Král mezi škodlivými skleníkovými plyny

Zákaz použití nebezpečných skleníkových plynů pomůže dosáhnout cíle klimatické neutrálnosti

K oteplování zemské atmosféry přispívají mnohé faktory, mezi ty hlavní patří zvýšená produkce skleníkových plynů z nadměrné spotřeby fosilních paliv, intenzivní těžby dřeva, extrémní produkce hospodářských zvířat. Kromě nejznámějších skleníkových plynů, jakými jsou oxid dusičitý (CO₂) nebo metan, existují však i méně známé, ale velmi nebezpečné alternativy. 

Králem škodlivých skleníkových plynů je hexafluorid síry

Fluorid sírový neboli hexafluorid síry (SF₆) je skleníkový plyn, který je mnohem škodlivější než CO₂ a jehož stopa v zemské atmosféře dlouhodobě roste. Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Organizace spojených národů je SF₆ jedním z nejsilnějších skleníkových plynů a jeho oteplovací potenciál v období 100 let je 23 500krát větší než potenciál CO₂. Vzhledem k tomu, že nedochází k jeho absorpci ani přirozenému odbourání, může SF₆ zůstat v atmosféře aktivní až 3 200 let. Při elektrickém výboji vznikajícím při spínacích procesech navíc vznikají v plynu SF₆ toxické vedlejší produkty, které představují zdravotní a bezpečnostní rizika.

Řada použití F-plynů již byla proto zakázána nařízením Evropské unie z roku 2006 a jeho první revizí v roce 2014, například v pneumatikách (polovina roku 2007) a v domácích chladničkách (od začátku roku 2015). Od roku 2020 je jejich používání v některých domácích klimatizacích zakázáno v celé EU. SF₆ je však nadále povolen jako elektrický izolant v zařízeních vysokého napětí. Vědecké studie dokazují, že i navzdory zákazu používání tohoto plynu pro všechny ostatní účely koncentrace plynu SF₆ v atmosféře nadále roste. 

Eaton je průkopníkem bezemisních technologií 

Evropská komise argumentovala v případě povolení plynu SF₆ v rozváděčích tím, že neexistuje široce rozšířená, cenově efektivní, technicky schůdná, energeticky výkonná a spolehlivá varianta. Nejmodernější technologie, které tento nebezpečný plyn nepoužívají, jsou ale dnes na trhu dostupné a problém je hlavně v tom, že použití těchto nejmodernějších bezemisních technologií je pouze dobrovolné. 

Společnost Eaton začala s výrobou vysokonapěťových rozváděčů bez plynu SF₆ jako jedna z prvních v roce 1980. Rozváděče bez plynu SF₆ od Eatonu se prodávají ve více než 60 zemích s více než 3 000 referencemi v rámci různých aplikací a rozličných segmentů. Produkty této značky splňují požadavky na chytré a udržitelné energetické systémy a uspokojují zákazníky, kterým záleží na životním prostředí.
„Jsme hrdí na to, že můžeme nabídnout „zelený“ rozváděč, který je na trhu již po celá desetiletí a ve srovnání s většinou řešení využívajících plyn SF má za dobu své životnosti bezkonkurenčně nejnižší náklady. Eaton dokázal, že neexistuje žádná opravdová překážka, proč by trh neměl přejít na rozvaděče vysokého napětí bez plynu SF,“ Ing. Jan Hrůza Country Sales Leader CZ/SK ve společnosti Eaton.