní Olze bylo poskytnuto bydlení o dispozici 2 + 1 v centru města Havířov. Dobrovolnickými organizacemi a spolupracovnicemi se podařilo zajistit i  vybavení jako pračka, lednice, nábytek apod. 

Dále poradkyně paní Olze pomáhala s nalezením zaměstnání-  doprovodila ji i na osobní návštěvu potencionálního pracoviště, kam byla posléze přijata. Poradkyně ji byla celou dobu nápomocna při vyřizování vstupních záležitostí a komunikaci se zaměstnavatelem a při samotném nástupu. Využito bylo i tlumočníka v případě překladu pracovní smlouvy a při nástupu do zaměstnání. Získání zaměstnání bylo však podmíněno absolvováním kurzu českého jazyka. I v tomto případě byla paní Olze poskytnuta pomoc a kurz přes dobrovolnickou organizaci zajištěn. Paní Olga tedy měla  veškeré podmínky pro občanské fungování v ČR. Obě dvě děti ještě studují- syn nyní střední školu v Havířově a dcera dálkově studuje vysokou školu na Ukrajině, obor speciální pedagogika. V současné   době dcera pracuje brigádně ve skladu společnosti SPORTISIMO v Ostravě.

Začátkem měsíce listopadu však musela odcestovat na Ukrajinu, jelikož byl manželovi doručen povolávací rozkaz. Ani zde život paní Olgu nešetřil a v  době pobytu na Ukrajině prošla těžkými chvílemi – pohřeb manžela své setry a kamaráda, jelikož  oba podlehli v boji. Po návratu zpět do ČR je paní velmi vyčerpaná, ale opět v pracovním procesu. Bojí se o svého manžela a jejich odloučení těžce nese. Stále je v kontaktu s projektovou poradkyni, která jí je k dispozici.

„Jsme velmi vděční za možnost zapojení do tohoto projektu a za veškerou pomoc. Když jsme do ČR přišli, nevěděla jsem, jak vše zvládnu sama a byla jsem psychicky na pokraji sil. Ze dne na den se změnil náš život. Nyní se cítím daleko lépe a sebejistěji. Samozřejmě je to těžké nemít u sebe manžela a byt v cizí zemi, ale mám tu naštěstí obě děti, které jsou pro mě hnacím motorem“, hodnotí zapojení do projektu paní Olga.