Průzkum: Polovina Čechů má novoroční předsevzetí ohledně sportu. Dodrží ho minimum z nich

Průzkum: Polovina Čechů má novoroční předsevzetí ohledně sportu. Dodrží ho minimum z nich

Praha – Každý druhý Čech si dává novoroční předsevzetí týkající se sportu, avšak pouze 18 % ho dle svých slov dodrží. Přibližně 30 % lidí, kteří v roce 2022 navštěvovali posilovny, plánuje letos cvičení ukončit nebo omezit. V drtivé většině tak učiní kvůli inflaci a drahým energiím. Vyplývá z průzkumu, který si zadalo privátní fitness centrum Prisma Institut, které založil bývalý fotbalový reprezentant Lukáš Pokorný.

Ve svých předsevzetích ohledně sportu jsou úspěšnější mladší respondenti ve věku 18-26 let, kteří deklarovali, že svá sportovní novoroční předsevzetí dodrží v 32 % případů, naopak starší generace ve věku 50-65 let je úspěšná pouze v 10 % případů. Silové cvičení loni s trenérem i bez něj v nějaké míře provozovala čtvrtina respondentů. Cvičení s trenérem je nejpopulárnější u nejmladší věkové skupiny (18-26 let), kde služby trenéra využívá 12,7 % respondentů. Ze zbylých tří čtvrtin, které tak loni nečinily, plánuje letos začít cvičit přibližně třetina. Drtivá většina sama, bez trenéra.

“Ledenová předsevzetí mají na lidské tělo velký vliv. Lidé často skáčou do různých extrémů, na které tělo není připravené. Tím se z tréninku, popř. jídla stává stresor a  dřív nebo později svoji cestu lidé často ukončí. Proto je v začátku důležité využít služeb osobního trenéra, který správně nastavným plánem probudí vášeň ke cvičení a zvyšuje tak šanci, že cvičení nebude jen krátký lednový výstřelek, ale dlouhodobý projekt. Třeba i na celý život, který si silovým tréninkem prodloužíte”, dodal Lukáš Pokorný, zakladatel Prisma Institut

2x týdně a moc neplatit

Respondenti, kteří loni cvičili nebo plánují letos začít, nejčastěji cvičí 1x-3x týdně, častěji než 3x týdně pak více muži než ženy. Přibližně dvě třetiny respondentů jsou za své sportovní aktivity ochotny dát měsíčně maximálně 1000 Kč, do 3000 Kč pak necelá třetina. Lidé ochotní platit více nepřevyšují 5 %. Častěji jsou ochotni platit muži do 44 let a lidé z větších obcí. Tomu odpovídá i ochota platit za služby osobního trenéra. Polovina respondentů je ochotna platit 200-600 Kč za hodinu, avšak více jak třetina není ochotna platit za tyto služby nic. Ochota platit za služby osobního trenéra je vyšší u mladších, vysokoškolsky vzdělaných respondentů z větších měst.

Dobře vypadat i být zdravý

Jako nejčastější důvod pro cvičení uváděli respondenti zlepšení zdraví (66 %), následovaný chutí dobře vypadat (63 %). Motivace dobře vypadat výrazně převažuje u žen oproti mužům (69 % vs. 57 %). Muži naopak častěji cvičí kvůli zlepšení svých fyzických výkonů (50 % vs. 39 %).

“Na celkový fyzický rozvoj je třeba nahlížet z více úhlů. Výsledek je tvořen vždy kombinací tréninku, spánku a stravy. Jde o pomyslnou trojnožku. Pokud bude jedna část chybět, trojnožka nikdy nebude pevně stát,” dodává David Skřivánek, Head coach Prisma Institut

Sběr dat proběhl od 4. do 9. 1. 2023 a byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos a zúčastnilo se ho 1050 respondentů představující reprezentativní vzorek populace České republiky.

O Prisma Institutu:

Prisma Institut je privátní fitness centrum, které založil bývalý fotbalový reprezentant Lukáš Pokorný. O klienty, mezi které patří jak profesionální sportovci, tak amatéři, se stará tým trenérů a fyzioterapeutů s bohatými zkušenostmi z nejlepších domácích i zahraničních kurzů. Ke každému člověku i tréninku přistupují komplexně. Konzultují celkový přístup k životnímu stylu, nastavují individuální tréninkový program a vytváří podmínky pro dosažení vytoužených výsledků.

Graf
Graf
Graf