Přemýšlíte nad tím, jak snížit a optimalizovat svou spotřebu energie a kde se dá nejlépe ušetřit? Samozřejmě způsobů existuje více, nicméně ne všechny jsou ihned realizovatelné. Pokud se budeme bavit o možnostech jako například zateplení domu nebo pořízení nových spotřebičů, určitě se budeme muset zamyslet jak nad finanční, tak i časovou náročností, přičemž ne vždy je taková varianta v našich možnostech. Co lze ovšem aplikovat prakticky okamžitě a vyjde to podstatně levněji je vytvoření chytré domácnosti.
Za chytrou lze označit domácnost, ve které se objevují dálkově ovladatelná zařízení denní potřeby, jako například zásuvky, žárovky, senzory a podobně. Investice v porovnání s jinými řešeními je podstatně nižší, a přitom získáte přehled o vaší spotřebě, což vás minimálně přiměje se nad ní zamyslet a ve finále může vést k jejímu výraznému snížení. Chytré produkty navíc šetří i váš čas a dokážou zefektivnit provoz celé domácnosti.
Způsoby, jak si svou chytrou domácnost postavit, existují v podstatě jen dva, ale protože se snažíme ušetřit, rovnou přeskočíme ten, kde je zapotřebí zásah do elektroinstalace. Zaměříme se tedy pouze na pořízení a zapojení jednotlivých senzorů a zařízení bez jakýchkoliv větších zásahů do stávajících „hloupých“ elektrorozvodů v domě. Pokud nevíte, co přesně to obnáší a jaké produkty je vhodné pořídit, pojďte se podívat na naše tipy.
Chytré centrum všeho dění
Tak by se dal nazvat první produkt, který vám chceme představit. Jedná se o chytrý IoT hub (IoT = Internet of Things), konkrétně zmíníme například Tapo H100, který vám zajistí nepřetržité připojení začleněných senzorů, se kterými komunikuje bezdrátově a s extrémně nízkou spotřebou. Hub je takovým srdcem chytré domácnosti. Zajistí efektivnější fungování připojených zařízení, která tak déle vydrží v pohotovostním stavu. Může sloužit jako jednotící prvek ekosystému Tapo a připojíte k němu až 64 chytrých zařízení.
Patří mezi ně třeba chytré senzory. Zatímco hub se připojí na domácí Wi-Fi, pro komunikaci s malými senzory využívá speciální úspornou bezdrátovou komunikaci a jim už stačí jen malé baterie i pro dlouhou dobu provozu. Kontaktní senzory můžete umístit na dveře nebo okna, přičemž dostanete okamžité upozornění do telefonu, když se neočekávaně otevřou. Senzor pohybu zase můžete nastavit tak, aby rozsvítil světlo nebo automaticky spustil jiná chytrá zařízení ve chvíli, když procházíte kolem nich. Existují i senzory, které dokáží monitorovat teplotu a vlhkost a na základě těchto informací mohou spustit další kroky, například spustit větrák nebo topení.
Zásuvky pro správu připojených zařízení
Chytré zásuvky patří k základu chytré domácnosti, stačí je pouze zapojit do klasických zásuvek, do nich poté připojit ovládaný spotřebič a je hotovo. Získáte tak možnost nejen vzdáleně i automatizovaně zapínat a vypínat zapojená zařízení, ale také informaci o jejich aktuální a dlouhodobé spotřebě. Díky tomu pak můžete optimalizovat ekonomiku domácnosti, a ušetřit tak další peníze. V závislosti na konkrétním typu zásuvky pak můžete využívat další funkce, jako například časovač, hlasové ovládání, přednastavení kalendáře pro automatickou správu, režim nepřítomnosti, kdy se zásuvka sama zapíná a vypíná pro vyvolání dojmu, že je někdo doma, atd. Toto nabízí konkrétně model Tapo P110, který aktuálně pořídíte za cenu okolo 400,- Kč.
Pojďme si na to posvítit
Stalo se vám už, že jste opustili domov a při návratu jste zjistili, že se v nějaké místnosti svítí, protože jste zapomněli zhasnout? Jistě alespoň jednou. Nicméně i pro tyto situace existuje řešení, a to v podobě chytrých žárovek. Chytrá žárovka se technicky příliš neliší od žárovek, které už doma máte. Její funkce však můžete ovládat pohodlně přes telefon, což vám umožní například zhasnout odkudkoliv. Chytré žárovky patří výhradně mezi LED osvětlení, s čímž se také pojí vlastnosti jako dlouhá životnost, úsporný provoz, slabé zahřívání a odolnost vůči otřesům.
Pokud máte doma designové osvětlení, které v sobě nemá patice pro žárovky, ale přesto ho chcete vzdáleně ovládat, můžete využít chytré vypínače. Ty se vymění za stávající vypínače a díky vložené baterii nepotřebují změny v elektroinstalaci. Fungují jak klasicky na stisknutí, tak i přes aplikaci.
Jinou formou osvětlení je LED pásek, který díky možnosti stříhání a připevnění pomocí oboustranné lepící pásky a umístění téměř kamkoli otevírá prostor pro vaši kreativitu. Díky malým rozměrům se vejde za televizi, za skříň, na poličky i do podhledů, a lze tak vytvořit útulnou atmosféru pro odpočinek, soustředění i zábavu.