V globálních VR Awards uspěla česká firma. Ve virtuální realitě vrací pacienty k normálnímu životu

Praha, 2. prosince 2022 – Jedním z nejlepších produktů ve virtuální realitě v oblasti zdravotnictví je pro letošní rok řešení plzeňské firmy VR Medical. Neotřelý a vizionářský systém zdravotních rehabilitačních aplikací zaměřených na širokou paletu diagnóz se probojoval do finále prestižního celosvětového ocenění VR Awards, které se ve čtvrtek 1. prosince udělovalo v nizozemském Rotterdamu.

„Už to, že nás uznávaná organizace, jako je AIXR, zařadila mezi finalisty, tedy do jedné skupiny s těmi nejlepšími zdravotnickými aplikacemi ve virtuální realitě na světě, je velká pocta. Je velkou inspirací vidět, co všechno je ve virtuální realitě ještě možné. Nabíjí nás to motivací dál na VR Medical pracovat a posouvat jej tak, abychom dále pomáhali lidem při návratu do běžného života,” hodnotí zakladatel společnosti Konstantin Novikov.

Mezinárodní akademie rozšířené reality (AIXR) každoročně oceňuje v rámci VR Awards ve 12 kategoriích takové produkty, které mají ve svém oboru pro společnost zásadní přínos. Zařazení mezi devítku nejlepších v kategorii zdravotnictví je pro systém VR Medical oceněním, že je v globálním měřítku vnímán jako projekt, který pomáhá revolucionalizovat celý zdravotnický průmysl.

Plzeňská společnost zabodovala se svým unikátním systémem více než 40 různorodých aplikací, které pomáhají jak pacientům, tak odbornému zdravotnickému personálu při náročném procesu rehabilitace. Systém je u zdravotníků oblíbený, protože jim poskytuje okamžité informace o pokroku pacienta a umožňuje okamžité přizpůsobení rehabilitačního programu jeho výsledkům. Jako podpůrná rehabilitační metoda úspěšně slouží u traumatologických a ortopedických pacientů, významným způsobem pomáhá při neurologických poruchách nebo pacientům s poruchou hybnosti po cévní mozkové příhodě.

“Aplikace ve virtuální realitě jsou pro nás zásadní doplněk a alternativa ke klasickým rehabilitačním programům, především u pacientů s neurologickými problémy. Pro ně je velkým přínosem postupné zvyšování rozsahu pohybu horní končetiny, zdokonalování jednotlivých úchopů,  zlepšení jemné motoriky,“ oceňuje přínos VR Medical vedoucí rehabilitace léčebny dospělých ve Státních léčebných lázních Janské Lázně Anna Prunerová, kde už systém využívají déle než rok.  

Na vývoji a aplikaci systému VR Medical se podíleli vědci, VR developeři, technologové, programátoři a především samotní lékaři a fyzioterapeuti. Všichni přispěli svým specifickým know-how a výsledkem je systém, který unikátně propojuje veškeré potřeby zdravotníků i pacientů na jednom místě. I díky tomu získal systém VR Medical certifikaci Medical Device Class 1 od Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Je tak možné jej bez překážek využívat v celé Evropské unii.
Více na www.aixr.com, www.vrmedical.cz