Domov je místem, kde bychom se měli cítit příjemně, spokojeně a především bezpečně. Proto je potřeba zajistit, aby se do naší domácnosti nedostala nezvaná návštěva. Vzhledem k tomu, že jednou z cest, kterou zloději pro vloupání do bytů často využívají, jsou dveře, je důležité jejich výběr nepodcenit. Na první pohled sice rozdíl mezi běžnými vstupními dveřmi a certifikovanými vstupními dveřmi nepoznáte, ale funkční vlastnosti běžných dveří ani zdaleka nedosahují parametrů, které by z hlediska bezpečnosti vstupní dveře do bytu měly mít.
Běžné dveře
Vstupní dveře bez jakýchkoliv bezpečnostních parametrů je možné pořídit prakticky kdekoliv. Takové dveře ale vaší domácnosti poskytují jen mizivou ochranu – zloději je překonají během pár sekund jen s použitím hrubší síly nebo jednoduchého nářadí. Jejich jedinou výhodou je tak jejich zpravidla nižší pořizovací cena. „Obyčejné vstupní dveře sice bývají levnější, ale daní za to je nejistota. Certifikované bezpečností vstupní dveře jsou investicí do pocitu klidu a bezpečí, a to na mnoho let. Kvalitním zabezpečením vstupu do domácnosti chráníte to nejcennější, co máte – sebe a svoji rodinu a zároveň výrazně snižujete riziko ztráty svého majetku,“ říká Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, českého výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní.
Certifikované bezpečnostní dveře
Nabídka bezpečnostních vstupních dveří na našem trhu je široká a pro laika není úplně jednoduché se v ní vyznat. Vždy je dobré si předem prověřit výrobce, od kterého si chceme dveře objednat. Mělo by se jednat o zavedenou firmu, která se může prezentovat kvalitními výrobky s certifikáty platnými na našem trhu. Základní orientaci pak poskytují bezpečnostní třídy. Je jich celkem
6 a označují se zkratkou BT (bezpečnostní třída) nebo RC (z anglického slovního spojení resistence classes). Každá bezpečnostní třída je charakterizována druhem nářadí a dobou, po kterou musí dveře odolávat pokusu o překonání. Dveře bezpečnostních tříd 5 a 6 se používají pro zabezpečení objektů strategického významu (například v elektrárnách, bankách či vojenských objektech) a na českém trhu se nevyrábí.
„Vhodnou variantou vstupních dveří do bytů v panelácích a bytových domech jsou naše požárně bezpečnostní dveře, které splňují normu bezpečnostní třídy 2, a obstojí tedy před zlodějem, který se pokouší o vloupání s použitím základního nářadí a fyzického násilí. Mají požární odolnost 30 minut a díky vícebodovému bezpečnostnímu zámku a trnům proti vysazení pomáhají zabránit vstupu nezvaných návštěvníků,“ vysvětluje Martin Dozrál a doplňuje: „Vyšší formu ochrany pak nabízí naše bezpečnostní dveře certifikované ve 3. bezpečnostní třídě. Ty odolají zloději, který se pokouší dveře překonat pomocí páčidla a dalšího ručního nářadí. Kromě požární odolnosti 30 minut nabízejí zvýšenou ochranu domácnosti díky zpevněnému rámu, vícebodovému bezpečnostnímu zámku a třídílným pantům s integrovanými trny proti vysazení. Oba dva tyto typy dveří jsou určeny do ocelové bezpečnostní protipožární zárubně, se kterou tvoří protipožární uzávěru, která brání šíření požáru,“ vysvětluje Martin Dozrál. Tyto dveře lze objednat i v kouřotěsném provedení.
Zákonná povinnost
Vstupní dveře s protipožární odolností brání šíření požáru a chrání tedy životy, zdraví i majetek, zároveň také zajišťují splnění povinností vyplývajících se zákona a platných norem. U nově stavěných nebo rekonstruovaných panelových nebo činžovních domů mají majitelé bytů ze zákona a dle platných českých technických norem povinnost zajistit, aby jejich vstupní dveře disponovaly požární odolností min. 30 minut a hlukovým útlumem min. 32 dB. Splnění povinnosti musí vlastník stavby nebo majitel daného bytu prokázat nejen při kolaudaci dané stavby, ale také při dalších kontrolách, jinak mu hrozí finanční postih. Zcela jistě se tedy nevyplatí tuto povinnost podceňovat, protože by to mohlo přinést nepříjemný zásah do rodinného rozpočtu.
Pokud si při výběru dveří nejste jistí, na místě je konzultace s odborníky, kteří s výběrem vhodných dveří kvalifikovaně poradí.
Není potřeba rezignovat ani na design
Dobrou zprávou je, že bezpečnostní dveře nemusí vypadat nevzhledně, jak tomu v minulosti často bylo. Výrobci dnes nabízí i u vstupních dveří různé typy povrchů a širokou škálu dekorů. „Dveře tak nabízejí skvělou funkčnost bez nutnosti rezignovat na design. Naši zákazníci také velmi oceňují možnost zvolit si stejný dekor pro dveře vstupní i pro dveře interiérové a vytvořit si tak designovou a sladěnou domácnost. Dveře je možné také doplnit řadou certifikovaných doplňků, jako jsou panoramatické kukátko, samozavírač, dveřní stavěč nebo různé typy bezpečnostních a panikových zámků,“ zakončuje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR.
SOLODOOR a.s., český výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní, vyrobí za rok více než 180 000 dveří a 80 000 zárubní, čímž se řadí mezi největší výrobce na trhu. Je držitelem osvědčení „CZECH MADE“ a označení „Ekologicky šetrný výrobek“. Kromě široké škály produktů nabízí také poradenství a odbornou montáž s pětiletou zárukou na své zboží.
Společnost vznikla před 25 lety, přičemž její kořeny sahají hlouběji do historie dřevařského průmyslu v Sušici, která se celosvětově proslavila výrobou sirek. S více než 220 zaměstnanci patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. Výrobky SOLODOOR najdete v 17 franšízových prodejnách, 1 podnikové prodejně, cca v 80 prodejních studiích či zalistované v nabídce hobbymarketů a také v síti prodejen stavebnin po celé České a Slovenské republice. Společnost využívá nejmodernějších německých a italských technologií, díky kterým vyrábí dveře a zárubně s unikátní oblou hranou a v exkluzivních povrchových úpravách, jež nemají na trhu konkurenci.