Robosoutěž pro střední školy je ve finále. V pátek se v Praze na Karlově náměstí utká 35 „robotických basketbalistů“

Finále Robosoutěže pro střední školy se stalo už tradiční předvánoční akcí. I letos zaplní prostor Zengerovy posluchárny Fakulty elektrotechnické ČVUT  středoškolští vývojáři lego robotů. Nejlepší z nich můžou vyhrát přijetí do studijního programu Kybernetika a robotika bez přijímacích zkoušek.

Už 14. ročník Robosoutěže konané pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky spěje ke svému vrcholu. V pátek 16. prosince se střetnou neúspěšnější řešitelé letošního úkolu nazvaného Basketbal. Tříčlenné týmy středoškolských studentů měly tentokrát za úkol postavit a naprogramovat robota, který dokáže bez další pomoci posbírat míčky a naházet je do basketbalového koše.

Robotická NBA

Program se rozdělí do dvou částí. První bude kvalifikační a každý robot v ní odjede tři jízdy. Šestnáct nejlepších týmů se pak utká v rámci vyřazovacího pavouka. Do finále se z předchozích čtyř kol kvalifikovalo 35 týmů z celé republiky, z každého kola osm týmů s nejlepším umístěním a třem dalším týmům navíc pořadatelé udělili divoké karty. Kromě samotné dovednostní soutěže je připravené také vyhlášení samostatné kategorie Design robota, která hodnotí originalitu technického řešení.

„Letošní úkol soutěže je náročný, ale krásný zároveň. Týmy se musely vypořádat se třemi problémy – jejich výtvor se musí přesně pohybovat v daném prostoru, umět sebrat míček a manipulovat s ním a následně jej vyslat po správné trajektorii danou silou směrem na koš,“ říká hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovskýkatedry řídicí techniky FEL ČVUT. „Účastníci už ve vyřazovacích bojích ukázali píli a originalitu, s níž se řešení zhostili, a těším se, až proti sobě stanou ti nejlepší. Pro mě samotného je basketbal srdeční záležitostí a mám velkou radost, že ho můžu sledovat i v podání robotů,“ dodává Hlinovský.

Přijďte se v pátek podívat na Karlovo náměstí!

Finále Robosoutěže je otevřené veřejnosti. Klání startují po oficiálním zahájení 16. prosince v 11.00 a jsou přístupná fanouškům z řad veřejnosti. Soutěží se v Zengerově posluchárně budovy FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí 13. Konec a vyhlášení vítězů se očekávají kolem 16.30, kdy se dozvíme jména tří týmů na prvních místech a jejich členů, kteří mají garanci přijetí do studijního programu Kybernetika a robotika bez přijímacích zkoušek. V soutěži jsou navíc hmotné výhry od partnerů, jak v podobě závěrečné tomboly pro všechny účastníky finále, tak v podobě odměn vítězům. Partnery letošní soutěže jsou společnosti MathWorks, Humusoft, Škoda Auto, Applifting, FANUC, Sick, Strand a Kingston Technology.

Přesný časový harmonogram finálové Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy, soutěžící týmy, popis úlohy i další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže. Roboty nominované v kategorii soutěže Design robota najdete v galerii na soutěžní stránce.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30% výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na www.cvut.cz